Grup/Topluluklar Hakkında “Genelleme Yapmak” Doğru mudur?

Nisa- 94
Ey İnananlar! Allah yolunda yürürken iyice dinleyip anlayın. Size, müslüman olduğunu bildirene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek: “Sen mümin değilsin” demeyin. Allah katında çok ganimetler vardır. Bir zamanlar siz de aynı durumdaydınız; Allah size ikramda bulundu. Öyleyse iyice dinleyip anlayın, Allah yaptığınız her şeyin iç yüzünü bilir.

Kur’an’ı bir veya birkaç kez okuduğumuzda ilk anlayacağımız konulardan birisi bence, “Kitabımız ”da AHLAKSAL OLARAK tüm tutum ve davranışların “genel hatlar” çerçevesinde ele alındığıdır. Kitabımızı önyargısız okuyan her bir kişi genel hatlar doğrultusunda şayet kendiyle yüzleşmek arzusunda ise bu kitaptan yola çıkarak mutlaka GERİYE DÖNÜK veya ŞİMDİ BURADAYLA ALAKALI kendiyle hesaplaşacaktır…

Grup/topluluklar hakkında “Genelleme yapmak” doğru mudur? … Bu konuyu istişareye açmak, sizin de fikirlerinizi almak istiyorum.

Sosyolojik açıdan genelleme yapıldığın da dar bir bakış açısı önümüze sunar.

Genelleme: Birbirine benzeyen varlıkları ortak özellikleriyle düşünmektir. Örneğin, köpek kavramı sayesinde her gördüğümüz köpeği tek tek incelemeden (tüyleri olduğuna, havladığını, et yediğini, sadık olduğunu) diğer köpeklerle aynı ortak özelliklere sahip olduğunu biliriz. Yada, İlköğretimdeki 1-A sınıfında okuyacak öğrenciler genel çerçevesiyle bellidir ve genelleme yapılabilir. Fakat 1-A sınıfında ki her bir öğrenci ayrı kapasitede öğrenme yeteneğiyle- kişiliğiyle-karakteristik özellikleriyle vs. biri birinden farklıdır ve genelleme yapmak doğru olmaz. Genelleştirme yanlış kullanıldığında mantık hatalarına ve iletişim kazalarına yol açar. Bu nedenle genelleme yaparken çok dikkat etmemiz gerekir. Soyut düşüncenin gelişmediği, analitik mantığın yerleşmediği, okumanın önemsenmediği, ansiklopedik bilgilerin ezberlettirildiği bir toplumda yanlış genellemenin yaygın olması çok doğaldır.

Yaratan tarafından her bir insanın anlayabileceği şekilde kolaylaştırılan kitabımız mucizedir. –Kavramlarla-Kelimelerle- sembollerle şekillenen düşünce çatımıza uygun bir şekilde inzal olan ve zihin yapımıza uyumlu olan her bir ayet ve ayetler bütünlükleri sayesinde paralel ve çapraz bağlarla düşünce dünyamızı teker teker inşa eden mucize bir kitap. Kur’anın her kişinin beyin yapısına uygunluk arz etmesi beni hayrete düşürmüştür. Farklı farklı algı kapasitesinde (fıtratta) yaratılmış olmamız zaten başlı başına bir mucizeyken Yaratan öyle bir kitap yollamış ki “OKU” mak isteyen herkese doğru yolu göstermede eşit fırsat tanınmış kimseye kul olmayalım diye. Her bir kişi konuları-olayları kısaca tüm verileri sınır çizerek algılar. Aslında sınırlar çizdiği içinde çoğu zaman farkında olmadan olay-tutum ve davranışlar hakkında da genelleme yapmak zorunda kalır. Bence asıl mesele genelin içindeki ayrıntılardadır… Anladım ki genelleme yaparken çok dikkatli ve özenli olmak zorundayız. Sınırlarımızı bilmek zorundayız. Sınırlar ancak Kitabımız referans gösterilerek belirlenmeli gerisi kişi ile Rabbi arasında ki bir mevzudur. (Müdessir/11) Bizi bağlamaz. Biz şahsi seçimlerimizden sorumluyuz… Rabbimiz, eşit şartlar sunmuş kim nerde durmak istiyor ise orada durur. Çok şükür Hak-gerçek yargıyı ALLAH yapıyor… Başta verdiğim Nisa Nisa 94. Ayeti baz alarak birilerini yargılarken çok dikkatli olmalıyız…

Saygılarımla.


About the Author
Author

MuruvvetCaliskan

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website