Allah`ın Sünneti Değişmiyor

Kuran okuyan insanlar sosyal hayatta, ayetlerde dikkat çekilen pek çok konuyu yaşar ve buna şahit olduklarında da şükrederler. Arkadaş ortamlarında, televizyonda, aile sohbetlerinde, Kuran`da yer alan pek çok kıssayı Allah yaşatır bizlere. Ancak bu durumu farkedip de öğüt alabilenler yalnızca müminler olur. Bir Kuran ayetine, yaşamımız içinde şahit olmak oldukça heyecan vericidir. Konuyu bir kaç örnekle anlatmak daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir;

Mesela çok ünlü bir tiyatro sanatçısı bir kaç yıl önce verdiği bir roportajında Kuran için, `Geçmiştekilerin Masalları` demişti… (Kuran`ı tenzih ederiz)

Ona ayetlerimiz okunduğu zaman: “Geçmişlerin masallarıdır” dedi. (Mutaffifin Suresi, 13)

Yine Atv`de bir sabah programında, bazı hocaların `Adet döneminde kadınlar rahatsızlık hissetmiyorsa oruç tutabilir` dediği gündeme getirilmişti. Sunucu bayan, ` Yeni yeni şeyler çıkarıyorlar (Kuran`ı tenzih ederiz) eskiden böylemiydi, biz atalarımızdan böyle öğrenmedik` diyerek hocalarımızın söylediklerini aynen bu kelimeleri kullanarak red etmişti.

Ne zaman onlara: “Allah`ın indirdiklerine uyun” denilse, onlar: “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız” derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler? (Bakara Suresi, 170)

Bir yarışma programında yarışmacılar tekne ile bir adaya götürülürken fırtına çıkmış ve tekne batma tehlikesi atlatmıştı. Bu sırada tüm yarışmacılar dua ederek ve ölümü düşünerek bu süreci atlattıklarını söylemişlerdi.

Karada ve denizde sizi gezdiren O`dur. Öyle ki siz gemide bulunduğunuz zaman, onlar da güzel bir rüzgarla onu yüzdürürlerken ve (tam) bununla sevinmektelerken, ona çılgınca bir rüzgar gelip çatar ve her yandan dalgalar onları kuşatıverir; onlar artık bu (dalgalarla) gerçekten kuşatıldıklarını sanmışlarken, dinde O`na `gönülden katıksız bağlılar (muhlisler)` olarak Allah`a dua etmeye başlarlar: “Andolsun eğer bundan bizi kurtaracak olursan, muhakkak Sana şükredenlerden olacağız. ” (Yunus Suresi, 22)

Dinlere inanmayan pek çok kişiden `Hayatını yaşa, dünyanın tadını çıkar çünkü başka hayat yok, ölünce herşey bitecek` sözlerini işitmişsinizdir. Bakın geçmişteki inkarcılar ne demiş;

“(Bütün herşey) Bizim yalnızca ilk ölümümüzdür; biz yeniden diriltilip-kaldırılacak değiliz. ” (Duhan Suresi, 35)

Ayetlerde okuduğumuz konulara gerçek hayatta şahit olmak, Allah`a yakinimizi artıran vesileler oluyor aynı zamanda. Allah bizleri ne kadar çok ayetin tecellisine şahit eder ve bize ne kadar çok ayeti yaşatırsa, yakinimiz ve ümidimiz de o oranda artıyor. Allah, inşaAllah samimi bir imanla O`na kul olmayı ve O`nu razı edebilmeyi nasip eder bizlere…

İbrahim Akın

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website