Niçin Kur’an Oku(mu)yoruz?

 

Günümüzde okuma yazma bilmeyen insan sayısı her geçen gün azalıyor. Artık hemen hemen herkes okuma yazma biliyor çok şükür. Peki, insan neler okuyor ve neden okuyor? Bunun cevabını saymakla bitiremeyiz aslında. Okul hayatında başarılı olmak, iyi bir üniversite kazanmak, iyi bir meslek sahibi olmak, kültürlü olmak, kendini geliştirmek, merak ettiğimiz konularda bilgi sahibi olmak,-mak, -mak,-mak… Birçok şey söyleyebiliriz yani. Ve bazen kitapları okuma sebebimizse, o kitapların yazarları, sevdiğimiz kişilerin olmasıdır. Misal hiç roman okumasını sevmeyen kişi sırf babasının, eşinin veya herhangi bir yakınının yazmış olduğu kitap diye romanı okur. Çünkü merak eder sevdiği kişinin/yakınının neler düşündüğünü, hissettiğini daha iyi anlamak ister kitabından. Hatta nasıl bir anlatım biçimi, üslubu, cümle yapısı kullanmış onu bile merak ettiği için okumaya başlar.

Peki, yazarı Allah olan kitap nasıl olurda merak edilmez, okunmaz. Allah’a inanan O’nun eşsiz ve bir olduğunu, görünmeyen ama her şeyi gören, duyan, bilen, bizi ve gördüğümüz, göremediğimiz her şeyi yaratan/var eden bir yaratıcının olduğunu bilen kişi nasıl olur da Allah’ın kitabını okumaz. Yazarı Allah olan bir kitap… Bunu düşünmek bile insanı ürpertmez mi? Bence Kuran’ın Allah katından olduğuna inanan insan, niçin kuran okumadığını, nasıl Allah’ın kitabına bu kadar ilgisiz kalabildiğini sorgulamalıdır.

Ne yazık ki bir de Kuran okuduğunu zanneden ama Kuran’dan nasiplenemeyen insanlarda var. Hem de çok fazla… Arapça dilini bilmeyip Kuran’ı Arapça okuyan insanlar bunlar. Hiç anlamadan, hiç düşünmeden okunan bir kitap, insana nasıl fayda verebilir. İnsan nasıl yararlanabilir bu okuduğu kitaptan, ki bu kitap Kuran ise hem de.! Rabbimizin öğüt ve hatırlatma, hidayete ermenin yolu dediği kitap ise… Nasıl öğüt alalım anlamadan okursak. Allah bizden böyle bir şeyi ister mi? Kuran’ın ayetlerini hiç anlamadığımız bir dilde seslendirmemizi, neden istesin? Rabbimizin bizden istediği, gönderdiği kitabını okumamız, düşünmemiz, akletmemiz ve YAŞAMAMIZ değil mi? Onlarca ayette düşünmez misiniz demiyor mu? Düşünmeyen, akletmeyen, aklını kullanmayan insanları Allah kınamıyor mu, hayvanlardan farksız olurlar demiyor mu? (Yunus 100, Enfal 22) O zaman hala niçin Arapça dilini bilmeden, ısrarla Kuran’ın Arapça harflerini seslendirmemiz? Allah Arap dilini diğer dillerden kutsal saymamışken, bizim bu kutsallaştırmamız neden?!

Allah Kuranı Arapça indirmesinin nedenini de söylemiyor mu yine Kuranda? Eğer Kuran’ı Arabistan’a değil de başka bir topluma gönderseydi bu seferde o toplumun dilinde olurdu Kuran. Bunu şu ayetlerden de anlayabiliriz açıkça.


‘’Eğer biz onu, yabancı (dilde) bir Kur’ân yapsaydık derlerdi ki: Ayetleri (anlayacağımız) bir dille açıklanmalı değil miydi? Araba yabancı söz mü (geliyor)? De ki: O, inananlar için bir yol gösterici ve (gönüllere) şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır ve o, onlara bir körlüktür. (Sanki) Onlar, uzak bir yerden çağırılıyorlar (da duymuyorlar).’’
Fussilet suresi 44.ayet

‘’Kendilerine apaçık anlatabilsin diye, her peygamberi kendi milletinin diliyle gönderdik. Allah dilediğini saptırır ve dilediğini de doğru yola eriştirir; güçlü olan, Hâkim olan O’dur.‘’
İbrahim suresi 4. ayet

 

Ve Müslümanlığı daha iyi öğrenmek, anlamak, yaşamak isteyen insanlar neden ilk olarak hocalara/din adamlarına müracaat ediyor? Madem Kuran’ın ilahi kitap olduğuna inandın, madem İslam’ı seçtin o zaman neden İslam’ın kaynağına başvurmuyorsun. Hocaların anlattığı dinin, İslam olduğuna nasıl bu kadar güvenebiliyorsun. Hayır, madem hocaları dinliyorsun neden anlattıklarını KURANLA DELİLLENDİR MİYORSUN, her söylediklerini hemen hak sayıyorsun.Söz konusu ahiretimiz/ebedi yaşayacağımız yurdun sınavı değil mi? Öyleyse din adamlarına bu kadar rahat nasıl güvenebiliyoruz. Ya yanılıyorlarsa, ya bize yanlış yolda olan atalarının dinini anlatıyorlarsa, ya bizi ateşe çağırıyorlarsa… Hiç mi korkmuyoruz.!

Eğer ki hocaların İslama atıfta bulunarak din adına vermiş oldukları hükümleri sorgusuz sualsiz kabul edersek ve o hocalar yanılıyorlarsa, bu Allah’a şirk koşmaya götürmez mi insanı? Ama biz din adına herhangi bir konuda yanılarak hüküm verirsek Allah bizi affedebilir. Çünkü Kuran’ı okumuşuzdur, düşünmüşüzdür, sorgulamışızdır, Müslüman dostlarımıza danışmışızdır ve sonucunda ayeti yanlış yorumlayabiliriz. İşte bu yanılmaktır ve Allah’tan yanıldıklarımızdan dolayı her zaman af isteriz zaten. (Bakara,286) Ama diğer türlü, sırf hocalar söylediği için, İslam adına yanlış hüküm verirsek bu yanılma olmaz, bu o hocayı SORGULAMADAN, KURANDAN DELİL İSTEMEDEN inanmak olur, şirk olur. Allah, Kuranda da daha önce kendilerine kitap verilenlerin, din adamları yüzünden şirke düştüklerini bildirir, bizi bu konuda uyarır. (Tevbe, 31)

Bizde eğer dinimiz İslam diyorsak, İslamı tek ve gerçek kaynağından öğrenmeliyiz. Kuranı her gün okumalıyız, düşünmeliyiz, yaşamalıyız. Yoksa okuduğumuz Kuran, bizim hayatımızı değiştirmiyorsa, bizi kötülüklerden, günahlardan, şirkten korumuyorsa, bizi aydınlığa çıkarmıyorsa, bilin ki o Kuranı biz gerçek anlamda okumuyoruz, düşünmüyoruz, akletmiyoruz, hayatımıza sokmuyoruz!

yazan: Buket


About the Author
Author

huda--nur

Comments (7)
 • Avatar

  Fikret Arman Jan 10 2013 - 13:25 Reply

  Gönlüne sağlık Kardeşim… Allah razı olsun.

  “Yazarı Allah olan kitap nasıl olurda merak edilmez?”

  İşte herşey yazdığınız bu cümlede… Kur’an nasıl olurda okunmaz?

  Ülkemizdeki herkes müslüman ve en kolay şey “müslümanım” diyebilmek… Ama sanırım en zoru KUR’AN’ı OKUMAK.

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  demet Jan 10 2013 - 22:52 Reply

  Bazı konular da açıklama yapıp kuran ayeti vermemize rağmen” öyle şey mi olur,benim abim hoca ondan daha mi iyi bileceksin ” ve en yanılgı da olunan içler acısı olan herşey kuran da yazmaz. denmesi bu nden kaynaklanıyor tabi ki kuran okunmadığı için ( ölene kadar okumamiz gerekirken )ki böyle bir sey denemez kuran da ne çelişki vardır ne de açiklanmayan bir konu İsrâ, 89. Ayet: Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlara her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Yine de insanların çoğu ancak ink arda direttiler .Allah bizim kuran bilgimizi artiranlardan eylesin .Allahin emri olan ^oku^ mayıda herkese nsip etsin

 • Avatar

  Hakan Acar Jan 11 2013 - 07:38 Reply

  “Rabbin mümin yapsaydı yeryüzündekilerin hepsi elbette tamamen
  mümin olurlardı. Öyle iken, mümin oluncaya kadar insanları
  sen mi zorlayacaksın?” (Yunus 10/99)
  “Biz, her elçiyi kendi toplumunun dili ile gönderdik ki onlara iyice
  açıklasın. Bundan sonra Allah direneni sapıklıkta bırakır, kabul
  edeni de yola getirir. Güçlü olan O, doğru karar veren O’dur.”
  (İbrahim 14/4)

 • Avatar

  huda--nur Jan 11 2013 - 08:39 Reply

  Teşekkür ederim, sağ olun.. Ne yazık ki, nüfus cüzdanında İslam yazmasıyla, müslümanım demekle, keşke Müslüman olunamayacağını anlayabilse insanlarımız.. Kurandan uzak olmanın sonucu bunlar..
  Ne diyelim Gafillerden olmaktan Allah’a sığınırız.
  Selam hidayete tabi olanların üzerine olsun.. :)

 • Avatar

  Fatih Jan 11 2013 - 08:46 Reply

  Allah inancı çok önemlidir. Bir kişiden bir hediye aldığımızda teşekkür ediyoruz, güzel bir hediye aldığımızda müteşekkür ediyoruz, çok büyük bir hediye aldığımızda o insan için herbir şey yapmak istiyoruz. Allah bize göz vermiş görebilelim diye gözümüz olmasaydı, Allah bize ayak vermiş ayağımız olmasaydı Allah bize bir akıl vermiş kullanabilelim diye aklımızı kullanıp Kuranı okumak şart. Bunların teşekkürü içinde ibadet yapmamız gerekiyor bence

 • Avatar

  Vildan Jan 11 2013 - 13:12 Reply

  Merhaba.
  İslam tarihi boyunca okuma yazma oranı ilk kez yüzde yüze yakın seviyeye ulaşan bizim neslimizin sorumluluğu çok büyüktür. Beşeri unsurların din, inanç anlayışımızı deforme etmelerine, bizi yanıltmalarına daha fazla müsaade etmemeliyiz. Kur’an’ı okuyarak, düşünerek, anlayarak din, inanç anlayışımızı Kur’an’a göre oluşturmalıyız.

 • Avatar

  cemalettin Jan 21 2013 - 12:03 Reply

  güzel bir çalışma allah razı olsun insanlarımız neden okumaz bilirmisiniz.gerçeklerle karşılaşmaktan korkuyor.o kulaktan dolma din ona yetiyor ama aldanıyor.yazık birde okumayı sevmiyoruz kolayına kaçıyoruz bende bu konuda insanlarımıza üzülüyor vede allahtan hep onlara hidayet versin diyorum sağlıcakla ve imanlı kalalım inşallah.

Leave a reply

Name (required)

Website