HADİ BU GÜN NE VARSA, KİM VARSA AFFEDİN!!!!

Hayatımıza kimler giriyor kimler çıkıyor bir düşünün… Ne çok insan var!Her birinin ayrı derdi, düşüncesi, yalnızlıkları… Hepsi ama hepsi farklı… Kimi boşluklara sürüklenmiş, kimi hayatı yadırgamış, kimi dünyayı cennet yapmaya kalkmış, kimi yeryüzünde büyüklenerek yürür olmuş!İşte böyle iyisiyle kötüsüyle karışık insanlarla beraber yaşıyoruz. Haksızlığa uğruyoruz; ya da öyle sanıyoruz. Kırılıyoruz, küsüyoruz, ağlıyoruz hatta bazen laf anlatamıyoruz… Sizi kimler üzdü bir düşünün. Kimler hakkınıza girdi? Siz kimlerin hakkına girdiniz? Tek tek gözünüzün önüne getirin. Canınız hala yanıyor, hatırladıkça üzülüyor, ağlıyor musunuz? AmA biliyorsunuz ki bunların hepsinin hesabı verilecek!bunları bir kenara bırakalım. Şimdi de cenneti düşünün. Tüm cennetle ilgili ayatleri aklınıza getirin. orayı düşünün. bir süre sonra aklınız bile düşünmeye yetmiyecektir. Söyleyin bana hakkınıza girdiğinizi düşündüğünüz, hakkımı helal etmiyorum dediğiniz insanlarla hesaplaşarak zaman kaybederek cennete mi girmek isterdiniz yoksa kısa zamanda ferahlığa kavuşmak mı? Biliyor musunuz, hayal edin siz ve karşınızda hakkınızı alıcağınız kişi.. mahşer yerindesiniz!Cenneti kazanmak kolay değildir. cenneti tercih etmez misiniz? Hadi bugün aklınıza kim geliyorsa affedin!hadi büyük bir fedakarlık yapın!hadi affedin ki siz de affedilesiniz. Merhamet edin ki merhamet bulasınız. Korkmayın affettiğiniz kişi yine yaptıklarının hesabını verecek. Siz affederek sadece yükselicek ve cennet sahibi olucaksınız. Bıkmadınız mı hala geçmişe dönüp dönüp size yapılanlara üzülmeye? bıkmadınız mı üzerinizdeki ağırlıkları taşımayı? bıktıysanız, hafiflemek istiyorsanız. affedin ve ağırlıklar tek tek üstünüzden düşsün. Böylelikle bunlardan kurtulunca daha sağlıklı olucak, dini gerekliliklerinizi daha güzel ve huzur içinde yapıcaksınız. Şunu bilin ki bu tür üzüntüler insanı kalp rahatsızlıklarına kadar götürüyor ve bedenimiz de bize emanet değil mi? Hadi ne duruyorsunuz kimseler duymadan affedin kim varsa!!!

Yazar : RUMEYSA YÜKSEL

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    TekGemidenGelenler Apr 10 2012 - 10:02 Reply

    Af etmek dediğimizde aklımıza gelen aile ve akrabalık ile ilgili olanlar geliyor. İnsanın hayatını en çok etkileye olay bunlar. Bir aile birbirini etkileyebiliyor, diğer muhtaç aileden suça meyleden bir birey ise gene o aileye etki edebiliyor İslam dinimiz bir toplumsal düzen ve sorumluluk yüklüyor bizlere.

    Af etmek güzel kim doğruyu kabul eder ve ona uyarsa ben onu af ederim , doğruyu göremezse sabrederim-anlamaya çalışırım yok ille hakareti ve batıl savunuculuğunu – Kuran’ın ayetlerini yalanlamayı sürdürürse ve Kurandan uzak durmak diretirse bende ondan uzak durmak için çalışırım ve bir gün tamamen uzağında olabilirim gerçeği görür uygular ise Allah’ın izni ile haberim olur ama zorda bırakıp gitmemek lazım insanları çünkü üzerimizdeki bağları (aile-akraba) mümkün olduğunca iyi korumaya çalışmamız gerekir. Anlayışlı ve merhametli olmalıyız sonra üzülmeyelim..

Leave a reply

Name (required)

Website