AHLAK İNŞASI

KUR`AN DAN ANLADIĞIM AHLAK İNŞASINI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM. BİR HATAM VE YANLIŞIM VARSA LÜTFEN DÜZELTİN EKSİĞİMİ GÖRÜRSENİZ DE EKLEYİN. YANLIŞ SÖZ SÖYLEMEKTEN YANLIŞ DÜŞÜNMEKTEN ALLAH`A CC. SIĞINIRIM.


KUR’AN OKUYAN HERKES BİLİR VE ANLAR Kİ İNŞA BİR SÜREÇ İŞİDİR. NEBİ-ELÇİMİZİN BİZE OLAN ÖRNEKLİLİĞİ ONUN SAV. KUR’AN AHLAKIKLA AHLAKLANMIŞ OLMASIDIR. NEBİ-ELÇİMİZİN VAHYLE BİRLİKTE PEKİŞEN ÖRNEKLİLİĞİ /ROL MODEL OLUŞU KIYAMETE KADAR BAKİDİR.

YİNE KUR’AN OKUYAN HERKES BİLİR VE ANLAR Kİ RABBİMİZİN AYETLERİ İNSANI ALIR EVİRİR ÇEVİRİR/ HALDEN HALE GEÇİRİREREK GÜZEL BİR AHLAK KAZANDIRMAYA BAŞLAR. ÖNCE İNSANA SORUMLULUK YÜKLER.

Elif, Lam, Mim, Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici bir kitaptır. Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. Ve onlar, sana indirilene, senden önce indirilenlere iman ederler ve ahirete de kesin bir bilgiyle inanırlar. İşte bunlar, Rablerinden olan bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa erenler bunlardır. Şüphesiz, inkâr edenleri uyarsan da, uyarmasan da, onlar için farketmez; inanmazlar. BAKARA 1-2-3-4-5…

KUR’AN AYETLERİNİN REHBERLİĞİNDE BİZDE DEĞİŞİRİZ VE GELİŞİRİZ. HER KES KENDİNİ BİLİR… KUR’AN OKURKEN VE KUR’ANİ HAYAT TARZINI YAŞANTIMIZDA TATBİK EDERKEN ANLARIZ Kİ NEFSİMİZDE O ANA KADAR BİRKMİŞ TORTULARIMIZDAN ARINMAYA BAŞLARIZ BU KİTAP FAZLALIKLARI TÖRPÜLETİR, AZ OLAN ERDEMLERİMİZİ DE ÖLÇÜ BİR ŞEKİLDE KATLAYARAK ARTIRIR. BAKIŞ AÇIMIZDA Kİ HEDEFİMİZİ İYİYE VE GÜZELE DOĞRU GİDİLEN BİR YOLA DOĞRU KILAVUZLAR. BİLGİLERİ GÜNÜMÜZE KADAR ULAŞAN SAHABENLERDEN HZ. EBUBEKİRİ SADIK, HZ. ÖMERİ ADİL, HZ. ALİ Yİ ÂLİM YAPAN VE ONLARIN BU ÖZELLİKLERİYLE ANILMASINI SAĞLAYAN KUR’AN AHLAKIYDI.

KUR’AN İNSANA HADDİNİ BİLDİRİR! FERŞEYİN BİR AHLAKI VARDIR. BİZİ DE AHLAKLI OLMAYA DAVET EDER. BİLİMDE (tüm bilim dallarında) FELSEFEDE (tüm sosyal alandaki düşünce-tutum-davranışlar da) AHLAKLI VE ÖLÇÜLÜ OLMAYA DAVET EDER. ALLAH CC. YOK MUŞ GİBİ HAREKET ETMEK-DÜŞÜNMEK- DEĞER ÜRETMEK HİÇ BİR MÜSLÜMANA YAKIŞMAZ. ALLAH YOKMUŞ GİBİ DEĞERLER ÜRETMEYE ÇALIŞANLARLA MÜCADELESİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YAPAR. ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN BİR GÜN HESAP VERECEĞİNİ BİLİR.

NEBİ-ELÇİMİZDEN GELDİĞİ RİVAYET EDİLEN ŞU SÖZ BENİ DERİNDEN ETKİLEMİŞTİR “MÜMİN MÜMİNİN AYNASIDIR“ SÖZÜ ASLINDA BAŞKASINDA GÖRDÜĞÜMÜZÜ ZANNETTİĞİMİZ HER FAZLALIK VEYA NOKSANLIĞIN ASLINDA KENDİMİZDE DE VAR OLDUĞUDUR. BİLMEDİĞİM BİR ÖZELLİĞİ TANIYAMAM. BU TANIMLAMA İYİ YÖNDE DE KÖTÜ YÖNDE DE GEÇERLİDİR. GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDE BAŞKALARINI KÂFİR-MÜNAFIK-ZINDIK DİYE ADLANDIRANLAR KENDİLERİNİ BİR YOKLASALAR DI AYNADA NE GÖRÜRLERDİ ACABA… MÜMİN BİLİRKİ YARGIYI SADECE ALLAH CC. YAPAR. SADIRLARDAKİ /SİNELERDEKİ GERÇEK NİYETİ SADECE VE DE ANCAK ALLAH BİLİR. BİZ KİMSEYE KOLAYLIKLA SUÇLAYAMAYIZ. KAFİR-ZINDIK MÜNAFIK VE BU GİBİ YAKIŞTIRMALARI YAPAMAYIZ. BİZİM ÖLÇÜMÜZ KUR’AN DIR.. KUR’AN DA KİMİNLE MÜCADELE EDECEĞİMİZ EN İNCE AYRINTILARIYLA ANLATILMIŞTIR. BİZİM MÜCADELEMİZ RABBİMİN EN GÜZEL KELİMELERİYLE MÜCADELE ETMEKTİR ASLOLAN TUTUM VE DAVRANIŞ BİZ SEVDİĞİMİZİ DAHİ DOĞRU YOLA GETİREMEYİZ FAKAT ONA ÖRNEK OLABİLİRİZ RABBİM HEPİMİZE SEÇME ŞANSI VERMİŞ NEREDE DURMAK İSTİYORSA ORADA… O GÜN GÖZÜMÜZ KESKİN OLACAK…

AHİRETTE KİTAP ÖNÜMÜZE KONDUĞUNDA DİYECEĞİZ Kİ “BU KİTABA NE OLMUŞ BÜYÜK KÜÇÜK DEMEDEN HEPSİNİ YAZMIŞ“ O ZAMAN AYNAMIZ KİTAP OLACAK VE KENDİ KENDİMİZİ ORADA GÖRECEĞİZ RABBİMİZİN DE BUYURDUĞU GİBİ NEFSİMİZ BİZİ YARGILAMAK İÇİN BİZE YETER. MİMİN HEP GÜZEL DÜŞÜNÜP GÜZEL SÖZ SÖYLER… ÇİRKİN BİR SÖZ İŞİTTİKLERİNDE ORADAN UZAKLAŞIRLAR TAKİ ONLAR DOĞRU SÖZE DÖNENE KADAR….

İNŞALLAH HEPİMİZ KUR’AN AHLAKIYLA AHLAKLANMAYA ADAYIZDIR. RABBİM BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN.

ALLAH`A EMANET OLALIM.

Yazar : Mürüvvet Çalışkan

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website