Oje Abdeste Engel midir?

 

Dini tartışmaların her seferinde dönüp dolaşıp geldikleri yer, “dinin kaynağı nedir” sorusudur. Allah’ın bizlere göndermiş olduğu Kuran ile yetinemeyenler Kuran’a ilaveler yaparak, Allah’ın dinini zorlaştırmış hatta yaşanmaz hale getirmişlerdir. Kadınlar ile ilgili meselelerde de konu yine aynı yerde düğümleniyor. Kadını eve kapatan, baştan ayağa örten, erkeklerden uzak tutan, çirkin ve bakımsız yapmaya çalışan uydurmalar aslında Allah’ın dinine karşı gelmekte, Allah’ın kadınlardan istemediklerini kadınlara dayatarak pek çok kadını İslam dininden soğutmaktadır.

Ojesi olan birinin abdestinin tutmayacağı, dolayısıyla namaz kılamayacağı iddiası da pek çok kadını namazdan uzaklaştırmaktadır. Oysa böyle bir yasak Kuran’da geçmez yani Allah’ın bir hükmü değildir.

Allah Kuran’da namaz kılmadan önce abdest almamızı söyler. Abdestin nasıl alınacağını ise aşağıdaki ayette açıklamıştır.

 

Ey iman sahipleri! Namaza duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin. Cinsel ilişkide bulunmuşsanız yıkanın! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz. (5 Maide Suresi -6)

 

 

Halk arasında gusül abdesti olarak bilinen ve birtakım özel pratikleri içeren uygulama ise aslında Kuran’da yıkanmak olarak geçer ve Kuran’da cinsel ilişkiden sonra namaz kılabilmek için öncelikle yıkanılması gerektiği ifade edilir.

 

 

Ey iman edenler! Sarhoşken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cinsel ilişkiden sonra da -yolculuk halinde olmanız müstesna- yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, bütün bu durumlarda su da bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yani yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Allah Afüvv’dür, günahları affeder, Gafûr’dur, hataları bağışlar. (4 Nisa Suresi -43)

 

 

Yukarıdaki iki ayet açıkça göstermektedir ki, Kuran’da abdest ile ilgili “bir toplu iğne başı kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkama” vs. gibi ifadeler geçmez. Kuran’daki anlatımlarda kullanılan kelimeleri direkt manasıyla anlamak gerekir. Yani Kuran’da geçen kelimelere, geleneklerin, farklı yorumların etkisinde kalarak fazladan anlamlar yüklememek gerekir. Eğer Allah “yıkayın” diyorsa yıkayın demek istiyordur, başka bir şey değil.

O zaman şöyle düşünelim; farz edin bir arkadaş grubu olarak eve gittiniz ve herkes ellerini yıkadı. Aranızda elleri ojeli hanımlar da var. Siz bu durumda eli ojeli hanımların ellerini yıkamamış olduklarını mı düşünürsünüz?

Elinde oje olan kişiler de ellerini bizler gibi “yıkarlar” ve biz onların ellerinin de aynı şekilde “yıkandığını” düşünürüz. Onlara önce ojenizi çıkarıp daha sonra ellerinizi yıkayın demeyiz. Öyleyse Kuran’da geçen “yıkayın” ifadesi için de aynı şeyi yapmalı, ona ekstra anlamlar yüklemek yerine kelimeyi gerçek, direkt anlamıyla anlamalıyız. Bu durumda elleri ya da ayakları ojeli kişilerin de ellerini ve ayaklarını yıkayabildiğini dolayısıyla da abdest alabildiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 


About the Author
Author

Yagmur

Comments (3)
 • Avatar

  Güray TEKİN Jan 7 2013 - 10:56 Reply

  DÜN GRUBUNUZUN ”TASAVVUF” KONULU MAKALESİNE YORUM YAPMIŞTIM.BU MAKALENİZ O YORUMUMUN HAKLILIĞINI DOĞRULAMAKTADIR.İSLAM DİNİN HARİCİ SÜNNİ MEZHEBİ,MAKALENİZDE DE AÇIKLADIĞINIZ GİBİ;”OJE ABDESTE ENGEL MİDİR?ABDESTE BEDENİN TOPLU İĞNE BAŞI KADAR DAHİ YERİ KALMADAN YIKANMASI GEREKİR Mİ? .BURUN KANAYINCA ORUÇ BOZULUR MU?”GİBİ SAÇMA SAPAN AYRINTILARLA DİNİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRİP ZORLAŞTIRMAKTADIRLAR.OYSAKİ DİNDE KOLAYLIK,BASİTLİK VE SADELİK ESASTIR.

 • Avatar

  Ali Kemal sevin Jan 7 2013 - 22:17 Reply

  Gerçekten de ne kadar detaya inersek o kadar işimiz karmaşık bir hal alıyor.
  İnsanın niyeti Halis olduktan sonra detaylarda boğulmamızın bir anlamı yok diye düşünüyorum.
  Paylaşım için teşekkürler.

 • Avatar

  demet Jan 7 2013 - 23:31 Reply

  yazının daha ilk basligini görür görmez ışte dedim çünkü yazmak istediğim sürekli başıma gelen bir durum bu yazı bizzat yasiyorum tırnaklarım rahatsız olduğu için oje sürüyorum o da arada ve şimdiye kadar kuran odakli yaşamayan insanları dinlemis olsaydim namazdan uzaklasmis olurdum ki Allaha şükür kuran merkezli yaşadığım için ki sadece oje değil insanlar okadar Allahtan namazdan uzaklaşmak için sebeblerle geliyorlar ki insanın karşısına saçın açık yok hastasin (bayanlara özgü) yok pantolon giyiyorsun daha neler neler .daha bugün yaşadım namaz kılan bir arkadaş canım sıkkın dedi neden dedim namaz kılmıyormus bayan arkadaş malum durumdan ona kuran ayeti ile açıklamama rağmen aldığım cevap saçmalama olması beni üzsede Allahin izni ile Allah yolun da olmaya devam Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın inşallah

Leave a reply

Name (required)

Website