Kuran’da Recm Hangi Ayette?


İşte Kurana dayalı islamiyeti savunanlarla diğerlerinin yani gelenekçi islami kesimin tamamının zıtlaştığı bir konu; recm, yani zina edenin taşlayarak öldürülmesi olayı. Allah Kuran`ın eksiksiz bir şekilde tamamlandığını Kuran`ın Enam 38de şöyle diyor”… Biz bu kitapta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık… “Bütün mezheplerin ortak görüşü şudur ki (not=ortak görüşün ender olduğu bir konu)zina edenler taşlanarak öldürülür. Oysa Kuran`da zinanın cezası belirtilmiştir. Nur Suresi 2de “Zina eden kadınla zina eden erkek. Yüz vuruş vurun herbirinin ciltlerine… ” Allah Kuran`da zinanın cezasının ne olduğunu şöylemişken gelenekçi islam grupları zinanın cezasının Kuran`ın aksine taşlayarak öldürme olan recm olduğunu savunmuşlardır. Hatta bu kesim daha da ileri gidip kendilerini haklı çıkarmak için Kuran`ın eksik olduğunu çünkü zina ayetlerinin keçi (yalnış okumadınız)keçi tarafından yenildiğini söylerler. Recm olayından yola çıkarak aslında bütün mezheplerin ya da geleneksel islamın nasıl yanlış yolda, Kuran`dan ne kadar uzak olduğu ortaya çıkar. Kuran ve gelenekçi İslam temelde bu denli zıttır. Alah Kuran`da Kuran`ın yeterli olduğunu ve dinin tek kaynağının Kuran olduğunu söyler. Kuranı okuyan herkesin bildiği şu ayetlere ne demeli

Kalem Suresi 36-37-38
“Neyiniz var sizin, nasıl hüküm veriyorsunuz? -Yoksa sizin bir kitabınız var da ondan ders mi görüyorsunuz? -Onda keyfinize uyan herşeyi rahatça buluyorsunuz. “

Yazar : birol

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (9)
 • Avatar

  ibrahim Dec 30 2011 - 21:58 Reply

  Ayrıca “recm’in yazdığı sayfaları keçi yemiş” diyerek kitabımızın değişmemiş, eksiltilmemiş olduğunu inkar ediyorlar. Ya da keçi o sayfaları yememiş olsaydı da kitabımız kendi içinde çelişiyor olacaktı. Nerden baksak Kur’an-ı Kerim’e ve mantığa aykırı bir ceza.

 • Avatar

  İlhan Mar 19 2012 - 03:37 Reply

  Recm cezasını uygulayan ülkeler hangi ayete bağlı olarak bunu uyguluyor. Bunu kafalarından çıkardıklarını sanmıyorum. Bir ayete dayanmaları lazım.

 • Avatar

  nagehan su Oct 8 2012 - 20:05 Reply

  Recm saçmalığını savunanlara şunu soracağım 24:3 Zina eden erkeği zina eden bir kadın veya putperest bir kadından başkası nikahlamaz. Zina eden kadına gelince, onu da zina eden bir erkek veya putperest bir erkekten başkası nikahlamaz. Müminlere bu, haram kılınmıştır. Bu ayete acaba ne diyecekler,recm savunucuları ? şu açıdan soruyorum madem zinanın sonucu recm ise,recmin sonuda ölüm olduğuna göre o zaman kur’an neden zina eden biriyle bir müslüman evlenmesin,zinakarlar birbirleriyle evlenebilirler desin.Çünkü zina eden öldürülmüyor ki Allah zinakarlara yaşam hakkı tanıyarak onlarla evlenmeyi yasaklatıyor ve zinakarlar birbiri ile evlensin diyor bu durumda ölüyle evlenemeyeceğimize ve ölülerde birbiri ile evlenemeyeceğine göre,en önemliside kur’an saçmalayamayacağına göre bu durumda sırf bu ayete bakan biri recmin yani taşlayarak öldürmenin İslam’da olduğunu kim idda edebilir buyursun cevap versin bir başka nokta şu İslam’da suç misli ile cezalandırılması şarttır,zinanın dengi ölüm müdür? 4/40; 42/40 10/26; 6/160Kur’an’da recmin evliler için olduğunu söyleyenleri kur’an yalanlıyor işte delilleri 33:30 Ey peygamberin hanımları, sizden kim büyük ve açık bir günah işlerse onun cezası ikiye katlanır. ALLAH için elbette bu kolaydır.Bu ayette görüyoruz ki resul eşleri zina ederse iki kat ceza vardır yani 100 sopa değil 200 sopa cezası alırlar madem evliler recm ediliyor o zaman neden resulün eşleri yani evli kadınlar iki kat ceza deniyor resulün eşi olmayanlar eğer recm edilse yani zina eden evli kadınlar o zaman resulün evli olan ve zina eden hanımlarına iki kat olmazdı malum recmin iki katı olmaz,buda evliler için recm uygulanır safsatasının ayetle reddidir,ayrıca 4:25…Evliliğe geçtikten sonra bir fuhuş yaparlarsa onlara, hür kadınlara uygulanan cezanın yarısı uygulanacaktır….ayetinde de görüldüğü gibi evli olan savaş esiri kadınlara hür olanların yarısı diyor yani 50 sopa cezası şimdi bu durumda evli olanlara yarısı deniyorsa hürlere oranla;hür olan evliler için recm olamaz malumdur ki recmin iki katı olamayacağı gibi yarısı da olmaz,kur’an’da özetle evli-bekar zina eden 100 sopa cezası alır,savaş esiri 50 sopa,müminlerin annesi olan resul eşleri 200 sopa cezası alır,eşcinsellik yapan kadınlara oda hapsi(sihaka),eşcinsellik yapan erkeklere(livata) eza edilir yaniz sözle ya da dayakla cezalandırılır(nisa 15-16)

 • Avatar

  yusuf Oct 9 2012 - 18:54 Reply

  Zina eden birisine suçlu demek için 4 şahit getirilmesi emredilmiştir kuranda .4 kişinin tanık olacağı bir zina olayıda çok zordur ayrıca bu toplumsal bir problemdir toplumun düzeninin bozmaya yöneliktir.Bununda engellenmesi için ceza verilmesi şarttır.ayrıca ayette geçen darabe kelimesinin anlamı yanlış çarpıtılmıştır.Ayetteki gerçek maksat 4 kişinin şahitliğiyle oluşmuş bir zina olayında bu olaya karışanları toplumlla ilişkisini kesin olmaktadır.kırın ,vurun ,öldürün gibi kelimeler kurana aykırıdır.

 • Avatar

  osman arslan Aug 25 2013 - 12:05 Reply

  Allah keçi ile başedemedi yani ?
  Allahın dinini ne hale getirdiniz

 • Avatar

  selim Jan 17 2014 - 21:17 Reply

  din adına milleti öyle bir kandırmışlar ki millet te körü körüne gidiyor ömer döneminde herşey olmuştur bre cahiller aklın yolu bir allah bir aklınızı başınıza devşirin doğru olun hak yemeyin
  artık günümüzde para dinin önüne geçiyor allah bu insanları din adına kandırıp nemalanan
  din adamlarını ve ülkeyi din adına yönetenleri öbür dünyada cezasını verecek tir

 • Avatar

  selman Mar 3 2014 - 20:24 Reply

  İslam, insanın kendi kalitesini düşürmemesi için, Allah’ın gönderdiği bir kalite standartlarıdır. Kalitenin olmadığı yerde İslam’dan ve Allah’tan söz edilemez. Kalitenin bulunmadığı ve aranmadığı dinsel faaliyet ve ibadetlerin İslam ile bağı kopmuştur. Bir toplumda kalitesizliğin en önemli göstergesi kadın haklarının kısıtlanmasıdır. Müslüman ülkelerde kısıtlanma en az olması gerekirken, Hristiyan ülkelerden fazladır.

 • Avatar

  Hepimiz İnsanız Jun 1 2014 - 18:07 Reply

  Aslında bu sorunun bariz sebeplerini tahmin etmek çok da zor değildir.

  1-) Malum her hadis doğru ya !

  2-) Peygamber hüküm verir ya !

  3-) hani ( kanıtlandığı sanılan kanıtlanmamış ve kelimelerin çarpıtılarak kanıt gösteren ayetlerin oluşturulduğu ) nesh teorisi ( nasih – mensuh ) var ya !

  4-)Erkeğin cezası daha az ya !

  5-) Hani kuran çelişkili ya !

  6-) Hani hadisle kuran aynı değere sahip ya !

  7-) Hani kuran eksik ya !

  8-) Hani Allah bir şeyi unutur da ( aciz ) kulu tamamlar ya !

  9-) Peygamber kuranda olmayan şeyler de söyleyebilir ya !

  10-) Peygambere itaat hadislere ( her hadise ) itaattir ya !

Leave a reply

Name (required)

Website