Cehennem Kaç Kişilik?

 

İnsanlarla dini konularda, cennet ve cehennem ile ilgili konularda konuştuğumuzda bazı kişilerden kimlerin cennete, cehenneme gideceği, kendilerinin cennete mi cehenneme mi gideceği hakkında çok iyimser dahası çok kendinden emin ifadelere şahit oluyorum. Biraz açarsak, bahsettiğimiz kişiler kendilerinin iyi insanlar olduğu, kimseye kötülük yapmadığı veya her hafta cuma namazı kıldığı, oruç tuttuğu gibi gerekçelerle “Allah bizi cennete almayacak da kimi alacak!” veya “bu kadar kişi varken, bu kadar kötü insan varken biz cehenneme girmeyiz!” gibi ifadeler kullanıyor ve düşüncelere sahipler.

Bu ve benzeri kişilerde gördüğüm hatalardan ilki Kuran’dan habersiz biçimde sanki kimin cennete, cehenneme gideceği, bunun kriterleri kesin bir biçimde belirtilmiş gibi Kuran’dan habersiz gibi davranmaları. Hâlbuki Kuran’a göre inanan bir kişi Kuran’a göre elinden geldiğince amel etmekle yükümlü. Kimin cennete kimin cehenneme gideceğini kimin cennetin ve cehennemin hangi kademesinde olacağına ahirette Allah karar verecektir.

Bu kişilerin hatalarından ikincisi ise belki de samimi bir imana sahip olmamaları nedeniyle dini konularda ve Allah’a kulluk etmede hep kendilerinden daha kötü durumda olanlara bakmaları, onları görmeleri, dini yönden kendilerinden daha kötü gibi gözüken kişilerden hareketle kendilerini cennetlik ilan etmeleri ve buna kendilerini
inandırmalarıdır. İnsanların dini konularda kendilerinden daha zayıf durumdakileri görüp, daha iyilere hiç bakmamaları kendilerini en iyi kandırma yollarından biri olarak gözükmektedir.

28. Allah buyurdu: “Huzurumda çekişmeyin! Ben size uyarıyı çok önceden göndermiştim.”
29. “Benim huzurumda söz değiştirilmez ve ben kullara asla zulmetmem.”
30. O gün cehenneme: “Doldun mu?” deriz. O ise: “Daha yok mu?” der.
31. Ve cennet, takva sahiplerine yaklaştırılmıştır; hiç uzak değildir.
50 -Kaf Suresi

 

Yukarıdaki ayetleri okuduğumuzda özellikle 30. ayette açıkça ifade edildiği gibi Allah her şeye kadir olduğu gibi Allah’ın yarattığı cehennemi de yeterince büyüktür. Allah ahirette Kuran’da taahhüt ettiği gibi insanlara elbette adaletli davranacaktır, bu dünyada yaptıklarının karşılığını eksiksizce verecektir. Bununla beraber bu dünyayı, evreni Allah nasıl yarattıysa cenneti de cehennemi de istediği genişlikte, istediği büyüklükte, istediği kadar kişiyi alacak şekilde yaratabilecek güçtedir. Sonuç olarak biz insanlar elbette Allah’ın adaletine güvenmeliyiz ancak kesinlikle kendimizi cehennemden muaf, cenneti garanti görme hatasına düşmemeliyiz. Bizlere düşen Allah’ın hoşnutluğu ve cenneti hak etmek için ömrümüzün sonuna kadar uğraşıp, çalışmaktır.


About the Author
Author

ferhat

Comments (3)
 • Avatar

  Mürüvvet Çalışkan Dec 26 2012 - 16:53 Reply

  Emeğinize,yüreğinize, ellerinize sağlık.
  Bende sizin gibi düşünüyorum . Biz karşımızdaki kişiyi yargılarken adam asmaca oyunu oynar gibi gibi aslında kendimizi asmaktayızda farkında olmayabiliyoruz.
  Hüküm veren Allah.
  Rabbim hesabı verebilenlerden olmamızı nasip etsin.

 • Avatar

  demirbey Dec 26 2012 - 19:21 Reply

  Güzel yazı. Allah razı olsun.
  Haklısınız, insan öncelikle kendi işine ve görevine bakmalı yani tüm gücüyle, inanan ve iyi işler yapanlar içine girmeye çalışmalıdır. Bunu yapabilirse ne âlâ.
  Kimin cennetlik yada cehennemlik olduğunu belirleme, bütün mülkün ve cennetle cehennemin sahibi yüce Allahın işidir. Biz sadece O’ nun bildirdiği kur an da ki ölçüye göre değerlendirme yapmaktayız ama, oda zandan başka bir şey değildir.
  Anladığımız kadarıyla Allah açısından sayı, çokluk, yada cennet veya cehennemin büyüklüğü-küçüklüğü önemli ve sorun değil, dikkate alınacak husus kalite ve niteliktir.
  Kur an da çok örnek vardır, sadece onlarca kişinin kurtarılarak koca bir memleketin gazaba uğratılmak suretiyle yok edildiğine dair. Tüm bu örneklere rağmen hâlâ insanların çoğu kendisine veya çevresine zulmetmekte olup doğru yolda değildir.
  Onun için cehennem lüzumsuz olmadığı gibi cennette ucuz değildir.
  Ve bence yapmamız gereken, Allahın rızasını kazanarak lütfuna mazhar olmak suretiyle, gazabından ve cehennemden kurtulmak olmalıdır. Yoksa bizim bu duygu ve eylemlerimizle cenneti kazanmamız mümkün değil gibi görünüyor….. hayırlısı Allahtan…. O gafurur Rahimdir.

 • Avatar

  Fikret Arman Dec 27 2012 - 12:13 Reply

  Güzel bir yazı olmuş. Allah razı olsun. Dünyanın büyüklüğünün, Rab’bimin yarattığı kainattaki yerinin, okyanus sahillerindeki bir kum tanesi kadar olabileceğini düşünürsek, cennetin ve cehennemin büyüklüğünü tasavvur edemeyiz.

  Son cümlenize gelinde; ben cennete gitmek için hiçbir şey yapmıyorum. Bütün yaptıklarım Allah rızası için. En iyisini Allah bilir.

  Selam ve dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website