İBADET’mi?

DİN denince yüzyıllardır hep İBADET anlaşılmış ve hoca efendiler tarafından hep İBADET anlatılmış. İlmihaller yazılarak bu İBADETlerin nasıl yapılması gerektiği, Namazın nasıl kılınacağı, abdest alırken neye dikkat edileceği ne dua okunacağı gibi DETAYlara onbinlerce kitap yazılmış.

Kuran da arapça indiğine göre arapça okunması gerektiği öğütlenmiş, Kuran`ı ne kadar güzel okursak sevap alacağımız tembihlenmiş hatta yarışmalar düzenlenmiş. Şu hoca ne kadar da güzel okuyor Kuran`ı, yüreğimize işlendi diyerek o hoca ve onun gibiler poh pohlanmış ve Kuran`ın maksadı anlaşılmadığı ve anladığı lisandan okunmadığı için yüzyıllardır İBADET’e endekslenen bir  Kuran`la karşı karşıyayız. Oysa Kuran`da  şekli İbadetler Kuran`ın belkid e yüzde beş ya da   onunu teşkil etmektedir.

Kuran`ı arapça bilmediği için okusa da anlayamayacağını düşünen bazı akıl sahipleri! bu kitabı Peygamberimiz getirdiğine göre ona uyarız diyerek peygamberimizin hayatını yazan kitaplara ya da HADİSlere yönelmiş. Rivayet kültürü gittikçe genişleyerek akla hayale gelmeyecek sayıda rivayetlerle ömür tüketilmiştir. Rivayetlerdeki çelişkileri görse de peygamberimize hakaret olur diyerek itiraz etmemiş, dinden çıkarım endişesi ile Peygamberimizi adeta SAPIKmış gibi anlatan rivayet ve hadislere maalesef dur denilememiştir. Peygamberler İnsanlığa ÖRNEK olması için gönderildiği halde 6 yaşında bir çocuğu karı alacak ve 9`unda gerdeğe girdi diyen rivayetleri bir de kutsallık atfetsin diye önüne KUTSİ eki konarak KUTSİ HADİSler altında insanlığa  pazarlanmıştır.

Bazıları da Cami hutbelerinde siz Kuran`ı anlayamassınız biz ne dersek uyun biz ne anlatıyorsak inanın diyerek insanları adeta koyun sürüsü gibi kendilerine uymaya teşvik etmiş işin acısı da Allah her insana AKIL verdiği halde dünya işleri ile uğraşmaktan Kuran`ı alayım da kendi lisanım ile okuyayım bakalım benim anlayamıyacağım ne var diye düşünmemiştir.

Peki DİN sadece şekli İBADET midir? Hayır DİN hayatın 24 saatini ilgilendiren her anını ilgilendiren bir ömrün nasıl geçmesi gerektiğini anlatan bir YAŞAM KILAVUZUdur. DİN toplumsal mesaj verdiği halde kavramların içi boşaltılmış özellikle SALAT konusu (namaza endekslenmiş) SALATın ondan fazla anlamı olduğu ve asıl MANAsının ise toplumun sorunlarına DESTEK VERİN anlamı olduğu geriye atılmış ve hatta unutturulmuştur. İNFAK=Allah için harcatma ve ZEKAT konusu işlenmemiş toplum buna sevkedilmemiştir. Zengin olan malının kırkta birini ZEKAT verecek diye olayı asıl mecrasından koparıp atılmıştır.

Hayatın içinde dedikodu ve gıybet olduğu lakap takmanın yasak edildiği, hırsızlık, kumar, içki, uyuşturucular anlatıldığı halde müslüman ülkedeyiz diye böbürlenenler daha bir sokaktan geçerken ganyan bayi, kahveler, sayısalcılar, iddiacılar, birahaneler, tekel bayilerine rastgelmiyor mu? Büyük şehirlerde gece 12`ye doğru ortaya çıkan dönmeler, hayat kadınları müslüman değil mi? Genelevlerde bile sürekli ZİNA yapan kadın ve erkekler müslüman değil mi sizce? Toplumsal dayanışmayı (salatı nasıl ikame edemedik) Bir ülkede bir şehirde sokaklarda aç, açık ve evsiz yaşayanlar varsa, sokak çocukları ve tinerciler yaşıyorsa bu bizim suçumuz olmadığı anlamına mı geliyor ?

Lut kavmini okuduğumuz ve erkeklerin yaptığı sapıklığı okuyup durduğumuz halde çok ünlü olanları ÜNLÜ yapan onların mücevher ve zenginlik içinde yüzmesini sağlayanlar yine biz değil miyiz?

Geçen günlerde TV`de hoca efendi anlatıyor (Allah`a ulaşacaksın 7 safa ve 4 merve var önce Allah`a ulaşmayı dileyeceksin (Allah`ı 7 gök yukarıların yukarısında sanan zihniyet) sonra mürşitine tabi olacak tevbe alacaksın sonra binlerce ZİKİR sonra 18 saat zikre ulaşacaksın ve evliya olacaksın… Onlar Allah`la bir antlaşmamı imzaladılar da insanlara bunu vaat ediyorlar. Tv yayınına bağlananların telefonlarını alarak kendilerine tabi olmasını isteyip buna da Kuran`ı aracı yaparak saptırdıkları ayetleri okuyorlar.

İnanılmaz gerçekten inanılmaz. Adam evliyalığı garanti ediyor  size. Cenneti vaat ediyor size önünüzde Kuran varken Kuran hayatın 24 saatini anlatırken adam diyor ki saatlerce zikr et namaz kıl. Yan komşun açmış önemli değil sokakta çocuklar tiner çekiyor önemli değil, insanlar geçim sıkıntısından çocuğuna harçlık veremeyenler varken size düşünmeden bir şey yapmadan 18 saat zikr çekmeyi emrediyorlar. Neymiş cennete gidecek ve evliya olacakmışın hem de bunu Allah vaat etmiş!!!

Arkadaşlar DİN denince aklınıza sadece şekli İBADET geliyorsa büyük yanlıştasınız ve bunun DELİLİ olarak Kuran`ı gösteriyorum. Okuyun ve toplumsal ayetleri anlayın ve hayata geçirin, Çevrenize göz atın şehrinize mahallenize göz atın ve elinizden ne kadar geliyorsa MADDİ olarak DESTEK VERİN (salat) edin. Çünkü SALATın ardından zekat ve infak gelen SALAT kelimesinin anlamı NAMAZ değil (toplumsal desteği) verin ve bu işi para yani maddiyat olmadan yapamıyacağınız için SALATIn ardına zekat ve infakı koymuştur. Kuran`ın kavramlarından içi boşaltılmış en önemli kelime SALAT kavramıdır.


About the Author
Author

metafizik199

Comments (12)
Leave a reply

Name (required)

Website