Hacca Gidince Günahlar Affedilir mi?

Hacca Gidince Günahlar Affedilir mi?

Allah Hacca gitmeyi farz kılmıştır. Hac bir ibadettir ve Allah rızası için yapıldığı takdirde Allah tarafından karşılık bulacaktır. Ancak Allah Kuran’ın hiçbir yerinde Hacca gidenin günahlarının affedileceğini söylememektedir. (Bakınız: Neden Dinin Tek Kaynağı Kuran’dır?) Bu yüzden insanlar Hacca gidene kadar ne yapsam yanıma kar kalır görüşünü terk etmelidirler. Bununla beraber Allah herhangi bir zaman tövbelerimizi kabul edip bizi affetme gücüne (daha&helliip;)
İbadetler Üzerine

İbadetler Üzerine

Bugün ibadetler ve maksatları hakkında biraz konuşmak istiyorum. İbadet denilince herkes ne denilmek istendiğini az çok anlar. İbadet sözlükte Tanrı’nın buyruklarını yerine getirme, saygıyla Tanrı’ya yönelme, tapma olarak geçer. İslam açısından bakmak için Kuran’daki ibadet kelimesine yöneldiğimizde ise çok farklı bir anlam ile karşılaşmayız. Kuran’da da tapmak, boyun eğmek, itaat etmek, birine bağlanıp ondan ayrılamamak gibi anlamlara gelmektedir. İbadet kulun (daha&helliip;)
KUR’AN’DA GEÇEN HARAM AYLAR VE HAC

KUR’AN’DA GEÇEN HARAM AYLAR VE HAC

Günümüzde yapılan Hac konusu beni her zaman düşündürmüş ve bugünkü haccın zamanı ve yöntemleri hakkında şüphelerim olmuştur. Bu konuyu sizlerle Kuran ışığında konuşmak istiyorum. Bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım doğrusunu isterseniz içimdeki yara o kadar derin ve acıtıyor ki, bu konuyu tekrar gündeme getirmek ve sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Allah emrettiği ibadetler konusunda örneğin namaz, oruç, zekât ve (daha&helliip;)