En`am Suresi 151. Ayetteki Önemli Ayrıntı(1)

Bugün enteresan bir bilgiye rastladım, En`am Suresi`nin 151. ayetinde inançsızlar mantık hatası olduğunu bildiriyorlar. Meallere bakacak olursak hemen hepsi ayeti birbirine yakın bir şekilde vermiş yani mealler arasında pek fark yok. Tefsirlere bakınca açıklama yorumdan farklı değil yani burdaki terminolojiye dikkat çekilmemiş, hatta ve hatta faydalandığım tahlil dahil bu terminolojiye dikkat çekmemiş insanın aklına neden acaba? sorusu gelmiyor değil ya. Çünkü ciddi iddialar var inançsızlar cephesinden; fakat nedense bu duruma değinilmemiş. Şimdi ayetin diyanet mealini verip(diğer mealler arasında çeviri farkı yok) üzerinden düşünelim bakalım:


Diyanet İşleri

EN’AM 6/151. De ki: “Gelin size Rabbinizin haram kıldığı şeyleri söyleyeyim: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anaya babaya iyilik yapın, yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin ve onların rızkını veren Biziz, gizli ve açık kötülüklere yaklaşmayın, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın. Allah bunları size düşünesiniz diye buyurmaktadır. ”

İşte ayet. Burada yüzeysel okuyunca sanki bir hata yokmuş gibi görünmekte, fakat dikkat edecek olursak haram kılınan şeyler sayılıyor ayette ve haram denilince ayetin devamında olumsuz şeyler sayılmalı diye yaklaşıyor inançsızlar ve dikkatinizi de çektiyse ilk 2 mealde “Allah`a şirk koşmayın“ kısmından sonra “ana-babaya iyilik yapın“ şeklinde olumlu bir emir kipi var. Devamı ise yine olumsuz(sadece Elmalılı mealinde olumsuz emir kipi kullanılmış fakat olumlu anlam vermekte yani farklı bir şey yok). İnançsızlar “anaya-babaya iyilik yapın“ kısmının kötülük etmeyin diye olması gerektiği dayatmasındalar. Yani bu şekilde olsaymış ayette bir mantık hatası olmazmış. Acaba diyor insan?? Gerçekten dedikleri doğru mu yoksa bunda da bir katakuli mi var?? Bakıyoruz; yukarıdan meali alıyor ve dedikleri şekilde uyarlıyorum:

Diyanet İşleri

EN’AM 6/151. De ki: “Gelin size Rabbinizin haram kıldığı şeyleri söyleyeyim: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anaya babaya kötülük yapmayın, yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin ve onların rızkını veren Biziz, gizli ve açık kötülüklere yaklaşmayın, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın. Allah bunları size düşünesiniz diye buyurmaktadır. ”

Dedikleri gibi bu şekilde ayette bir oynama yapılacak olursa aslında anlam bakımından pek farkı yok yine aynı hesap ama Kur`an`ın orijinalinden sapmış oluyoruz bu durumda. Çünkü kip üzerinde oynama yapıyoruz ve Kur`an`ın orijinalindeki kipi değiştirmek gibi oluyor ki bunun vebali çok büyük. Fakaaat gelelim katakuli kısmına. Yukardaki emir kiplerinin tamamını olumlu yapalım ve ana-babaya kötülük kısmının da mana olarak zıddını verelim(çünkü diğerlerinin kipleriyle oynandığında manasıyla da oynamış oluyoruz ama o kısım hariç) görelim bakalım ne çıkacak karşımıza:

Diyanet İşleri

EN’AM 6/151. De ki: “Gelin size Rabbinizin haram kıldığı şeyleri söyleyeyim: O’na bir şeyi ortak koşun, anaya babaya iyilik yapın, yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürün, sizin ve onların rızkını veren Biz(değiliz), gizli ve açık kötülüklere yaklaşın, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıyın. Allah bunları size düşünesiniz diye buyurmaktadır. ”

Gördüğümüz üzere ayette sadece emir kipinde (onların dedikleri gibi) bir oynama yapacak olursak zıddı halinde ne gibi çelişki çıkıyor görüyoruz yani Rabbimiz boşuna buyurmuyor ayetlerinde bu kitabda en ufak bir çelişki bulamazsınız diye. Ama onlar iyi niyetle de olsa kipini değiştirdiklerinde ortaya nasıl bir tezatlık çıkıyor görüyoruz…

Yazar : Samet KÖK

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website