Ahit Sandığındaki Kuran

“Kitabı Korumak Kimin Görevi?”

Kuran… Okumasak da inandığımız kitap! Allah’ın sözü. Çok değerli. Belki de bu yüzden uyarıp duruyor birileri bizi. Onu korumalısın diye. Sanki İsrailoğullarının ahit sandığını taşıyor gibi hissediyoruz bazen. Onlar da Tevrat’ı taşıyıp duruyorlardı ama ileri gelenleri içine bakılmasını bile büyük suç sayıyorlardı… Yoksa aynı şey mi başımıza geliyor! Biz de Kuran’ı ahit sandığına mı koyduk da, okumadan oradan oraya taşıyıp duruyoruz!!! Yok canıım… Nerden çıkartıyoruz ki bunu da!!!

Biz kopyalarını, nüshalarını çıkarmışız ne güzel. Ara sıra duvara asıp bıraksak da, ölülerimize okumak için indirip içine bakabiliyoruz. Ve sonra korumak için de okuyoruz hatta. Kimse onu elimizden alamaz. Hafızamıza alıyoruz kelimeleri tecvidli mecvidli. Din polislerimiz sürekli uyarıyor bizi! Arapçasını kendi diline çevirip okursan anlamı bozulur diye! Ha yerine hı dersen bozarsın Kuran’ı diye! Korkuyoruz bu büyük sorumluluktan. İngilizce bilmeyen birinin, İngilizce bir kitabı, anlamadan İngilizce okuması ne kadar anlamsızsa, Allah’ın Arapça indirdiği kitabı, Arapça bilmeyenlerin, anlamadan Arapça okuması, tam tersine o kadar anlamlıdır, diyorlar bize!!! Çünkü o Allah’ın kitabı… Anlamı kalbimize manasını okumasak da inermiş!!!

İndiği dille, Arapça okumamız gerekiyormuş, latin harfleriyle okumak bile kötüymüş, yasakmış!!! İllaki “be nun, sat lam ğayın ye mim” diyecekmişiz!!! Biz ikinci sınıfmışız!!! Biz okuyup anlam vermemeliymişiz, yanlış anlayıp kesin dinden çıkarmışız!!! Birileri bize anlatıyor ya zaten, işte onların yanlış anlama ihtimalleri yokmuş!!! Biz anlamasak da dememeliymişiz yine de, neden anlamıyoruz kendi kitabımızı diye!!! Ezbere okumalı, beklemeliymişiz böylece, mana inecekmiş elbet üzerimize!!! Şimdilik çok uzaklardan bize sesleniliyor gibi hissetsek ve anlamıyor olsak da!!!

Anlamak zahmetinden kurtulmuşuz, sadece Kuran’ı korumayı dert edinmişiz ne güzel!!! Ezberliyoruz unutulursa bir gün hatırlatırız herkese diye!!! Acayip hallerle koruyoruz Kuran’ı, üzerimize vazife olarak!!! Ne önemli ve kutsal bir görev!!! Ama anlamıyoruz! Anlamıyoruz işte! Hele anlatanları hiç anlayamıyoruz!!! Acaba okumadığımızdan olabilir mi!!! Yok canııım!!! Ama güveniyoruz Allah dostlarına, binlerce yıllık alimlere, Allah’a güvendiğimizden çok!!! Onlar bizi Allah yoluna sokacaklar elbet!!!

Arada bir de kendine Kuran’ı rehber edindiğini söyleyen birkaç sapık çıkıyor ve konuşuyorlar saçma sapan!!! Neymiş efendim; Kuran’da deniyormuş ki “başımıza ne geliyorsa bizim yüzümüzdenmiş” Şu ayeti anlayarak okumadığımızdan olabilirmiş mesela!!!

15-Hicr 9 “O Zikri biz indirdik biz; ve  O’nu koruyacak olan da şüphesiz biziz.”

kalemzade.net

twitter.com: @kalemzade


About the Author
Author

Kalemzade Kamil

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website