“Hayırlısı olsun” ne demek?

Dini terminolojide kullanılan bazı kavramlar zamanla anlamları değişerek kullanılmaya başlanmışlardır. Bunlardan bir tanesi de bir insan yada toplum için “hayırlı” olan kavramıdır. Gündelik yaşamda konuştuğumuz insanlar sıklıkla “hayırlısı olsun” yada “hayırlı olsun” gibi ifadeleri kullanırlar. Acaba bu kişilere konuşmalarında kullandıkları “hayırlı” kelimesinden kastettikleri nedir acaba sorsak ne cevap verirler? Bu insanların günlük yaşamlarını yakından takip ettiğimizde, hayata bakışlarını göz önüne aldığımızda bu kelimenin genelde sağlık durumunun iyi olması, uzun yaşaması, işlerinin iyi gitmesi, kazancının artması gibi manalarda kullanıldığını görürüz.


Buna benzer şekilde yakın zamanda çalıştığım işyerinde yapılan büyük ölçekli bir yatırımla ilgili olarak şirketteki insanlardan sıklıkla “hayırlısı olsun” yada “hayırlı olsun” sözünü işittim. Burada da kastedilen yapılan yatırımın geri dönüşünün kısa sürede alınması ve bu yatırımın değerinin birkaç yıl sonra iki katına çıkmasıdır. Halbuki Kuran’da Allah insanlarla onlar için esas “hayırlı” olanın ne olduğu açıkça söylüyor.

72 Allah, mümin erkeklerle mümin kadınlara, altından ırmaklar akan cennetler vaat etmiştir. Sürekli kalacaklardır orada. Adn cennetlerinde de tertemiz barınaklar vaat etmiştir. Allah`ın bir hoşnutluğu ise hepsinden büyüktür. İşte budur o büyük başarı/o büyük kurtuluş.
9 – Tevbe Suresi

İnanan insanların helal yollardan ticaretle uğraşmaları, para kazanmaya çalışmaları elbette günah değildir. Bir inananın da kendisinin ve ailesinin hayatını devam ettirmek için çalışması para kazanması gayet doğaldır. Ancak inananlar ticaretle ve iş hayatıyla uğraşırken onlar için hayırlı olanın Allah’ın hoşnutluğu olduğunu unutmamalıdırlar. İnananlar işlerini de ticaretlerini de esas amaç edinmeleri gereken olan Allah’ın hoşnutluğuna göre programlamaları ve o amaçla da bu işlerinden elde ettiklerini mümkün mertebe kullanmaları gerekmektedir.

Yazar : ferhat

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website