Ramazan Ayının Bereketi, Nuru Üzerinize Olsun…

Ramazan Ayının Bereketi, Nuru Üzerinize Olsun…

Bereketli Ramazan ayına, şükürler olsun bu yılda kavuşmanın, heyecanı içindeyiz ülke olarak.

 

Allah bizlere ve bizden önceki toplumlara, oruç tutmamızı özellikle önermiştir. Peki neden? İşte önce bu sorunun doğru cevabını mutlaka bulmalıyız ki, orucun faziletlerinden gereği faydalanabilelim.

 

Allah Kur’an da indirdiği ayetlerin üzerinde, bizlerin özellikle düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı ister. Eğer düşünmeden yerine getirirsek, nefsimizin etkisiyle verilen emirleri, tam anlamıyla yerine getirmekten nefis bizleri alıkoyabilir. Çünkü akıl devre dışı bırakıldığında, inancımızı da güçlü ve doğru yaşayamayız. Onun içindir ki Kur’an ın onlarca ayetinde, Allah bizleri düşünmeye davet eder.

 

Allah bizlerin, sırf kendisi için aç kalmamızı istemeyeceğine göre, demek ki bu bedenin, ruhun ve nefsin oruca ihtiyacı var demektir.

 

Oruç Allah ın bizlere emanet ettiği, bedenimizin dinlenmeye alındığı, ruhumuzun ve nefsimizin de terbiye edildiği aydır. On bir ay bizlere hizmet eden, bedenimiz ve onun çalışan organlarının oruç ayında, bakıma alındığı, tabiri caizse bedenin ve organlarının yavaşlatılmış bir çalışmaya girdiği aydır. Tıpkı fabrikaların bakıma alınması gibi. Elbette bu ayda, yalnız bedenimiz ve organlarımız değil, ruhumuzun ve nefsimizin de, çok önemli bir eğitimden geçtiği aydır.

 

Bu ayın önemini idrak edip, nefsine akılla hükmederek, gereği gibi bu aydan faydalananlara ne mutlu. Ömrünün geri kalan zamanı içinde, daha sağlıklı ve mutlu yaşamak isteyen, Ramazan ayını iyi bir şekilde değerlendirir. Bakın Allah oruç ile ilgili bizlere ne söylüyor?

 

 

Bakara 183:
Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.
Umulur ki korunursunuz.

 

Demek ki Allah orucu tüm kullarına, korunmaları adına emretmiş. Peki, oruca ne zaman başlamamızı ve ne zaman bitirmemizi emrediyor Allah, gelin ona bakalım. Bakara suresi 187. ayetinde bakın nasıl tarif ediyor, herkesin anlayacağı bir şekilde oruca başlanacak vakti. (Tan yerinin beyaz ipliği, siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın.)

Yaradan o kadar basit ve açık bir şekilde izah ediyor ki oruca başlama anını, anlamadım demek hiç mümkün değil. Peki, bizler Allah ın emrettiği vakitte mi başlıyoruz orucumuza? Tabii ki Kur’an ile bağımızı koparıp, Allah ile aramıza girenler, bizleri bu konuda da yanıltmaktan çekinmemişler.

Farklılığı dikkat ettiniz mi bilmiyorum, Ramazan ayına başlamadan bir gün öncesinde, sabah ezanı bizim bölgemizde 04;45 de okunuyordu. Sabah ezanı camilerde biraz erken okunur, çünkü ezan sesini duyana bir zaman verilir ki camiye gelebilsin. Yoksa ezan okunduğu zaman, sabah namazının tam vakti değildir. Onun içindir ki sabah namazının farzı hemen kılınmaz, önce sünneti kılınır, farzı için vaktinin girmesi beklenir. Bu arada Kur’an okunur.

Peki, oruca başladığımız ilk günün sabahı, ezan saat kaçta okundu dikkat eden var mı? Bir gün öncesi ile aynımı okundu? Orucun ilk günü, yani ezan okunmasıyla oruca başlama vakti diye ilan ettikleri ilk gün, Sabah ezanı 04;00 de okundu. Yani tüm toplum, hem erken oruca başladı hem de çok daha erken, sabah namazının vakti daha girmeden, namazı kılmaları sağlandı. Ne oldu da birden bire değişti?

Bunun farkında olmayanlar, ilk gün oruca başlamaya geç kaldığını zannederek, çok üzüldüler. Toplumu ezan okunmasıyla oruca başlatanlar ve bu vakitle de istediği gibi oynayanlar, Allah ın oruca başlama vaktini tarif ettiği zamandan, çok önce oruca başlatanlar, şunu sakın unutmasınlar, bunun büyük vebali vardır.

Lütfen havanın durumunu kontrol ediniz. Yaradan ın oruca başlamak için tarif ettiği vakit, yavaş yavaş günün ağarmasına hazırlandığı bir andır. Tıpkı sabah namazını tarif ettiği, Fecr vaktinde olduğu gibi. Ya bizleri oruca başlattıkları bu vakit nasıl bir zaman? Elbette gecenin zifiri karanlığı.  Ne sabah namazının kılınma vakti, nede Allah ın oruca başlayın dediği vakte asla uymuyor. Her ikisinin vaktine, daha en az bir saat var.  Lütfen sizler de kontrol ediniz.

İşte bizler sorgulamadan, Allah ın rehberine danışmadan, yaşadığımız inancımıza düşündürücü bir örnek. Elbette bizleri Rabbin rehberinden uzak, kendi hurafe ve nefsi inançları doğrultusunda yönlendirmeye çalışanlar, milyonlarca Müslüman ın vebalini sırtlarında taşıdıklarını, asla unutmamalıdırlar.

Bizler din ve iman adına her konuda yaptığımız gibi, bu konuda da birilerinin güdümünde düşünmeden yaşıyoruz. Şunu sakın unutmayalım. Din ve imanımızı yaşamak şakaya gelmez. Eğer bizler bu Dünyada imtihanımızı yaşıyorsak, bu imtihanımızı başkalarına havale edemeyeceğimizin de artık bilincinde olmalıyız.

Dilerim bu Ramazan ayı, ülkemize ve tüm İslam âlemine sağlık, mutluluk ve huzur getirsin. Yine dilerim toplum olarak, Kur’an gerçekleri ile yüzleşen, onun nuruyla nurlanma çabasını gösteren, Rabbin halis kullarından oluruz.

 

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

 

 


About the Author
Author

halukgta

Comments (5)
 • Avatar

  ugur Aug 1 2012 - 22:29 Reply

  hoçam hepimiz biliyoruz ama kimi kime şikayet edeçeksin,sabah okunan ezandan hoşnutmusun ne dendiğini bile anlayamıyoruz ya davulçu saat2de uyandırıyor teraviye ne dersin ,deveye boynun neden eğri diyorlar nerem doğruki diye cevap veriyor .İnanın peygamberimizin kıldığı gibi cuma ve teravi namazları kılınsa diyanetin düşünçesine göre çamie kimse gitmez korkusu var.Ramazan haram aylardan bu aylarda savaş yapılmaz kim dinliyor .ticaret yapanların bir çoğu fitreve sadakalarını değişik değişik tarikatlara meçburen veriyor komşusu aç yatanlar kurbanları zekatları başından savar gibi tarikatlara verip kurtulduklarını sanıyor ALLAH YARDIMÇIMIZ OLSUN

 • Avatar

  gazili4809 Feb 16 2013 - 11:28 Reply

  hocam ağzınıza sağlık. hocam benim bi sorum var bize öğretildiği gibi kuranda kerahat vakti var mı (yani diyelim sabah kalktım imsakiye ye göre güneş saatinden 10 dakika geçmiş yada güneş kendini göstermiş diyelim)) bu durumda ben ne yapmalıyım. namaz kılmayayım mı?
  bi de hocam bu oruç konusunda orucu gece oluncaya değin tamamlayın demişsiniz bu güneşin batma vakti mi yani akşam ezanı vakti midir. cevaplarsanız sevinirim hocam sevgi ve saygılarımla

 • Avatar

  ferhat Feb 16 2013 - 20:47 Reply

  konuyla ilgili http://www.kurandakidin.com sitesinden bilgi alabilirsiniz. bu sitenin icerigini olusturan kitabin pdf formatini da
  http://www.kurandakidin.com/~kurandakidin/wp-content/uploads/2012/01/uydurulandinkurandakidin.pdf linkinden indirebilirsiniz. faydali olmasi ve sorulariniza cevap olmasi dilegiyle.

 • Avatar

  halukgta Jun 17 2015 - 09:59 Reply

  Namazın gerçek anlamını topluma anlatamayanlar, kendi nefislerinde uydurdukları kerahat vakti zamanında, namaz kılınmaz iftirasını, topluma ne yazık ki kabul ettirmişlerdir. Namaz her zaman kılınır, ister güneş batarken isterse güneş doğarken. Bir yasaklama olsaydı, onu da Allah açıkça bizlere Kur’an da bildirirdi. Kural koyan ve yasak koyan yalnız Allah tır.

  Şunu lütfen unutmayalım, namaz Allah ile sohbet kapısıdır. Namaz Rabbimizden yardım isteyeceğimiz, ona şükranlarımızı sunacağımız en güzel andır. Allah ın Kur’an da emrettiği vakitler dışında da namaz kılarak, Allah dan yardım isteyebiliriz.

  Allah bizleri sorumluluk altına sokmamak için, genelde yuvarlak sözler kullanır. Orucun bitişi hakkında ki sözlerini de ben öyle anlıyorum. Akşam olunca sözü, akşam namazının tarifine de uyuyor. Belki bugün bizler, biraz sanki erken akşam ezanını okuyoruz gibi geliyor bana ama Rabbimiz böyle ufak şeyler üstünde durmayacağına, yürekten inanıyorum.

  Hayırlı Ramazanlar dilerim.

 • Avatar

  Aytac May 30 2017 - 20:56 Reply

  ramazan ayına başlamak ve bitirmek konusunda da, hilali gözetleyen diyorlar. bu durumu ele alırsak, şu anki durumdada kimseye güvenemediğimize göre. Herkez kendi başına hesaplara göre değilde gözleriyle gördüğünemi inanmalıdır? Yani çeşit çeşit günlerde bayram kutlamaları doğmaz mı?
  Ben Almanya’nın batısında ormanlık ve dağlık bir bölgede yaşayan birisiyim. Benim hilali görmem neredeyse imkansız. Diyanetin belirtiğı tarihte Alman astronomi sitelerini takip ettim (sanırım islamiyete yön gösterelim diye araştırmıyorlardır), bu sitelerde % 1 doğduğu belirtiliyor. Açık ve bulutsuz bir havada bu yüzde biri görmemiz mümkünmü?
  Kuran da bayramdan bahsedilmiyor. sayılı günlerde oruç tutun diyor? peki bunu nasıl yorumlamamız gerekiyor?

Leave a reply

Name (required)

Website