Kadınlar, Adet Hali ve Namaz…

Ne yazıkkı genel olarak kitap okumadığımız halde bilmediğimiz bir konu üzerinden kullaktan dolma cehaletimiz ile savunmaya geçeriz ve gerçekten o konu hakkında bilgiliymişçesine savaş veririz. Aynı konu geçenlerde bir ortamda benim başıma geldi. Konu bayanların adet döneminde namaz kılabilir mi-kılamaz mı? Arkadaşım Allah inancı olan ama Kur’an hakkında duydukları dışında üzülerek söylüyorum bilgisi olmayan bir insan. Kendisine açıklama yapıp belki araştırmasına da vesile oldum, konu hakkında burdan da yazmak istedim..

Bayanların, adet döneminde yapılması yasak olan davranış Bakara suresi 222. ayette açık ve net olarak bildirilmiştir.

 

Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: “O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlarla cinsel ilişkiye girmeyin. Temizleninceye kadar onlara cinsel birliktelik için yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever.”
Bakara /222

 

Ayette açıkça belirtilmiş olan, adet döneminde erkeğin kadınına yaklaşmamasıdır. Kuran da bayanlar âdetli iken namaz kılmasınlar diyen tek bir ayet yoktur. Dolayısıyla bayanlar adetli iken de namaz kılmalıdırlar. Bu dönemde “akıntımız var, abdestimiz geçerli değil, bu nedenle namaz kılamıyoruz” demek doğru değildir. Aksi halde Allah’ın emrine karşı gelmiş olunur.

Abdesti bozduğu gerekçesi ile namazın olmayacağını söylemekte Kuran’a uygun değildir.

 

“Ey iman sahipleri! Namaza duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı mesh edin ve topuklara kadar ayaklarınızı mesh edin/yahut yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan mesh edin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.
Maide/6”

 

Abdesti bozan hususlar, Maide suresinin 6. ayettinde açıkça anlatılmıştır. Dolayısı ile adet hali abdest bozan bir durum değildir.

Yukarıda ayetlerle açıkladığımız hususlar dikkate alındığında âdet döneminde namazın askıya alınması mümkün değildir. Hanımlar bu dönemlerinde de namaz öncesi abdest alarak namaz kılmaları ve böylece namazlarına devam etmeleri Allah’ın emridir.

Allah kıldığınız namazları kabul etsin…


About the Author
Author

ElaT

Comments (5)
 • Avatar

  tuğrul Dec 18 2012 - 13:58 Reply

  Kuran dışı kaynaklarla oluşturulan dinin kıyım yarattığı konulardan biri de regl döneminde ki kadınların ibadeti konusu. Yüzlerce, binlerce kadının orucuna-namazına engel olunuyor ve insanlar sonradan kılmaları-tutmaları konusunda gereksiz streslerin-veballerin içine itiliyor. Pek çoğuda zor geldiği için terkediyor ki bu erkekler içinde geçerli, Ramazanda tutamadığın bir kaç günü sonradan tutmak zor gelir. Bunun gibi gerçek dini gölgeleyen yüzlerce uydurulmuş konu var. Ülkenin din konusunda yetkin merciiden bu ve buna benzer pek çok konuda açıklama belkliyorsun, dinin önünü açmasını, ışığını boğan detayları bertaraf etmesini, Allahın mucizesi olan Kuranı ve diğer mucizesi olan aklınızı kullanın demesini bekliyorsun ama o merci bunu yapacağına sadece Allah’ın bildiği ve bilip de bildirmediği kıyamet günü hakkında Kuran dışı kaynaklardan ipuçları veriyor, rahat olun diyor. Hal böyle olunca bu platformlarda fikir paylaşmaktan ve Allahım sen bizleri aklını kullanan topluluklardan eyle demekten başka elden ne gelir

 • Avatar

  Erdem Dec 21 2012 - 09:33 Reply

  Yazara teşekkürlerimi sunarım. Ancak etrafımdaki insanlara bunu anlattığımda bana öyle bir bakışları var ki… Allahim insanların gözündeki perdeyi indir onlara yardım rtük diye dua ediyorum…

 • Avatar

  ahmet Dec 22 2012 - 16:45 Reply

  Erdem kardeşimin dediği gibi, insanlara doğrusunu anlatmaya çalışıldığında öyle bir tavırları var ki. Artık ilmihalleri kur’an yerine koyup, kur’an meallerini çöpe atanlar, peygamberimizi putlaştıranlar vb. bir çok insan yanlışları kendilerine kur’an ayetleriyle bildirildiğinde maalesef kulaklarını tıkıyor ve sizi ya dinsiz yada peygamberi kabul etmemekle suçluyor. Oysa onu kabul etmemek mümkün değil. Açık açık ayetler varken peygamberliğini, Kur’andan gelen güzel ahlakını, elçilik yaptığı islamı nasıl inkar edersiniz? Allah Gittikçe zalimleşen bu toplumu inşallah bilinçlendirir ve kuranı anlamalarına yardımcı olur. Yoksa gidilen yol yol değil.

 • Avatar

  simsek Dec 24 2012 - 11:13 Reply

  teşekkürler elaT
  kısa ve öz bir yazı olmuş.
  Allah ın yasaklamadığını kim yasaklayabilir ki
  kadınlarımızın o özel hallerinde kim Allah tan uzaklaştırabilir ki ( hadis koleksiyoncular)bunu yapar.bizde bunlara itibar etmeyiz.

 • Avatar

  celal62 Dec 28 2012 - 18:49 Reply

  aynen katiliyorum INSALLAH hurafeler ve kulak duymalar son bulacak dikkat edersiniz YUCE KURAN SUREKLI herseyin kendinde ve eksiksiz oldugunu belirtiyo yeterki inceleyelim agir vede anlayarak

Leave a reply

Name (required)

Website