NE KADAR İNANIYORUZ?

Geçenlerde izlediğim bir dizideki ilginç bir olay bana, Allah`a olan inancımızın derecesinin karşılaştığımız imtihanlarla nasıl ortaya çıkabileceği hakkında bazı ipuçları verdi. Dizide, yeni doğan bir bebeğin ölümcül bir hastalığı olduğu ortaya çıkmıştı ve doktorlar bir operasyonla yaşama şansının oldukça artacağını bebeğin ailesine bildirmişlerdi. Ancak bebeğin babası, operasyonun Allah`ın haram kıldığı bir şeyi içerdiğini düşünerek buna izin veremeyeceğini ve çocuğu için hangi sonuç hayırlıysa Yüce Allah`ın onu takdir edeceğini söylüyordu.
Çoğumuz, Allah`a, ahiret gününe, hayır ve şerrin Allah`tan geldiğine inandığımızı, yalnız O`ndan yardım dileyeceğimizi ve O`na teslim olduğumuzu sık sık söyleriz ama bu söylemimizin ne derece doğru olduğu, bahsettiğim örnek olayda olduğu gibi karşımıza çıkan ciddi bir imtihandaki davranışımızdan belli olur. Allah, inşallah hepimizi kendisine gerektiği gibi inanıp, sadece O`na dayanıp güvenen, rızasını kazanan kullarından eylesin.

Yazar : Salih Tezli

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
  • Avatar

    Fikret Arman Feb 22 2012 - 21:55 Reply

    “Müslümanım” diyen herkes günde en az 40 kez “Yalnız senden yardım dileriz.” der. Ama yukarıdaki örnekte olduğu gibi, her şeyi Allah’a bırakmak ne kadar doğru? Rab’bim bizlere beyin vermiş. Düşünelim ve doğruyu bulalım diye. Bugün dünyada herşey ilimle ve bilimle yol almaktadır. TIP ilmini yok etmemiz mümkün mü? Her dişi ağrıyanın kendisini Allah’a bırakması normalmidir? Olaydaki babanın tabiki Allah’ın yardımı isteyerek en kısa zamanda bir sağlık merkezine gitmesi gerekir. Aklım erdiği kadarıyla sadece Allah’a havale etmenin dinde yeri olmadığını düşünüyorum.

  • Avatar

    Biji "Kur'an" Feb 23 2012 - 00:11 Reply

    Ne diyebilirim ki, Allah’tan umut kesilmez ancak durum onu mecbur kılarsa (maddiyatta yokluk, yüksek borç) Allah şifa versin herkese sağlık olmazsa ne altın ne bir zevk..

Leave a reply

Name (required)

Website