Adalet ve Eşitlik

Selamun aleyküm. Bence toplumda yanlış anlaşılan konulardan bir tanesi de adalet ve eşitliktir. Çoğu kişiler adalet ve eşitliği tamamen birbirine denk zannediyorlar. Halbuki ayetleri incelediğimizde bunun bazen böyle olmadığı görülüyor. Eğer ki bir ayet üzerinde düşünürsek:


Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah`tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır(Maide 8).

Burda Allah, eşitlikle değil adaletle hükmetmeyi yani hakkı, doğruyu söylemeleri gerektiğini vurguluyor.

Bir başka ayette ise:

Çocuklarınız konusunda Allah, erkeğe iki dişinin hissesi kadar tavsiye eder(Nisa 11).

Burda da eşitlik göremiyoruz. Çünkü burdaki erkek ve dişilerin hayattaki görev alanları farklı olduğu için Allah burda Adaletle kanun koyuyor. Burda erkek kadından daha üstündür ibaresi çıkarılmamalıdır.

Eşitlikle ilgili herhangi bir ayeti düşünürsek:

İffetli kadınlara (zina suçu) atan, sonra dört şahid getirmeyenlere de seksen değnek vurun ve onların şahidliklerini ebedi olarak kabul etmeyin. Onlar fasık olanlardır. (Nur 4).

Bu ayette kadın erkek eşitliği söz konusudur. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bize düşen görev eşitlik ve adalet kavramlarını iyi bilmemiz ve buna göre hareketlerimizi düzenlememizdir.

Allah, yanlışlarımızı affetsin…

Yazar : Gökhan ÖNKOL

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    Gökhan Apr 8 2012 - 10:01 Reply

    Allah aynı zamanda mirasta vasiyete de izin verir ancak kişiler bunları iyiye yorarak değiştirebilir örneğin erkek kumar oynuyor diyelim ya da farklı bir şekilde başına iş açacağından korkuyorsunuz o zaman danışıklı bir şekilde adalet ile miras konusunda oturup konuşmak ortak bir hüküm vermek gerekir. Çünkü Kuran bize değiştirme izni verir başka ayetlerde de aynı zamanda birbirimizi danışarak iş yapmamız gerektiği söylenmiştir bizlere bu da unutulmamalıdır ama tek başına değişirdiyse de olan olmuştur Allah kişilerin kalbini ve niyetini bilir elbette, her ne şekilde olursa olsun ölen kişinin arkada kalanların yaptıklarından sorumlu olmayacağı da Kuran da belirtilmiştir örneğin siz adil bir şekilde miras ettiniz arkanızdan hainlik eden oldu ölmüşe vebal dokunmuyor..

Leave a reply

Name (required)

Website