İnmemiştir Hele Kur’an, Bunu Hakkıyla Bilin…

Bizler dinimizi öğrenmek ve onun öğretisinde yaşamak için, bizzat elde Kur’an çaba harcıyor muyuz? Eğer hiçbir çaba harcamıyor da, birilerinin sözleriyle yaşıyorsak imanımızı, doğru bir yol üzerinde olduğumuza, asla emin olamamayız. Bu çok büyük bir risk, değil mi sizce?

Allah sizleri doğru yola ulaştıracak, FURKAN ı gönderdim diyorsa, onu anlayarak ve düşünerek mutlaka okumalı ve yalnız Kur’an ın hükümleri doğrultusunda mutlaka yaşamalıyız. Çünkü peygamberimiz ümmetine, yalnız Kur’an ile hükmetmiştir.

Nur 54:
“Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin” de. Eğer yüz çevirirseniz bilin ki ona yüklenen sorumluluğu ancak ona ait; size yüklenen görevin sorumluluğu da yalnızca size aittir. Eğer ona itaat ederseniz doğru yola erersiniz. PEYGAMBERE DÜŞEN ANCAK APAÇIK BİR TEBLİĞDİR.

Bizler bu konuda büyük yanlışlar yapıyoruz. Her yazımda bu konuya dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu yazımda fazla yorum yapmadan, yazarımız, şairimiz merhum Mehmet Akif in bir şiiriyle sizleri baş başa bırakıp düşünmeye davet etmek istiyorum. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana ne söylesem az.

—Çünkü biz bilmiyoruz dini. Evet, bilseydik,
—Çare yok, gösteremezdik bu kadar sersemlik.
—Böyle gördük dedemizden!” diye izmihlali
—Boylayan bir sürü milletlerin olsun hali,
—İbret olmaz bize, her gün okuruz ezber de!
—Yoksa bir maksat aranmaz mı bu ayetlerde?
—Lafzı muhkem yalnız, anlaşılan, Kuran’ın:
—Çünkü kaydında değil hiçbirimiz mananın
—Ya açar Nazm-ı Celil’in, bakarız yaprağına;
—Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.
—İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin,
—Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.
Mehmet Akif (Safahat, s. 153 )

Ne dersiniz, Mehmet Akif ne güzel anlatmış değil mi, içinde yaşadığımız acıklı halimizi. Allah ın bizlere rehber olsun diye indirdiği kitabı, bizler eğer anlamadan okumaya devam ederde aklı, düşünmeyi devre dışı bırakırsak, mutlaka birileri bizleri Allah ile aldatacak ve kendi şahsi emellerine alet edecektir. Bu kaçınılmaz bir sondur.

Onun içindir ki Rabbimiz, bizlerin Kur’an ın ipine sarılarak, ayetler üzerinde düşünmemizi ve Kur’an ın sınırlarını asla aşmadan inancımızı yaşamamızı emreder. Çünkü Allah çok açık bir hüküm vermiş ve sizleri yalnız Kur’an dan hesaba çekeceğim diye bizlere bildirmiştir.

Mehmet Akif in söylediği gibi, ne yazık ki bizler dinimizi bilmiyoruz. Eğer bilmiş olsaydık, bu kadar sersemlik yapmazdık diyor. Atalarımızdan intikal eden inançları hiç sorgulamadık, Kur’an a danışmadık, onun içindir ki bugün bu haldeyiz.

Her gün Kur’an ı okuyoruz ama ibret alamıyoruz, çünkü anlamadan okumanın faydasını göremiyoruz diyerek, bu konuya dikkat çekiyor. Çünkü okuduklarımızı anlamadığımız için, ayetlerin hikmetini de, maksadını da düşünemiyoruz.

Yaptığımız en büyük yanlışta, hayatımıza yön vermek için kendimize okumamız gereken Kur’an ı, bizler ölülerimize okuyoruz. Hâlbuki Allah elçisine, sen Kur’an ı ölmüşlere duyuramazsın, dediği ayetleri gören ve duyan mı var.

Kur’an ın iniş amacı, ölülerin ardından okumak için değil, dirilere doğru yolu göstermek için indirilmiştir diyerek, yapılan yanlışlarımızı çok güzel şiirinde dile getirmiştir Mehmet Akif. Mekânı cennet olsun inşallah.

İbret alıp, kısadan hisse çıkartana ne mutlu.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


About the Author
Author

halukgta

Comments (2)
 • Avatar

  DURAN DEMİR Jan 4 2014 - 16:03 Reply

  Haklısınız değerli hocam.
  Asırlar boyunca kimi kötü niyetli olarak kimide din adına uydurmaları gerçek din sanarak çeşitli vesilelerle bizi Kur andan uzaklaştırmışlar. Yavaş yavaş okuyarak ne dediğini anlayıp sonrada inanç ve yaşayacağımız hayatı ona göre düzenlememiz gereken Allahın biz kullarına mesajı ve mektubu olan Kur anı, bir takım yer ve zamanlarda okunarak sevap kazanmanın aracı ve güzel okuma yarışmalarına materyal yapmışız. Hiç düşünmemişiz, bunu okuyarak sevap kazanmak ve kurtuluşa ermek mümkünse içindeki mesajlara ne gerek var dı?
  Gerçi yüzyıllardan beri içinde ne yazıyor diye hiç merak bile etmemişiz, hatta içeriğini herkes anlamasın diye son yüzyıla kadar tercüme edilmesine bile karşı çıkmışız, içeriğini muhatapları ana kaynaktan ve doğru olarak öğrenmesinler, dolayısıyla din tacirlerinin foyası ortaya çıkmasın diye. ( rahmetli nenem 84 yaşında ölene kadar cuma günleri öğleye kadar evini süpürmedi ve süpürtmedi, bir hocanın, inen melekleri de süpürürsünüz vaazini duyduğu için.)
  Kur anı çok okumalıyız ve mesajını doğru anlamaya çalışmalıyız. Allah Kur an için çalışanları koruyup gözetsin inşaallah. Duran Demir.

 • Avatar

  freedoomauthor Mar 26 2014 - 14:12 Reply

  Selam :)
  Bir de 36/Yasin suresi okunur ölüler için.

  İlan ediyorum! Tarihteki en trajikomik olay

  36/YASİN 69-70.. Biz o peygambere şiir öğretmedik. Şiir ona yaraşmaz/layık olamaz da. Ona vahyedilen, bir öğütten ve APAÇIK bir Kur’an’dan başka şey değildir; DİRİ OLANI UYARSIN ve inkârcılar üzerine söz hak olsun diye indirilmiştir.

Leave a reply

Name (required)

Website