Ayet Cımbızlamaya Bir Örnek: Haşr 7

Ayet Cımbızlamaya Bir Örnek: Haşr 7

Allah’ın kitabı Kuran’ı dinde yeterli görüp diğer kaynakları (hadis, rivayet vs.) dinde kaynak edinmeyenlerin sık sık karşılaştıkları eleştirilerden biri de; haşr:7 ayetinin, Kuran’ın yanında başka kaynaklara da yönlendirdiği iddiası. Hadis savunucuları tarafından suistimal edilip cımbızlanan bu ayet bakalım hadislere sarılmamız için bir delil mi?

Haşr:
7 elçinin size verdiğini alın; ancak onun size vermediğinden uzak durun.”

Yukarıdaki cümle aslında ayetin tamamı değil, sadece bir bölümü ve bağlam olarak da farklı bir konu üzerinde duruluyor. Aslında ayetin tamamına bakarak, bize ‘hadislere ihtiyacımız olduğunu’ anlatmadığını görebiliriz.
işte ayetin çevirisi:(diğer tüm çevirilere bakabilirsiniz)

59 – Haşr Suresi 7. ayet
Yaşar Nuri Öztürk Meali
Allah’ın, kentler halkından resulüne zahmetsizce aktardığı mal ve nimetler şunlar içindir: Allah, Peygamber, yakınlar, yetimler, yoksullar, yolda kalmışlar. Bu böyle düzenlenmiştir ki, o mal ve nimetler sizden yalnız zengin olanlar arasında dönüp duran bir kudret aracı olmasın. Resul size ne verdiyse onu alın; sizi neden yasakladıysa ona son verin ve Allah’tan korkun. Hiç kuşkusuz, Allah’ın azabı çok şiddetlidir.

Görüldüğü gibi ayet ganimet paylaşımını anlatıyor, Muhammed nebi adına söylenen sözlerden, Muhammet nebinin hükümlerinden (6:114 ayetine göre hüküm koyucu Allah’tır), Muhammed nebinin sünnetinden (ki Kuran’da sadece “sünnetullah” yani “Allah’ın süneti” geçer) bahsetmiyor. Bu ayeti kullanarak Kuran dışı kaynakları savunanlara ayetin tamamını okumasını tavsiye edebilirsiniz.
Selam üzerinize olsun.

20 – TaHa Suresi 114. Ayet
Edip Yüksel Meali
Gerçek Yönetici olan ALLAH çok yücedir. Sana vahyi tamamlanmadan önce Kuran’ı (anlamak için) acele etme ve, ‘Rabbim, bilgimi arttır,’ de.


About the Author
Author

TolgaC.

Comments (2)
 • Avatar

  Dsnnlrdn. Nov 11 2014 - 05:59 Reply

  Evet çok doğru tespitlerden tek bir yasa vardır o da Allah’ın yasasıdır fakat bazı kirli oyunlar var işte bunları aynen kitaptaki yazanları tam olarak uygulamakla başarılı olabiliriz sabırlı ve paylaşımcı olarak söylemek istediğimiz mesajın yanlış anlaşılmaması bence çok önemli en güzeli kitabımıza yönlendirmek olsa gerek, işte bu yüzden Okunacak olanın yani Kur’an-ı Kerim’in neden Arapça bildirildiği ve düşünmeye davet eden ayetlerini de tavsiye ederim. Çünkü adı Okunacak olan bu sistem düşünmeyi, düşünülen idrak edilen bu sistem eksiksiz, kendi içerisinde ayetlerden ve surelerden bir diğer söylemle maddelerden ve bölümlerden oluşmasına karşın her birisi bir bütün, birbiriyle ilişkili ve birbirini tamamlayıcı bir doğruluk rehberidir. Eğitici, öğretici, yardımcı bir rehberdir bir kıymetlidir. İnsanın oturup anlattıkça anlatası geliyor zira bu da zorlama yoktur ayeti ile Rabbinizin nimetini anlat diyen ayetlerden geliyor olsa gerek ve o sevgi ve saygıdan. Allahın izni ile bereket ve paylaşımlarımız olur diliyorum ki.

 • Avatar

  orhanbor Nov 18 2014 - 23:06 Reply

  Peygamberlerin tek bir ortak görevi vardır ; Tebliğ etmek! Onun ötesinde bir görevi yoktur. Hükmü yanlızca Allah verir. Hiçbir Peygamber, hüküm koyucu değildir. Onlar yanlızca Allah’tan geleni tebliğ ederler.

  Allah’ın elçisine düşen (vazife), ancak duyurmadır (tebliğdir). Allah açıkladığınızı da (içinizde) gizlediğinizi de bilir. MÂİDE-99

Leave a reply

Name (required)

Website