DAĞLAR DOLAŞIR MI?

88- Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Her şeyi `sapasağlam ve yerli yerinde yapan` Allah`ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdârdır.

Neml Suresi 88

 

Allah dünyamıza baktığımızda en büyük ve sabit görünümlü şekili olarak dağları görmekteyiz. İlk bakışta sabit gibi gözükse de, ayetinde dediği gibi dağlar hareket halindedir. Ayet o dönemin insanı için inanılmaz bir bilgi vermektedir. Kuran dünyanın hareket halinde olduğunu söylemektedir. Bir diğer taraftan dağlar yeryüzü ile birlikte uzayla beraber hareket ederken aynı zamanda bağlı oldukları kıta parçasıyla hareket halindedir. Yerkabuğunu oluşturan okyanus ve levhalar birbirlerinin altına girmekte veya sürtünmektedir. Hareket hızı olarak da bu olay yıllık 3cm ile 15cm arasındadır. Sonuçta bizim sabit zannetttiğimiz o koca dağlar aslında hareket halindedir.

Yazar : birol

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    G. Feb 29 2012 - 19:46 Reply

    Çok haklısınız, bunu en basit olarak evlerimizin bahçesini temizliyoruz mesela çapa ile havalandırıyoruz fakat sürekli taş, kiremit ve çivi vs. gibi şeyler çıkıyor taş garanti çıkıyor. Aynı şekilde evimiz altında da bu toprak akışı oluyor Allah’ın rahmeti sayesinde bir şey olmuyor.

    Fakat bazı yerler çöküp kalıyor, sarsılıyor işte Allah’ın uyarısıdır bu fakat biz onu dereceler ile lakaplandırıp, doğa olayı diyoruz. Sonradan anlıyoruz ki yanılıyoruz, İnsanlık hâli..

Leave a reply

Name (required)

Website