Camiler Neden Kapanır?

 

Geçen akşam sahur için İstanbul’un kalabalık yerlerinden birine gittik. Biraz dolaştıktan sonra yemeğe oturmadan önce yakında bulunan bir camide namaz kılmak istedik. Camiye yaşlaktıkça koca avlu kapısının kapalı olduğunu gördük. Belki yan taraftaki kapı açıktır diye o kapıyı da kontrol ettik ama onun da kilitli olduğunu gördük ve neticede namaz kılamadık.

Müslüman bir ülkede, ibadetlerin en yoğun yaşandığı bu dönemde İstanbul’un kalabalık semtlerinden birinde namaz kılmak isteyip de caminin kapılarının kapalı olduğu için bunu başaramamak bana, bir müslüman olarak hiç de doğru gelmiyor.  Kelime manası olarak toplayıcı, toplayan, kaplayan, Müslümanların ibadet gayesiyle toplandıkları yer, ma’bed anlamına gelen camilerimizin namaz vakitleri dışında neden kapalı tutulduğunu zaten hiç bir zaman anlamış değilim. Özellikle de çok ücra köşelerde olmayan, etrafı insanlarla dolu camilerin gündüz vakti bile kapatılması ibadeti zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Zira camilerin sadece cemaat namaz kılarken açık bu zamanların dışında kapalı olmasının sonucu ancak bunu getirir.

Camilerin zarar görmemesi için kapatıldığı savunması da bana hiç tatmin edici gelmiyor. Parkların, bahçelerin her köşesine kadar kamera koyan yetkililer camilerimizi de kamera sistemi ile korumaya alabilir, gireni çıkanı ve zarar vereni kaydedebilirler. İçinde bulunduğumuz bu çağda camileri bu manada koruyamamak diye bir şey kabul edilemez.

Hepimiz bu konuda biraz daha duyarlı olur ve isteklerimizi yetkililere iletirsek belki camilerimizi daha uzun süre açık tutmayı başarabiliriz.


About the Author
Author

Feryal

Comments (5)
Leave a reply

Name (required)

Website