Rabbinden Sana Vahyedilene Uy.

 

Değerli din kardeşlerim. Vakit geçiyor, emaneti teslim edeceğimiz o an, belki de çok yakın. Gelin hurafeden, batıldan uzak, elimizde Kur’an onu anlamaya çalışalım ki, kurtuluşa erebilelim. Allah elçisine bakın ne diyor.

 

Tur 48: Artık, Rabbinin hükmüne sabret; çünkü gerçekten sen, gözlerimizin önündesin. Ve her kalkışında Rabbini hamd ile tesbih et.

 

Ahzap 2: Rabbinden sana vahyedilene uy! Allah, yapmakta olduklarınızdan en iyi biçimde haberdardır.

 

Bu iki ayette Allah, sana sorulan konularda hüküm konusunda sabret diyor. Diğerinde ise, Rabbinden sana gönderilene uy. Bu konuda da Kur’an da birçok örnekler vardır. Zıhar konusunu düşünün lütfen. Bir kadının peygamberimize gelip, eşinden dolayı yakınmasına karşı peygamberimiz, o devrin geleneği olan boşanma nedeni ZIHAR konusunda, bir çözüm getiremiyor, ama Allah sizi işittim diyerek, bu konudaki ayetini hemen indiriyor.

Aşağıdaki ayette, yukarıdaki ayetlerin onayı değil mi sizce.

 

Kefh 26: De ki: ‘Ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. Göklerin ve yerin gaybı O’nundur. O, ne güzel görmekte ve ne güzel işitmektedir. O’nun dışında onların bir velisi yoktur. Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz.

 

Dikkat ediniz lütfen, Allah kendi hükmüne kimseyi ortak etmez diyor. Tüm bu ayetlerden sonra, Allah`ın vermediği hükümleri de, peygamberimiz vermiştir, onun hüküm verme yetkisi vardır diyebiliyoruz. Bakın bizlerin nereye iman etmemiz gerektiği söyleniyor.

 

Bakara 4: Yine onlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler; ahiret gününe de kesinkes inanırlar.

 

Bakara 5. İşte onlar, Rablerinden gelen bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa erenler de ancak onlardır.

 

Allah iman edenlerin, sana indirilene yani Kur’a na iman ederlerdir diyor. Gerçek kurtuluşa erenlerin ise, Allah`tan indirilen üzerinde olanlardır diyor. Bu da apaçık Kur’an`dan başka ne olabilir? Bu durumda bizlerin sarılması gereken, yalnız Kur’an olduğu apaçık anlaşılmıyor mu?

Allah bizlerin dostu, yol göstericisi, şefaatçisi bakın kim olduğunu söylüyor.

 

Secde 4: Allah’tır ki gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri altı günde yaratmış, sonra arş üzerinde egemenlik kurmuştur. O’nun dışındakilerden size ne bir dost vardır ne de bir şefaatçi. Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız?

 

Yine Allah bilerek, hakkı batılla karıştırmayın diye bizleri uyarıyordu hatırlayanız. Hatta Kur’an`ı kendi koruması altına aldığını da söylüyordu.

 

Bakara 42: Bilerek hakkı batıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin.

 

Batıl emin olmadığımız, Kur’an`ın onay vermediği bilgilerdir. Fakat bizlere bugün yüzlerce yıl öncesinden intikal eden, birbiriyle hatta çelişen rivayetlerinde, Allah koruması altında olduğunu söylemiyorlar mı?

Bakın aşağıdaki ayette Yaradan, bizlerin takip etmesi gereken yolu, sizce çok açık anlatmıyor mu?

 

Muhammet 2: İman edip yararlı işler yapanların, Rableri tarafından hak olarak Muhammed’e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.

3. Bunun sebebi, inkâr edenlerin batıla uymaları, inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır. İşte böylece Allah, insanlara kendilerinden misallerini anlatır.

 

Değerli kardeşlerim, Allah apaçık ne diyor? Rableri tarafından hak olarak Muhammed’e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir diyor.

Peki, bizler bu kadar açık ayetler karşısında neler söylüyoruz? Kur’an tek başına yeterli değildir. Kur’an`da her şey yazmaz, herkes Kur’an`ı anlayamaz. Aman Allah`ım bu ne cüret, bu ne saygısızlık, hala farkında değil miyiz yaptığımız yanlışın?

Allah elçisine deki onlara diyerek, bakın ne söylüyor. Beşerin sözlerini doğrulamak adına, ne yazık ki bu ve buna benzer ayetleri görmezden gelebiliyoruz.

 

Ahkaf 9: De ki: “Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahye dilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim.

 

Ne dersiniz, bu ayetten dersimizi almadık mı hala? Peygamberimizin ne söylemesini istiyor Rabbimiz? Bana vahyedilenden başkasına uymam diyor. Bunu da söylemesini özellikle, Yaradan istiyor. Daha da dikkat çekici olan, peygamberimizin yetki ve sorumluluğunu açıkça söylüyor. Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim.

Tüm bu gerçekleri hala görmemekte ısrar edenlere, elbette söyleyecek sözümüz olamaz. Herkes kendi imtihanını yaşıyor. Allah bizlerin imtihan olduğumuz kitabın, Kur’an olduğunu söylüyorsa, bu gerçeği de görmezden gelenler, Kur’an`ı anlaşılması zor, özet bilgi ve her şeyin olmadığı bir kitap ilan ediyorlarsa, edindikleri velilerin kitaplarına sarılarak, doğruya ulaşacaklarına inanıyorlarsa, gerçekleri gördüklerinde, iş işten geçmiş olacağını ve mahşer günü bakın nasıl bu üzüntülerini dile getireceklerini hatırlatırım.

 

Furkan 28: Eyvah! Keşke falancayı dost edinmeseydin.

Furkan 29: Bana geldikten sonra Kur’an, vallahi o beni saptırdı.” Öyle ya şeytan insanı yapayalnız, yardımsız bırakır.

 

Dilerim Rabbimden, o çetin hesap günü geldiğinde, pişmanlık yaşamayan, hurafeye değil Kur’an ın ipine sarılan, Rabbin halis kullarından oluruz.

 

Enbiya 10; And olsun, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şan ve şerefiniz ondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?

 

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK


About the Author
Author

halukgta

Comments (7)
 • Avatar

  demirbey Jan 27 2013 - 16:58 Reply

  Yazı güzel bir kez daha gerçekleri yazmışsınız, Allah emeğinizi ve çalışmanızı sonsuz rahmetine uygun olarak karşılar inşallah.
  Allah a şükür ki, elde Allah tarafından korunan ( hicr-9 ) bir Kur anımız var ve gerçek İslam kıyamete kadar kalacaktır. Yoksa insanlara kalsa idi Musevilik ve İseviliğin başına gelenin daha âlâsı İslamın başına gelir ve çok kısa sürede hedefinden uzaklaşmış bir şekle getirilirdi. Nitekim kur an dışındaki dini yaşantı bize insanların dini nasıl değiştirdiklerini gösteriyor. Yüce Allah Kur an da insanların çoğunluğunun, gerçekleri bilmediklerini (sebe 28), Allahın yolundan saptırdıklarını (enam 116), Allahın ayetlerinden gafil olduklarını (yunus 92), gerçek dini bilmediklerini (rum 30), iman etmediğini (rad 1) ve hüsranda olduğunu (nasr 2) açıkladığına göre, dini insanların inisiyatifine bırakmamak ve çoğunluğa itibar etmemek gerekir.
  Hatta şu söylenebilir. Kur an ne istiyorsa veya neyi önemsiyorsa, insanlar onun tam tersini yapmakta ve önemsemektedir. Geleneksel anlayışın durumu maalesef bu, onun için biz doğruları söylemek ve yazmaktan geri kalmayacağız ve çoğunluğun kınaması veya itirazlarınada kulak asmayacağız. Çünkü gerçekler güneş gibidir, kapatılamayacağı gibi, Nuh as. ın 950 yıl çalışmasına rağmen 70-80 kadar inananlara ulaşmış olmasını dikkate aldığımızda, insanlığın her yönden bir tekamül yaşadığı ve bunda, Allahın Ademi yaratırken meleklere verdiği ben, ‘’sizin bilmediklerinizi bilirim’’ cevabının bir işareti ve tezahürünün bulunduğu, yani insanlığın gelecekte daha gerçekci ve doğru yolda olacağını görerek, ümit içinde çalışmamız gerekir diye düşünmekteyim. selam.

 • Avatar

  simsek Jan 28 2013 - 06:38 Reply

  teşekkürler haluk bey yine güzel bir yazı kaleme almışsınız.

 • Avatar

  nazlı Jan 29 2013 - 20:00 Reply

  Allah razı olsun haluk bey çok açıklayıcı ve güzel yazı olmuş….

 • Avatar

  Fikret Arman Jan 30 2013 - 15:46 Reply

  Allah razı olsun Haluk Kardeşim. İnanırmısınız, Kuran’ı Kerimi, aydınlatıcı yazılarınız çerçevesinde okuduğum zaman ufkum biraz daha açılıyor. Değerlendirmelerim çok daha netleşiyor. Tekrar tekrar Allah razı olsun.

  Bilgilerinizden yararlanabileceğim başka bir site adresi varsa ve üye olursam sevinirim.
  (fikretarman@gmail.com)

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  simsek Jan 31 2013 - 00:04 Reply

  aramızdaki bağı güçlendirmek adına hotmail hesabımı veriyorum.tanışmak istiyorum.benim ile aynı düşünen kardeşlerim ile …
  cemfcz2012@hotmail.com
  fikret arman beni kayıt edermisiniz.

 • Avatar

  halukgta Feb 2 2013 - 13:20 Reply

  Çok teşekkür ederim o güzel sözleriniz için. Fikret kardeşimiz sormuş, başka yerde de yazılarınız var mı diye. Ben yazılarımı elimden geldiği her yerde, yayınlamaya çalışıyorum. Ulaşabildiğim kadar çok din kardeşime ulaşmaktır tek amacım. Hatta davet edilen her sitede de yayınlamaktan mutluluk duyarım.

  Yalnız bu güzel sitede, zaten her yazımı yayınlıyorum. Hiç bir sıkıntı yada engellede karşılaşmıyorum. Hatta yazıları çokta güzel düzenleyerek yayınlıyorlar. Bence bu siteden takip edebilirsiniz.

  En derin saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 • Avatar

  Yasemin May 24 2013 - 08:15 Reply

  Bu yazinizdan cok Intifada ettim.kurana olan bagliligim dahada Artti.yazi icin cok tesekkürler.

Leave a reply

Name (required)

Website