Diri diri gömülene sorulacak..

81 – Tekvir 8: Ve diri olarak toprağa gömülene sorulduğu zaman.

9: Hangi günah sebebi ile öldürüldü?

 

3 – Al’i İmran 78: Ve muhakkak ki onlardan bir grup mutlaka, onu kitaptan zannetmeniz için kitabı okurken dillerini eğip bükerler oysa o kitaptan değildir. O, Allah’ın katından olmadığı halde: “O, Allah’ın katındandır” derler. Ve onlar Allah’a karşı bilerek yalan söylüyorlar.

 

Diri diri toprağa gömülen sadece genel bir anlamdır, geniş bir anlamdır. Şirk işleyerek onu kitaptan sanmanız için dillerini eğip bükenler yaptıklarını gizlemek ve Allah’ın ayetini gizlemek peşindedirler. Şirk dolu hadislerini dine sokmak ve dini açıklıyormuş gibi göstermek istemektedirler.  Kelime anlamı kız çocuğu olan kelimeyi alın ve arayın göreceksiniz bu kadar kısa ayeti uzatmakta yani olmayan bir kelimeyi kitaptan sanmanız için uzatanlara Allah yaptıklarının hesabını soracak olandır.

Günümüzde bu yapılıyor geniş bir anlam var. Kadınlar tüm mezheplerin ortak kabulü olan recm yani taşlama ile öldürmede gömülür, Suriyede erkekler gömülerek öldürüldü ve çocuklar ve bebekler de Allah şimdi onların hesabını sormayacak mı? Sadece cahiliye dönemi ayeti mi bu yani?

 


About the Author
Author

Gokhan_X1

Comments (4)
 • Avatar

  Kalemzade Kamil May 24 2013 - 19:37 Reply

  Of of of!!! Nereden tespit ettiniz bunu? Hakikaten aradım baktım. O kadar güvenilir mealler bile benzer şekilde çevirmiş!!! Arapça bilmeden mi çeviri yapıyor bunlar!!! Satır arası meallerde bile farklı değil. Bir tek orijinal Elmalı mealinde sizin söylediğinizi gördüm. Dayanamadım google translate de uğraştım farklı farklı denedim. Hakikaten “diri gömülen” anlamına geliyor sadece…
  “Takva ve Kadın” isimli yazımı yazarken sizin söylediğiniz gibi düşündüğümü hatırlıyorum. Yazı da bu minvaldeydi zaten. Şüphelenmiştim ama arapça bilmediğim için mealleri karşılaştırınca hepsinde aynı gördüğüm için de üstünde durmamıştım. Vay canına!!! Vay canına!!!
  16:59’da “müjdelenen kızı toprağa gömsün mü” şeklinde bir ifade var ama oradaki toprağa gömme fiili farklı sanırım. Burada kelimenin dişiliği gibi bir durum mu var acaba?
  Ama neticede öyle ya da böyle bir meal tahrifi daha öğrendik. Hem de pek umulmayan bir ayette!!! Allah sizden razı olsun. Kuran’ı rehber edinenler olarak birbirimizden kazanacağımız ne kadar çok şey var… İnanın şoku üstümden atabilmiş değilim hala… Vay canına!!!

 • Avatar

  Gokhan_X1 May 26 2013 - 00:56 Reply

  Yeni gördüm yazınızı 16 nahl 59 da müjdelenen şey diyor ancak şu var burada bilmediğimiz bir “şey”in ardına, başka kaynaklardan edinmiş olduğumuz bilgi zannınca düşünüyoruz eğer ki çocuklar gömülüyor olsa da ben gömmemişlerdir de demiyorum (bilmediğim şeyin ardına düşüp boş kuruntulara kapılmayacağım 4/nisa 120 çünkü bilmediğimiz şeyin ardına düşmek geleceği amel etmeyi durdurup bilinmeyen geçmişi tartışıp durmak ilerlemeye engeldir) 81 tekvir 8 kısmında kesinlikle geniş bir anlam söz konusudur yani birileri o ayeti(16 nahl 59) göstermekle (ki o ayette kız çocuğu demiyor bile) bir diğer ayete ekleme ve çıkarmada bulunamaz çünkü geniş anlam olmasıyla birlikte günümüzün dünyasını yansıtır diri diri gömülenlerin Allah’ın dilediği gün sorulacak hepsi çok şükür.

  Dilemek çok önemli Allah Peygambere uyun diyor O da Kur’an-ı Kerim’i okurken kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınıyor ve Allah’ım ilmimi arttır diyor bende Peygamberime uymaktayım Peygamberimizin yasası(sünneti) yoktur uymakla yükümlü olduğu Allah’ın yasası (SünnetUllah) vardır.

  Arapça bilmiyorum kelimeleri az bir şey öğrenmeye başladım çünkü araştırma yaptım Allah’ın izniyle öğrenmeyi düşünüyorum Arapçayı şuanda zorunlu askerde olduğum için imkanlarım biraz kısıtlı. Şimdi elimde olan imkanlar doğrultusunda en iyi araştırmayı yapabilmek için tefsirler, kelime anlamları, dinlemek ile kontrol, kıyaslama yöntemleri ve Kur’an-ı Kerimdeki diğer ayetleri de okumuşluğum olduğu için Allah’ın izniyle anlam bütünlüğünü de düşünerek fecir okumasını aksatmamak ile elimden geldiğince boş işlerden ve sözlerden yüz çeviriyorum, bilmediğim şeyin ardına düşmüyorum kesinlikle hiç bir veliyi ve dolaylı veli/evliya edinmek taraftarı değilim. Her zaman çalışma yöntemimi nasıl daha iyi bir hale getirebileceğimi ve hatalarımı düşünürüm. Çünkü iyilikte yarış ve takva ayetlerine itaat etmem gerekir.

  Herkese iyiyi, doğruyu ve sabrı tavsiye etmek çok önemli bunları en güzel söz ile yapmamız gerekir bu da düşünmeyi gerektiriyor en başta da kendi kendimizi sorgulamalıyız çünkü en başta bu bir emirdir, herkes kendisinden sorumludur ve kendi hatalarımızı düzeltmek Allah’ın izni ile bizim için hayırlı bir şey hem böylece kendimizi büyük görmeyiz, öncelikle tebliğde haddi aşmamak, dua da haddi aşmamak, Allah korkusu önemli. Allah’ın izni ile Allah’ın üzerimizdeki nuru tamamlanacaktır sadece emirleri aksatmadan koşulsuzca teslim olalım dediğim gibi fecir okuması(isra 78kısmı) çünkü burada Peygamberimiz anlatılır ve O’na verilmiş bir emir olsa da bizlere Peygambere uyun denmiştir tüm namazlar Peygambere uymak ile gerçekleşir müminlere söyle.. inananlar şu vakitlerde.. diye başlamaz. Önemli birbirimize faydamız var elbette fikir olarak sizlere de kolaylıklar selam ile

 • Avatar

  simsek May 26 2013 - 06:52 Reply

  vay anam vay..of of of !!!!!!!!
  yeni gördüm yazılarınızı
  aklınıza sağlık
  doğrusu şaşırdım kaldım.

  – Tekvir 8: Ve diri olarak toprağa gömülene sorulduğu zaman.

  9: Hangi günah sebebi ile öldürüldü?
  bir tek elmalı bu şekilde çevirmiş

  bu adamlar kopyala yapıştır şeklinde meal yapmışlar.düşünerek aklederek değil çeviri yaparken bile bilinç altında uyduruk rivayetler çeviriye öncülük etmiş.

  kafamda şimşekler çakıyor.sanki çeviri yapanlar bir şeyi örtpas etmek istiyor.diri diri kızları derken geçmiş zaman da olan bir olayı anlatıp bitiyor der gibi noktayı koyuyor.akıl hemen uyduruk rivayeti öne çıkarıyor.bu ayet öncekilerin zamanındaymış o olayı anlatıyor diye ayeti haşa mezara gömüyoruz.
  günümüze indirgediğimiz zaman anlam değişiyor.gökhan kardeşimizin akletmesi bir çok çağrışımlar yapıyor.örnek verecek olursam ” allahü ekber ” diye suriyedeki insanları diri diri gömmeleri…..
  nahl 16/ 59 da benim anladığım.kendine müjdelenen şey yaptırdığı işin bittiğidir.

  yani şöyle düşünün emir verdiniz askerlerinize bunları diri diri gömün diye…sonra askerler emir verdiği işin bitirdiklerini yani müjdeyi veriyorlar.

  Kendisine muştulananın utancından ötürü toplumdan gizlenir. Hakaret/eziklik üzere tutsun mu onu yoksa toprağın bağrına mı gömsün onu. Bakın ne kötü hüküm veriyorlar! 16/59

  dikkat edin ALLAH son olarak şu ifadeyi kullanıyor. 16/59 da

  Bakın ne kötü hüküm veriyorlar! y.nuri öztürk
  Ne kötü yargıda bulunuyorlar. edip yüksel
  Bak ne fena hukümler veriyorlar. elmalı

  en doğrusunu ALLAH bilir.
  saygılarımla

 • Avatar

  prenszuko78 Jun 6 2013 - 16:57 Reply

  Kardeşler, bende sırf bu şüpheler yüzünden Türkiyedeki çıkan tüm meallerin karşılaştırmasını Word ve pdf formatına getirip topluyorum, eğer ilgilenen varsa, değişik meallerden karşılaştırma yapmak isteyen varsa e-mail olarak yollarım, daha bitmedi bayağı vakit alıyor ama bittiğinde güzel bir kaynak olur inşallah hepimize…

  Selametle

Leave a reply

Name (required)

Website