Kuran’a Göre Hristiyanlarla ve Yahudilerle Dost Olunur mu?

Bu yazıda değinmek istediğim konu Müslümanların Ehli Kitap dediğimiz Hıristiyanlarla ve Yahudilerle nasıl bir ilişki içinde olması gerektiği ve dost olup olamayacağı konusu olacak. Bu konu Kuran’daki Maide Suresinde geçen aşağıdaki ayet ile zaman zaman istismar edilmektedir.

5 – Maide Suresi – 51. İnananlar, Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudur. Sizden kim onlarla dost olursa onlardan sayılır. ALLAH zalim toplumu doğru yola iletmez.

Yukarıdaki ayette de görüldüğü gibi Yahudi ve Hıristiyanlarla dost olunmaması tavsiye ediliyor. Acaba Kuran’ı bir bütün olarak incelediğimizde gerçekten durum böyle mi? Bu konuda da Kuran’daki tek bir ayeti, devamındaki ayetleri ya da konuyla ilgili Kuran’daki diğer ayetleri göz önüne almadan değerlendirmenin yanlış sonuçlara götüreceğini görüyoruz. Hâlbuki devam eden ayetleri okuduğumuzda sadece 6 ayet sonra 57. ayette Allah bize Hıristiyan ve Yahudilerden dost edinmememiz gerekenlerin niteliklerini açıklıyor.

5 – Maide – 57. İnananlar, sizden önceki kitap halkı ve inkârcılar arasında dininizi alay ve eğlence konusu yapanları dost edinmeyin. İnanmış iseniz ALLAH’I dinlemelisiniz.

 

Yukarıdaki ayette açıkça görüldüğü gibi Allah daha önce kitap verilen olarak tanımlananlardan dinimizi oyun ve eğlence edinenleri dost tutmamamız gerektiğini ifade ediyor. Kuran’ın genelinde de Yahudiler ve Hıristiyanlar için genelleştirici yani hepsinin iyi ya da hepsinin kötü olduğu ya da hepsinin cennete gideceği ya da hepsinin cehenneme gideceği şeklinde ifadeler bulunmamaktadır. Kuran’ın çeşitli ayetlerinde Hıristiyanların bir kısmı, teslis yani üçleme inancı yoluyla Allah’a ortak koşmaları nedeniyle; Yahudilerin bir kısmı da kendilerine indirilen ayetlerin yerlerini kaydırmaları, anlamlarını değiştirmeleri ve kendilerine gönderilen peygamberleri öldürmeleri yüzünden sert bir biçimde eleştirilmektedir. Bunun yanında Allah’a ve ahiret gününe samimi bir biçimde inanan ve Allah’a ortak koşmadan kulluk eden Yahudi ve Hıristiyanlardan da övgü ile bahsedilmektedir.

Bunun yanında Allah Kuran boyunca inananlara, Yahudiler ve Hıristiyanlarla kurulan ilişkiler konusunda da serbestlik getirmiştir. Allah Kuran’da inananlara evlenemeyecekleri kişileri sayarken Hıristiyan ve Yahudileri saymamış, yememeleri gereken yiyecekleri sayarken Yahudilerin ve Hıristiyanların yemeklerini yemelerini yasaklamamıştır. Yani Yahudilerle ve Hıristiyanlarla evlenmeyi ve onların yemeklerini yiyip içmeyi haram kılmamıştır. Ayrıca Allah aşağıdaki ayette de görüleceği gibi inanan bir topluma kendileriyle savaşmayan bir toplumla iyi ilişkiler kurmamızda dinen sakınca olmadığını ifade etmiştir.

60 – Mümtehine – 8. ALLAH, din uğrunda sizinle savaşmayan ve sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara adaletli davranmanızı yasaklamaz. ALLAH adaletli davrananları sever.

Sonuç olarak Kuran’da ehli kitap dediğimiz Hıristiyan ve Yahudilerin tamamıyla dost olmamızı engelleyen ve bu topluluklarla her türlü ilişkiyi kesmemizi emreden bir durum bulunmamaktadır. Buradan çıkarılacak önemli bir sonuçta metot ile ilgili olup dinin tek kaynağı olan Kuran’da merak ettiğimiz bir konuyu araştırırken o konuyla ilgili bütün ayetleri göz önüne almamız ve dikkatle değerlendirmemiz gerektiğidir.


About the Author
Author

ferhat

Comments (9)
 • Avatar

  Berat Bilgin Mar 10 2013 - 14:03 Reply

  Elinize sağlık Ferhat hocam çok güzel açıklamışsınız. Ben burada açıkçası çok şaşırıyordum, önceki ayetlerde de dediğiniz gibi övgü ile bahsediliyordu, özellikle de son dinin Müslümanlık olduğunun tebliğinden sonra geçiyor olması ve üzerine de dostluk etmeyin denilmesi kafamı karıştırmıştı, bir fırsatını bulup ta inceleyememiştim, Allah razı olsun :)

  • Avatar

   Atila Bakar Mar 13 2013 - 14:49 Reply

   Evet Kuran’ı bir bütün olarak değerlendirmek gerekir; Ama bunu yaparken Kuran’ı var olan kendi düşünce yapımıza uydurmaya çalışmamalıyız, biz düşünce yapımızdaki yanlışlıkları kuran’a göre düzeltmeliyiz.

 • Avatar

  new_vision Mar 10 2013 - 14:21 Reply

  İnkâr edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur.(Enfâl 73)

 • Avatar

  burak seri Mar 11 2013 - 07:51 Reply

  Sonuç : Hristiyanlar ve yahudilerle diyalog çalışmalarını destekliyormusunuz?

 • Avatar

  ferhat Mar 11 2013 - 15:51 Reply

  Kuran`da diger toplumlarla nasil iliskiler kurulacagi, ne sartlarda savasilacagi aciklanir. Kuran`da herhangi bir toplumla kategorik olarak diyalog kurulmasi, iletisim kurulmasi yasaklanmamaktadir. Ozellikle Hiristiyan ve Yahudiler ile Islam toplumlarinin ortak ozellikleri – Tanri`nin varligi, ahiretin varligi, peygamberlere inanc – dusunuldugunde bu daha cok onem kazanmaktadir diye dusunuyorum. ayrica Allah`in dininin ve Kuran`in mesajinin anlatilmasinin Allah`in Kuran`da belirttigi emirlerindne biri oldugunu dusunursek; Hiristiyan, Yahudi veya baska bir toplumla diyalog ve iletisim kurmadan bu emri gerceklestirmemiz zor gozukmektedir.

 • Avatar

  baki Mar 14 2013 - 15:21 Reply

  Hocama katılmamak mümkün değil.. Zaten vicdan süzgecinden geçen bu ve buna benzer sorular kendiliğinden cevap buluyor. Yoksa kardeşlik-barış-sevgi gibi bağların sağlanması nasıl gerçekleşir?

 • Avatar

  ebru Mar 15 2013 - 13:20 Reply

  Dost edinmemek ile neden iletişimi kesmek, kötü davranmak vs. anlaşılıyor anlayamadım.
  Ben sizin metnide anlatmaya çalıştığınız gibi anlamıyorum.Biz müslümanlar ateist olanlara da dahil adil,kötülük görmediğimiz müddetçe iyi davranmak ile sorumlu değil miyiz? İyi ve hayra yönelik işler yapmak zorunda değil miyiz? iyilik yapmak,adaletli olmak iletişimi kesmemek, konuşmak ile olur. Ama dost edindiğimizde Dostum dediğimiz insanlarla kaplerimizde sıcaklık olur, yaptığı işler söylediği şeyler kötü gelmez.Dostum dediğimiz kişilerin yanlışları görülmez, zamanla yaptıklarını bazen düşünmeden biz yaparız.
  Ben dost edinmeme konusu benim vicdanıma hiç ters gelmiyor.Ben dost edinmeyeceğim ama bu gördüğümde selam vermemek, iyi söz söylememek, iletişimi kesmek vs. şeklinde kesinlikle olmayacak.Doğrusunu şüphesiz Allah bilir.

 • Avatar

  srime Jun 26 2013 - 08:35 Reply

  “Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa, artık onun Allah nezdinde hiçbir değeri yoktur. Ancak kâfirlerden gelebilecek bir tehlikeden sakınmanız başkadır. Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Dönüş yalnız Allah’adır.” (3:28)

  İnanmayanları da dost edinmemeli miyiz?

  5 – Maide – 57. “İnananlar, sizden önceki kitap halkı ve inkârcılar arasında dininizi alay ve eğlence konusu yapanları dost edinmeyin. İnanmış iseniz ALLAH’I dinlemelisiniz.”

  Burada inkâr edenler arasından dininizi alay ve eğlence konusu yapanları dost edinmeyin diyor.

  Aslında bakarsanız, benim ateist ve bana çok yakın bir arkadaşım var. Hatta bir nevi onun sayesinde dinimi sorgulayıp, ailemden öğrendiğim dine körü körüne bağlanıp kalmadım ve benimle dinim hakkında konuşup beni caydırmaya çalışmıyor ya da Müslümanları bana kötülemiyor vs. Ben ilk önce Maide suresini gördüm, ve arkadaşım benim dinime zaten saygı duyan biriydi, bir sorun görmedim bu yüzden. Fakat Al-i İmran suresinin 28. ayetini görünce ne yapmam gerektiğini bilemedim. Bu konu hakkında bir düşüncesi olan var mı?

 • Avatar

  Ece Nur Sep 8 2014 - 18:36 Reply

  Öncelikle merhaba, yazınız için çok teşekkürler, yararlı oldu… LAkin sormak istediğim biir sorum var ki benim için önemi çok büyük.
  Başım kapalı. En yakın arkadaşım deist yani sadece büyük bir güce inanıyor. Ama ne İslam’a bir hakareti var ne de herhangi bir dine… Örneğin başım kapalı olmasına rağmen en yakın arkadaşım, her konuda konuşabileceğiniz normal biri. Öyle ki önceden onu Müslüman sanırdım arada geçen bir konuşmamızda söylemişti deist olduğunu.
  O iyi biri fakat benimde aklıma takıldı internette araştırma yaptım. Bazı sitelerde kesin bir dille haram olduğu yazılmış. Ne yapmalıyım? Gerçekten onunla arkadaşlığımı sürdürmeyi çok istiyorum…
  Umarım cevaplarsınız. Teşekkürler…

Leave a reply

Name (required)

Website