Engellemekte Olanı Gördün mü?

 

“Semiallahulimen hamideh”

Bu yazım “Semiallahulimen hamideh” derken ne dediğini bilmeyenlere gelsin. Namaz kılarken ne dediğini bilmek gerek, diye savunulduğunda kimileri diyor ki “Ne yani! Sen şimdi bize beynamazların habire söylediği gibi namazı Türkçe kılmak gerektiğini mi söylüyorsun?” Ve başlıyorlar sıralamaya “Fatiha’sız namaz olmaz. Türkçe duayla namaz olmaz. Subhanekesiz, ettehiyyatüsüz, namaz olmaz. Kaçıncı rekâttasın, bilmezsen baştan başlayacaksın. Farzlarda hata yapmışsan tekrar kılacaksın, vacipten hatan varsa sehiv secdesi yapacaksın. Arapça dua edip sonra tespih çekeceksin ki namazın tamam olsun.” Bu tepkiler aslında o kadar anlaşılmaz ve alakasız, o kadar önyargılarla dolu, cahilce ve sığ tepkiler ki aslında ne yaptığını kendileri bile bilmeyenlerden beklenir ama namaz kılan birisinden asla beklenmemesi gerekir. İlgili ayete bir bakalım.

4-Nisa 43 “Ey iman edenler, sarhoş iken, ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayakyolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin, (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.”

 

İnsanların çoğu muhtemelen bu konuyu ayet üzerinden değil namaz hocalarından ve ilmihallerden ya da kulaktan öğrenmişlerdir. Bu yüzden kimileri bu ayeti okursa “Aman Allah’ım!” diyeceklerdir “Allah bize sarhoşken ve cünüp iken namaz kılmamızı mı emrediyor?” Bir daha bakalım ayete… Evet! Şartlarını içerirse aynen öyle diyor.

Baştan söyleyeyim ki yaftayı yapıştırmayın. Ne içki içiyorum, ne de içki içmeyi övüyorum burada! İçki içmek elbette ayetlerle haram kılınmış, ama eğer sarhoşken bile ne dediğimizi biliyorsak namazı kılmamız gerek. Yok işte yedi gün kılamamak, yok kırk gün kabul olmaması gibi durum. Yok işte aldığın alkol kanından temizlenmeden namaz kılamazsın gibi bir şey. Yok işte! Peki bize neden böyle öğretmişler ki! Düşünmek gerek!

Allah bize elbette cünüp gezin demiyor. Ama eğer seyahatte cünüplük söz konusu ise namazı teyemmüm edip kılmak gerek. Hani Kuran tek başına ibadet için yeterli olmuyor, her şeyi açıklamıyordu da illa ki ilmihal bilgisine ihtiyaç vardı! Belki de yüzbinde bir gerçekleşecek bir durumu bile Allah kitapta eksik bırakmamış. Ama görecek göz, duyacak kulak, algılayacak kalp gerek. Okumazsan ve hele hele düşünmeye tenezzül bile etmezsen bilemezsin. Peki bize neden böyle öğretmişler ki! Düşünmek gerek!

Demek ki birileri insanlara iyilik yapıyorum derken, ya da dine yaklaştırayım derken, ya da namaza saygı göstereyim derken, ya da en iyisini öğreteyim derken insanları namazdan men ediyor. Ve diyor ki; sarhoşken namaz kılamazsın, şöyle şöyle hastaysan namaz kılamazsın, şöyle yaparsan abdestin bozulur kılamazsın, böyle yaparsan yerler ağlar kılamazsın, kılamazsın da kılamazsın! Ama Allah Kuran’da ister savaşta, ister yatakta ister yolda olsan da kılacaksın diyor. Kırk senelik kaza kılacaksın demiyor. Ben bağışlarım, esirgerim, affederim, suçlarını örterim, yeter ki kıl diyor. Zora koşmuyor, dosdoğru kıl diyor. Parmağının kanamasından, parmağının köpeğe dokunmasından, kolonya sürmekten dolayı abdestin bozulmasından bahsetmiyor. En olasılığı düşük şartlarda bile kılmak gerektiğinden bahsediyor. Zor ve geçerli olanın dosdoğru kılmak olduğunu söylüyor.

Namazdan insanları men etmek demek illa ki tutup kolundan “kılmayacaksın” demek midir, yoksa bir sürü sözde zorunlu şekil ve aklımıza uydurma ve hurafe olduğunu bile getirmekten kokutulduğumuz hurafelerle sınırlandırmak mıdır? Güzel bir şey yapıyorum zannederek salıncağa çiçek koyup sallamak kenara ittiğin çocuğun neşesinin yerini tutar mı? Düşünmek gerek!

Ebu Cehil peygamberimizi namaz kılarken, daha önce bu şekilde ibadet edilmediğini ileri sürerek engellemek istiyor ve rivayete göre onun halini görünce korkarak vaz geçiyor. Şu ayetler iniyor.

96-Alak 9-14 “Engellemekte olanı gördün mü? Namaz kıldığı zaman bir kulu. Gördün mü? Ya o (kul) doğru yol üzerinde ise, Ya da takvayı emrettiyse. Gördün mü? Ya (bu engellemek isteyen) yalanlıyor ve yüz çeviriyor ise. O, Allah’ın gördüğünü bilmiyor mu?”

 

İşte böyle! Ya o takva üzerinde ise, ne dediğini biliyor ve namazı Allah’ın ona verdiği ve “beni buradan arayabilirsin” dediği bir cep telefonu gibi görüyor ve her şartta ona ne yapacağını soruyor, istiyor, utancını, pişmanlığını belirtiyor ve Onunla konuşarak yardım diliyorsa sen nasıl olur da şöyleysen kılamazsın, böyleysen kılamazsın, önünden biri geçerse bozulur, boynundan yaşmağın düşerse bozulur, Allahümme salli demek için bir subhanallah diyecek kadar beklersen bozulur dersin! Sen kimsin ki Allah’ın hükmü üzerine hüküm koyup namazı kitapta olmayan standartlara bağlarsın! Ya o namazı kılan kul takva üzerineyse! Ya senin önünden geçtiğini görecek kadar, ya da yaşmağının açıldığını fark edecek kadar namazından (senin gibi) bihaber değilse! O kul o ilahi cep telefonundan Rabbiyle görüşürken ve saygı ile ürpererirken önünden geçen yayayı görmeyecek kadar dalmış olamaz mı? Namaz kılarken takvayı mı yasaklayacaksın? Düşünmek gerek!

2-Bakara 45 “Sabır göstererek, namazı vesile ederek Allah’tan yardım dileyin! Gerçi bu çok zor bir iştir, fakat içi saygı ile ürperenlere değil.”

 

Fatiha’sız namaz olmaz diyorsun da Kuran’ın özeti ve önsözü hükmündeki Fatiha’nın anlamını, neyi anlattığını bilerek mi okuyorsun? Eğer biliyorsan sorun yok ki zaten. İster Arapça oku, ister Türkçe, ister Çince! Eğer anlamını biliyor ve okurken anlıyorsan dediğini elbette indirildiği dille okumak gibisi var mı! Subhanekenin, ettehiyyatünün, salli bariklerin, rüku, secde zikirlerinin birer Arapça dua olduğunu anlayamayıp hala Kuran olduğunu zannederek namaz kılan milyonlarca insan var. Bize doğruyu gösterebilmek için ne yapsaydı peygamberimiz, kendisi Arapça konuşurken Türkçe mi dua etseydi de biz de duamızı anladığımız gibi yapabilseydik! Kuru taklit nereye kadar? Hiç mi düşünmeyeceğiz?

Namaza başlamayı seremoni haline, bitişini seremoni haline getiren sözde en doğru yolda olduklarını savunan cemaatlerle hasbelkader namaz kıldığınızda edilen Arapça duaların içinde ellerinin bir avuç içini bir dışını çevirip dururlarken ne kadar anlaşılmaz ve (bence) komik durumlara düşmekte olduklarını anlamamak için nasıl bir kavramaya sahip olmak gerek bilemiyorum. Ama biliyorum ki ve eminim ki Allah’a dua ederken elimi ters çevirecek şeyler söylemesem daha iyi olur! Neye “amin” dediğimi bilmiyorsam başıma gelecek her şeye de müstehakım demektir!

İşte “Semiallahulimen hamideh” derken ne dediğinden habersiz olan insanlara şunu söylemek isterim: “Allah kendisine hamd edenleri işitti.” Ne dediğini bilmeyenleri değil. Hiç mi düşünmeyeceğiz!

 

kalemzade.net


About the Author
Author

Kalemzade Kamil

Comments (8)
 • Avatar

  simsek Apr 2 2013 - 11:44 Reply

  teşekkür ederim.güzel yazı kaleme almışsın.
  papagan gibi anlamını bilmeden kıyam,rukü,secde,yapmak ne kadar akıllıca?insan isteklerini dile getirirken ağzından ne çıktığını bilerek konuşmalı ve söylemelidir.bizler yani müslümanlar namazda yaratandan ne isteyeceksek ne söyleyeceksek söylediğimizi anlamamız gerekiyor.kimisi vardır ihtiyaç sahibi Allah tan ekmek ister.kimi vardır.güzel bir ev almıştır.Allah a teşekkür eder.kimi vardır.acizdir hastası vardır.annesi veya kızı hastadır.sıkıntı çeker.Allah tan yardım ister.peki bunlar nasıl olur.konuştuğu anladığı dilde olur.türkçe biliyorsa türkçe söyler.ingilizce biliyorsa ve anlıyorsa ingilizce söyler.kısaca ne isteyeceksek anlamlı olmalıdır.eşinizden bir kahfe yapmasını istiyorsanız.kişi kendi konuştuğu ve anladığı dilde istemelidir.her şeyden önce siz ne anlıyorsanız.onu söylüyeceksiniz.bilmediğiniz bir dilde bir şeyler isteyemezsiniz.ALLAH her dili bilir.dünya üzerinde ne kadar konuşulan dil varsa namaz da her dilde dua edebilirsiniz.ALLAH size yakındır.sizin edeceğiniz her dildeki duayı bilendir.sizi yaratandır.
  meksikalı birisine illaki arapca namaz kılacaksın demek dengesizliktir.namaz sadece araplara gelen bir ibadet değildir.adem peygamberin dili neydi dersiniz.?o hiçmi namaz kılmadı.Allah a dua etmedi dersiniz.?tabiki etti anladığı dilden etti.

 • Avatar

  Gökhan Apr 2 2013 - 15:20 Reply

  Konu namaz ağırlıklı olmasına karşın başka bir şey söylemek istiyorum.Bugün evde iken kapının zili birkaç defa çaldı,her açtığımda örtülü bir kadın gelip acaba mevlüt bu evde mi diye sordu,tesadüfen orada bulunan bir komşum başka bir binayı gösterdi.Sonra annemin de davet edildiğini öğrendim.Hemen yan binamızda bulunan ufak bir bahçede anladığım kadarıyla düzenli Kuran okutuluyor.Okunmasında elbet bir sorun görmüyorum fakat okunduktan sonra bina yakın olduğu için konuşmalar çok rahat duyulabiliyor.
  Duyduklarım tahmin edebileceğiniz Kuran ın arapça okunuşundan ibaretti,belki okunduktan sonra tercümesi yapılır diye düşünsemde bir süre sonra yanıldığımı anladım.
  Nedense artık bir yerde Kuran okutulunca üzüldüğümü farkettim.Halbuki Allah ın kelamı okunduğunda insanın mutlu hissetmesi gerekir.Üzüldüğüm noktalar bu kadar güzel öğütlerin olduğu bir kitabın anlaşılmadan okunması,Allah ın insanlara söylediklerini bilmek için,imamlara,şeyhlere evliyalara ihtiyaç duyulması gerektiğini inanmak.
  Allah herkese Kuran ı okumayı nasip etsin.

 • Avatar

  karabulut Apr 2 2013 - 16:16 Reply

  syn. kalemzade kamil öncelikle bu sayfayı beğenerek takip ettiğimi söylemek istiyorum. Ancak yazınızın başında bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebilecek konuyu açmamışsınız; Bakara:”106 – Biz bir ayeti (n hükmünü) kaldırırsak veya onu(n hükmünü Rasulullah’a) unutturursak (muhakkak) ondan daha hayırlısını veya onun bir benzerini getiririz. (Ey Muhammed! Yoksa sen) Allah’ın herşeye kadir olduğunu bilmez misin?” diye buyuran Allah cc düşünmemiz ve akletmemiz için ne güzel anlatmış ve sırasıyla 1- “Hurma ağaçlarının meyvesinden ve üzümlerden hem bir içki yapıyor, hem de güzel rızk ediniyorsunuz. Bunda aklı eren kavim için elbette ibret vardır.” (Nahl Sûresi, 67)
  2- “Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür.” (Bakara Sûresi, 219)

  3- “Ey iman edenler! Siz sarhoşken, ne söyleyeceğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın.” (Nisa Sûresi, 43)
  4 -“Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz.” (Maide Sûresi, 90)

  5- “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91)ayetlerini indirmiştir şimdi size soruyorum bunları tamamı ile okuyanla sizin yazınızdaki sarhoşken namaz kılma konusunu okuyan ne anlar Allah cc onun ayetlerini tartışmaya düşenlerden etmemesi duası ile saygılar…

 • Avatar

  brakisefal Apr 2 2013 - 17:42 Reply

  Bu muhteşem yazıyı, (tabii ki kaynak göstererek) evimin duvarındakı panoya asacağım. Allah sizden razı olsun.

 • Avatar

  Mehmet Oguzalp Apr 2 2013 - 21:21 Reply

  ALLAH’ü Teala Kur’an-ı Kerim’de Zorlaştırmayın Kolaylaştırın Demesine Ragmen Bir çok ülkede garip garip kurallar,gelenekler,görenekler gibi Din İle Hiç Alakası Olmayan Şeyler uydurularak Sanki Müslümanlıgın Yayılmasını Degilde Engellenmesini İstiyorlarmış gibi bir kanaat oluşturmaktadır,Oysaki Dinimiz çok kolaydır,Kur’an-ı Kerimi İse Okuyupta Anlamamak İçin Salak Olmak Lazımdır Çünkü Yüce ALLAH Biz Hangi Topluma Kitap Verdiysek Onların Anlayacagı Dil İle Anlattık,Kitap Vermediklerimizi Peygamber Göndermediklerimizi Sorumlu Tutmadık demesine Ragmen Bir Çok Din Alimi Geçinenler Dini Zorllaştıracak Ne Varsa İcad Etmişler Hatta Bazı uygulamalarını Yahudi ve Hıristiyan topluluklarının yaptıkları uygulamaları taklid etmişlerdir en basitinden bunlardan biriside RECM’dir Müslümanlıkta Olmayan Bu Emir Tamamen Yahudi Adetidir,Şurası Unutulmamalıdır Yüce Yaratıcı hangi Toplum Çok Bozulmuş İse Zulüm yapıyor ve Ahlaken bozulmuş ise mutlaka O Toplumu düzeltmek üzere Oraya bir Peygamber göndermiştir Resulullah Efendimizn Arap Kıtasında Dogması Arap Toplumu İçin Övünülecek Bir Şey degildir Çünkü Yüce Peygamber Kız çoçuklarını dahi diri diri gömen hergün başka başka kadınlarlan yatıp kalkan kimin eli kiin cebinde belli olmayan hemoseksüelligin hat safhada oldugu putpreslerin çıplak ve şarkı söyleyerek mübarek kabenin etrafında dönmeleri gibi çok sayıda suçları sebebiylen O Toplumu iyi yola kavuşturmak amacı ile Resulullah efendimiz O Topraklarda Yaratıldı Efendimiz zamanında çok kolay olan dini uygulamalar onun vefatı ile çok bozulmuştur bu konuda efendimiz benden sonra din çeşit çeşit gruplara ayrılacak ve dogru yolu bulan çok az olacaktır demiştir maalesefki günümüzde halen bu saçmalıklar sürmektedir Sayın Yazar Konuyu Çok Güzel Açıklamıştır Anlayacak Olanlar Nerede? ALLAH Kuranı çok basit ve kolay yazıldıgını ve hala anlamıyorlar demektedir İşte Bu Konu Üzerinde Düşünülmesi Gereken Husustur.

 • Avatar

  Kalemzade Kamil Apr 5 2013 - 10:50 Reply

  Yorum yapan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

 • Avatar

  bir soru Apr 9 2013 - 17:11 Reply

  Ayetlerde namaz olarak çevirilegen kelimenin tam anlamı nedir.Yani Salat meallendirilirken namaz olarak meallendiriliyor.Arapçası çok iyi olan bir kardeşimiz özellikle bu yazının yorumlar kısmına detayıyla yazsın.Salat ın anlamı namaz ise kıl beşi bitir işi anlayışı hakim olmazmı?

 • Avatar

  Kamil Dec 11 2013 - 16:13 Reply

  Peki servet, iktidar, mal, mülk, mevki, makam hırsına bürünmüş insan bunlardan, arınmadığı sürece sarhoş olmuyor mu?

Leave a reply

Name (required)

Website