Mevlana’nın Firavun ile ilgili söyledikleri doğru mudur?

Sosyal medya dediğimiz twitter facebook vs gibi ortamlar dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yayginlaşti. Twitter aktif kullanici sayisi Monitera şirketinin verilerine göre nerdeyse 5.3 milyon kişiyi bulmuş. Burada insanlar akillarina gelen şeyleri yazabilmekte , kime ait olduğu bilinmeyen, uydurma sözlerin, aforizmalarin altına önemli kişilerin adlarını yazabilmektedirler.

Geçen gün twitterda bir bayan altinda Mevlana imzasi ile bir aforizma yayınlamış. Aforizma şöyle: :

@……… “Kötü yaratılışlı kişi, Allah’a yalvaramasın diye; Allah ona, dert keder vermez! Unutma; Firavun’un başı, bir kez bile ağrımadı!” Mevlana

Bu aforizmayi 147 kisi retweet yapmış. 44 kişi ise favori listelerine almış. Sanki doğru bir söz, güzel bir sözmüş gibi. Bu söz ile ne denmek isteniyor? Derdi kederi olmayan insanlar kötü insanlar mıdır?

Allah, insanlara hayır ve şerri imtihan olarak verir.

 

Enbiya 35: Her canlı, ölümü tadacaktır. Biz bir imtihan olarak sizi şer ile de hayır ile de deniyoruz. Sonunda bize döndürüleceksiniz.

 

Biz rehberimiz Kuran’dan biliyoruz ki firavun ve hanedanı;

1. Senelerce kıtlıkla imtihan edilmişlerdir.

 

A’raf Suresi 130 Yemin olsun ki biz, Firavun hanedanını yakalayıp ürün eksikliğiyle senelerce sıktık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.

 

2. Çok şiddetli bir şekilde cezalandırılmışlardır.

 

Ali İmran Suresi 11 Tıpkı Firavun hanedanı ve onlardan öncekilerin durumu gibi. Ayetlerimizi yalanlamışlardı da Allah, onları günahları yüzünden yakalamıştı. Allah, cezayı çok şiddetli vermektedir.

A’raf Suresi 103 Onların ardından Musa’yı, ayetlerimizle Firavun’a ve kodamanlarına gönderdik de ayetlerimiz karşısında zulme saptılar. Bir bak, nasıl olmuştur bozguncuların sonu!

Enfal Suresi 52 Tıpkı Firavun hanedanı ve onlardan öncekilerin gidişi gibi. Allah’ın ayetlerini inkâr ettiler de Allah onları günahları yüzünden yakalayıverdi. Allah Kavîdir, çok güçlüdür, azabı çok şiddetli yapandır O.

Muzzemmil Suresil 16 Ancak Firavun, elçiye karşı geldi; biz de onu feci bir biçimde yakaladık.

 

3. Yapı ve kurumlari yerlebir edilmiştir.

 

Araf Suesi 137 Ülkenin verimli kıldığımız doğularına ve batılarına, horlanan ve zayıf düşürülen insanları mirasçı kıldık. Sıkıntılara direndikleri için, Rabbinin İsrail oğullarına verdiği güzel söz gerçekleşti. Firavun ve halkının oluşturduğu yapı ve kurumları da yerle bir ettik.

 

4. Başlarına bir sürü kötülük ve uğursuzluk gelmiştir.

 

Araf Suesi 131 Fakat kendilerine iyilik geldiği zaman, işte bu bizim hakkımızdır, dediler, başlarına bir kötülük gelince de, işte bu Musa ile yanındakilerin uğursuzluğu yüzünden, dediler. İyi bilin ki, onların uğursuzluğu Allah katındandır. Lâkin çoğu bunu bilmezler.

Araf Suesi 133 Biz de kudretimizin ayrı ayrı alâmetleri olmak üzere başlarına tufan, çekirge, haşereler, kurbağalar ve kan gönderdik, yine inad edip direndiler ve çok mücrim (suçlu) bir kavim oldular.

 

5. Allah tarafından boğulmuşlardır.

 

Bakara Suresi 50 Hani, önünüzde denizi yarmıştık da sizi kurtarmış, Firavun hanedanını boğmuştuk. Siz de bunu bakıp görüyordunuz.

Enfal Suresi 54 Tıpkı Firavun hanedanı ve onlardan öncekilerin tavırları gibi. Rablerinin ayetlerini yalanlamışlardı. Biz de onları günahları yüzünden mahvettik. Firavun hanedanını da boğmuştuk. Bunların tümü zulme sapanlardı.

İsra Suresi 103 Firavun onları o topraktan sürüp çıkarmak istedi de biz onu ve yanındakilerin tümünü boğduk.

 

6. En son firavun boğulmadan önce Allah”a tövbe etmiştir.

 

Yunus Suresi 90 Ve sonra İsrailoğulları’nı denizden aşırdık. Firavun, düşmanca saldırmak için derhal adamlarını ve askerlerini arkalarına düşürdü. Ta ki, suda boğulmaya başlayınca “İnandım, gerçekten de İsrailoğulları’nın iman ettiğinden başka tanrı yoktur. Ben de ona teslim olanlardanım.”

 

Burda firavun Allaha tovbe ediyor. Dinimizde geleneksel bir inanış vardır. Ölmeden önce Kelime-i şehadet getiren cennete gider derler. Bu inanışın dogru olmadığını şu ayetlerden anlıyoruz. (tabiki Allah dilerse bagışlar)

Ayet soyle:

 

Yunus Suresi 91 Şimdi mi? Oysa bundan önce hep isyan etmiştin ve fesatçılardan idin.

92 Biz de bugün senin bedenini arkandan gelenlere bir ibret olsun diye kurtaracağız. Bununla beraber, insanların birçoğu âyetlerimizden yine de gafildirler.

 

Gordugunuz gibi Firavun tovbe etmesine rağmen cehennem azabından kurtulamamıştır. Ve Cehennemde de çekeceği azap devam edecektir. İlgili ayetler ne diyor hep barebar bakalim;

 

Mümin Suresi 45 Allah o mümini, onların kurdukları tuzakların kötülüklerinden korudu. Firavun’un adamlarını ise, o kötü azab kuşattı.

46 Onlar, sabah akşam ateşe arzolunurlar. Kıyamet kopacağı gün de: “Firavun hanedanını azabın en şiddetlisine tıkın!” denilecektir.

 

Evet Firavun Allah’a, peygamberlere, indirilen ayetlere karşı gelmiş büyüklük taslamış, insanlara peygamberlere azap etmiştir. Karşılığında da Allah tarafindan büyük bir azaba uğratılmıştır.

Gördüğünüz gibi bu sözü ayetlerle çürüttük. Din ile ilgili şeyleri anlamak için metodolojimizi belirlememiz gerekmektedir.

Tabiki twitter, facebook gibi sosyal medyada yayınlanan herşey doğru olmayabiliyor. Fakat bizler de bu sosyal medyayı kullanarak Allah’ın güzel sözlerini insanlara iletebiliriz. Bu fırsatları iyi değerlendirelim.

 

hdurmaz


About the Author
Author

HDurmaz

Comments (10)
 • Avatar

  Alkenuta Jun 20 2013 - 10:39 Reply

  Bu güzel açıklama için teşekkür ediyorum. Bu yararlı bilgilerin devamını bizimle paylaşman dileğiyle Allah’a emanet ol.

 • Avatar

  Gökhan Jun 20 2013 - 16:17 Reply

  Mevla na = Efendimiz = Allah

  başka yok verilen mesaj güzel ama buna da özen gösterelim..

 • Avatar

  HDurmaz Jun 25 2013 - 04:52 Reply

  Selamlar Alkenuta, Allah razı olsun güzel düşüncelerin için teşekkürler.

  Selamlar Gokhan bey,Mevlana Celaleddin Rumi ( yaratılan ) Başka bir şey, Mevlamız Allah-u teala dengi benzeri olmayan (yaradan) başka bir …

  (Enfâl sûresi: 40) Biliniz ki Allah sizin mevlânızdır. O, ne güzel mevlâ, ne güzel yardımcıdır.
  Tabiki bizim mevlamız Allahtır. Allah için kullanılan bazı sıfatlar insanlar için de kullanılabiliniyor.
  Örneğin:
  (Haşr suresi :23) Öyle Allah ki O, ilah yok O’ndan gayrı! Melik, Kuddûs, Selâm, mümin, Müheymin, Azîz, Cebbâr, Mütekebbir. Allah, onların ortak koşmalarından yücedir, arınmıştır.
  Burda Allah için kullanılan mümin kelimesi Kuran’da bizler içinde kullanılmaktadır.
  Art niyetli kullanıldığını düşünmüyorum. Yoksa şirke girer..

  selamlar

 • Avatar

  Sercan AYDIN Jun 27 2013 - 23:11 Reply

  @HDurmaz Emin değilim ancak Gökhan arkadaşımız doğru biryere değinmiş olabilir. Mesela kurandaki kullanımına bakalım örnek veriyorum bakara suresi 286.ayet orada ente mevlana geçiyor “sen bizim rabbimizsin, sahibimizsin” gibi bir anlam çıkıyor.

 • Avatar

  Fikret Arman Jun 29 2013 - 07:19 Reply

  Emeğine sağlı Kardeşim. Allah razı olsun Bugün ki İslamiyetin en büyük sıkıntısı da “rivayetler” değil mi?

  Adamın birisinin aklına bir şey geliyor… “Rivayet odur ki Peygamberimiz birgün” diye başlayıp söylemek istediğini yazıyor… Yazısının sonuna da hadis(!) yazılarıyla günümüze kadar gelen muhaddislerden birinin ismini yazdın mı iş bitti!.. Bu rivayetler (aforizma da diyebiliriz) biraz biriktimi hemen piyasaya yeni bir HADİS KİTABI adı altında sürülüyor… Ondan sonrada Dinden bahsedeceğiz. Nasıl olacak bu iş?

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  HDurmaz Jun 30 2013 - 20:38 Reply

  Serkan bey,
  gokhan bey’e verdigim cevabi tekrar gozden gecirmenizi istiyorum
  mevlana ile ilgili polemige girmek istemiyorum. Konu ;
  1.yanlis aktarilan bir sozun Kuran ayetleri ile duzeltilmesidir
  2. Dini anlamadaki metodolojimizin Kuran ayetlerine bakilarak belirlenmesidir.
  3.firavunun basina gelen olaylarin kurandaki anlatimlarinin aktarilmasidir.
  4. Sosyal medyanin teblig icin etkin bir bicimde kullanilmasidir.
  5.mevlana( bu kelimeyi ahmet mehmet gibi isim olarak algiladigimdan kullaniyorum. Rahatsizlik veriyorsa rumi diyebiliris), sems-i tebrizi benim mevlam degildir. Bizim mevlamiz Allahtir. Mevlana ve ya peygamberimiz olsun , isa peygamber olsun , bunlari rab edinenler sirke bulasmis olurlar ve Allahin affetmedigi tek gunah sirktir.

  Nisa Suresi 48 Şu bir gerçek ki, Allah kendisine Şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah’a Şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.

  Fikret bey sizden de Allah razı olsun. Hepimize teşekkürler

  Selamlar

  • Avatar

   Mirage Jun 7 2016 - 00:43 Reply

   Açıklamalarınız harika bu sözü okuyunca ben de çok tepki göstermiştim ilahi adaletin bu olduğuna hiç bir zaman inanmadım ve siz de gayet dayanaklı açıklamalar yapmışsınız ellerinize sağlık güzel paylaşım…

 • Avatar

  HDurmaz Jun 30 2013 - 20:40 Reply

  1 madde aşağıdaki sekilde olacaktı kusura bakmayın.

  1.yanlis aktarilan bir sozun Kuran ayetleri ile çürütülmesi

 • Avatar

  simsek Jul 1 2013 - 05:12 Reply

  bu (mevlana) konusun da yazmıştım.ne hikmetse site admini yazımı yayınlamadı.

  HDdurmaz ın yazısında değişiklik olmuş.olumsuz olan kısım silinmiş.

 • Avatar

  Süleyman Jan 10 2016 - 21:01 Reply

  1- Firavun’un vücudu itibariyle bir hastalığı olmuş mudur? Buna bir deliliniz var mıdır?
  2- Rabbimizin en çok sevdiği kullar peygamberler iken neden en çok musibet ve hastalıkları onlara vermiştir? Mesela Hz. Eyyüb as?

Leave a reply

Name (required)

Website