Rahman’ın Kitabı, Kur’an…

Rahmanın, kullarını rehbersiz ve belgesiz bırakmayacağına iman etmiş herkes bilir ki; Kur’an tarihe hapis edilemez.
Son Nebi- Elçimizin, Elçilik belgesi olan Kitabımız Yaratan tarafından korunarak günümüze kadar gelmiştir.
Kur’an Okuyanlar bilirler ki Kur’an Evrensel bir kitaptır. Ve Kitabımızda tüm tutum ve davranışlar eksiksiz olarak bildirilmiştir. Elçimizin ve sahabenin hedefi, ” Allahın dinini Allaha has kılmaktı.” Tüm Nebi elçilerin görevi Batılla mücadele ederek Rahmanın kullarını her türlü esaretten kurtuluşa davet etmektir.

Rahman ve rahimdir.
(1:3)

De ki: İster “Allah” deyin, ister “Rahmân” deyin, nasıl çağırırsanız çağırın. En güzel isimler O’nundur.
(17:110)

Birbiriyle uyum ve ahenk içinde yedi gökleri yaratan da O`dur. O RAHMAN`ın yaratışında/yarattıklarında herhangi bir uyuşmazlık, aykırılık, çelişme göremezsin. Bir kez daha bak! Bir çatlaklık, bir uyuşmazlık görüyor musun?
(67:3)

Sen ancak o zikire/Kur`an`a uyan ve görmediği halde RAHMAN`dan korkan kimseyi uyarırsın. Böylesini, bir bağışlanma ve seçkin bir ödülle müjdele!
(36:11)

Şöyle diyecekler: “Vay başımıza gelene! Kim kaldırdı bizi mezarımızdan?RAHMAN`ın vaat ettiği işte bu! Peygamberler doğru söylemişler.
(36:52)

İnsan görmüyor mu ki, Biz onu bir nutfeden yarattık da şimdi o çeneli bir çekişgen kesildi.
(36:77)

Yaratılışını unutarak Bize bir de mesel (örnek) fırlattı: “Çürümüşken o kemikleri kim diriltir?” dedi.
(36:78)

De ki: “Onları ilk defa yaratan diriltir ve o yaratmanın her türlüsünü bilir.
(36:79)

De ki: “Her kim sapıklıkta ise RAHMAN ona iyice süre versin. Nihayet, kendilerine vaat edileni, azabı veya kıyametin kopuşunu gördüklerinde mekânca daha kötü, taraflarca daha zayıf olanın kim olduğunu bilecekler.
(19:75)

Bu adam gaybı mı öğrendi, yoksa RAHMAN katında bir söz mü aldı?
(19:78)

Gün olur, o sakınanları biz, RAHMAN`ın huzurunda heyet halinde toplarız.
(19:85)

İşte bunlar, Allah’ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden, Âdem’in soyundan ve gemide Nuh’la beraber taşıdıklarımızın neslinden, İbrahim ve İsrail’in soyundan, hidâyete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdir. Kendilerine Rahmân’ın âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı.
(19:58)

(Peygamber) dedi: “Ey Rabbim! Aramızda gerçekle hükmet ve Rabbimiz O Rahmân’dır ki, isnad ettiğiniz vasıflarınıza karşı yardımına sığınılacak olan ancak O’dur.”
(21:112)

“Mektup Süleyman’dandır, Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyladır.”
(27:30)

Onlara denir: “İşte size vaad edilen bu cennet, Allah’a yönelen, O’nun emirlerine riâyet eden, görmediği halde Rahman olan Allah’tan korkan ve O’na yönelen bir kalple gelenlere mahsustur.
(50:32-33)

Önceki elçi gönderilenlere sor  Biz rahmandan başka ibadet edecek ilahlar yapmışmıyız
(43:45)

RAHMAN`ın kulları olan melekleri, dişiler saydılar. Onların yaratılışına tanık mıydılar? Tanıklıkları yazılacak ve sorguya çekilecekler.
(43:19)

De ki: “Eğer RAHMAN`ın bir çocuğu olsaydı, ona kulluk edenlerin ilki ben olurdum.
(43:81)

O, öyle Allah’tır ki O’ndan başka ilah yoktur. Görülmeyeni ve görüleni bilendir. O; şefkatle merhamet edendir.
(59:22)

O gün Ruh ve melekler sıra sıra dururlar. Rahmân’ın izin verdikleri dışında hiç kimse konuşamaz. İzin verilen de doğruyu söyler.
(78:38)

Görmediği halde RAHMAN`dan ürperen ve Allah`a yönelik bir kalp getiren herkese…
KAF/33


About the Author
Author

MuruvvetCaliskan

Comments (2)
 • Avatar

  Gökhan Dec 15 2014 - 19:43 Reply

  Başlık iyi bir uyarı olmuş asıl hak O’dur, birde bazı düşüncelerimi bu yazı altında not düşmek isterim. Kur’an da bizlerin anlamaya çalıştığı ise kelimelerdir. Kelimeler bilgisizliğimizce bazı değişimlere uğraması ile gerçek anlatılanı fark edemiyorsak eğer Yüce Allah’ın kalpleri bildiğini biliyorum bunun için gereken emeği ve özeni göstermemiz gerekiyor düşüncesindeyim.

  Anladığım kadarıyla Kur’an okunurken okunuşunu takip etmek te bir emirdir ve bu emrin farkına varabilmek bence çok önemli yapmamızın istendiği icraatı kavrayabilmek adına çünkü insanlara bir’i ve bir olmayı emreden bir kitap insanlara içerdiği zengin sözlük ve sözcüklerin anlamını kendi hazinesinden kazandıran bir kaynaktan bahsediyorum.

  Bunun için gerekli çalışmalara hali hazırda başlamıştım Yüce Allah’ın izni ile aslında çok karmaşık gibi görünen, Arapça harflerin mantığını çözdüğümü düşünüyorum ve çokta güzel aslında normalde yazım daha kötüdür gerçekten Arapça daha güzel olmakla birlikte doğadaki bazı nesnelere de benzetmek mümkün olabiliyor böyleye anımsayabiliyorsunuz da. Gözlerinizi kapatın uyurken dahi öğrendiğinizi tekrar etme şansınız olacaktır, hatırlamadığınızı da kalkınca öğrenebilir kendi kendinize öğrendiğinizin bilincinde olabilirsiniz. Yüce Allah’ın izni ile öğrendiğim vakit sıfırdan nasıl öğrenilir, okuma, yazma ve mantığını burada açıklamak ta istiyorum. Şunu çok net belirtebilirim ki; eğer bir şeyi gerçekten öğrenip üstüne birisine faydalı olmak için öğrenirken öğrenme tekniği üretmeniz Yüce Allah’ın izni ile, aslında size de hafızanızda bilginin kendi hafızanızda kalmasına da büyük katkı sağlıyor ve bu sözünüzü yerine getirmenizin de Müslümanlık gereği olduğunu vurgulamak isterim. Öğrenmek isteyen kişiler için seslerin nasıl çıktığını detaylı bir şekilde anlatım ile harf tablosundan öğrenebilirler , tekrarlar halinde dinlemeleri ve sözlü ve yazı ile pratik önemli , dilerseniz kartlar hazırlayıp arkasına da okunuşlarını not edip kartlardan da kendi kendinizi test edebilirsiniz hepsi birbirine benziyor ya da karışık görünüyor olsa bile sizin için resim gibi olan metinleri yazı olarak okuyabildiğiniz vakit çok mutlu olabilirsiniz ve en çok uzun süren kısım ilk öğrendiğiniz alfabe olmakla birlikte(0 dan harf yazma ve okuma) tüm konuların birbiri üzerine ilerlediği ve öğrenmeden geçilen alfabe ve yazımların ilerde bina etmenizi zorlaştıracağını bunun hatalı bir uygulama olacağını sizin emeğinizi korumak açısından öncesinden belirtmek isterim.

 • Avatar

  Mürüvvet Çalışkan Dec 17 2014 - 09:11 Reply

  Değerli Eleştiri ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Gökhan bey.
  Kesinlikle haklısınız Kurandaki kelime ve kavramlar çok önemli zaman içerisinde kavramların içeriğinin boşaltıldığını , anlam daraltmalarına gidildiğinin farkına varmış bir Kuran okuru/talabesi olarak. Kuranın kendi kendini açan bir kitap olduğuna iman etmiş birisi olarak biliyorum ki emek vermeden bilgi- hikmet olmaz. Hikmetle davet etmeye çalıştığımızda uyarı amaçlı kısa ve öz başlıklar atmaya ve herkesi Kuran okumaya davet etmek gayretinde olan bir kardeşinizim. Davet ederken uslubumuzun kısa , yalın ve vurgulu olması gerektiğine inandığım için anlımlı kısa bir girizgah yapmaya gayret gösterdim.
  Kesinlikle, bir düzen içerisinde Okuyup, Dinleyerek, yazarak çalışmak gerekiyor. Farklı Çevirileri karşılaştırmalı olarak üstelik Arapça- Türkçe karşılaştırmalı okumanın ufuk açıcı bakış açıları edinmemiz adına inamış ayrıca Kuranda herbir kelimenin hangi anlam bütünlüklerinde -Konu/lar içinde nasıl geçtiğini takip ederek çalışmak ufuklar açıyor. Yazılmış Kavram sözlüklerinden de faydalanarak çapraz okumalar yaparak Allaha dayanıp güvenerek. En doğru olana kılavuzlanmak adına “Onlarki sözü dinlerler en güzeline tabi olurlar. Duruşumuzu – tavırlarımızı- ilkelerimzi Kurandan belirlemeye çalışarak. Allahın kitabında hiçbirşeyi eksik bırakmadığına iman edince, tüm tutum ve davranışlarımzı Öncelikle Allahın rızasını gözeterek , Rabbimiz ne der diye sorgulamaya başladığımızda Kuran ayetleri önümüze-aklımıza rehber ve kılavuz olarak gelecektir. Verdiğiniz tavsiyeler Tüm Kuran talabelerine gelsin.
  Selam ve dua ile

Leave a reply

Name (required)

Website