Türban (Başörtüsü)

Türban (başörtüsü) yüzünden ortaya çıkarılmış gruplaşma neredeyse herkesi etkilemiş, insanlar birbirleriyle olan konuşmalarında mutlaka karşıdakini iki taraftan birine koyup, kafasında ona değer biçme mantığıyla hareket etmektedir.


Mesela ben, Kuran’da türban (başörtüsü)’ın geçmediğini bilerek, dini bir uydurma olduğunu düşündüğüm için türban (başörtüsü)’a karşı; insanların temel hak ve özgürlüklerinden biri olan kılık kıyafetle ilgili sınırlamanın anlamsız ve despot olduğuna inandığım için türban (başörtüsü)’ı savunur bir tutumdayım.

Biraz daha açarsam, Kuran’da geçmeyen bir maddenin bu kadar büyütülüp dinin sanki temeliymiş gibi yansıtılması oldukça düşündürücüdür. Geleneklerle ve uydurma hadislerle dine sokulmuş türban, türkçeye yapılan Kuran çevirilerinde bile etkili olmuş, mealleri çevirenler arapça “Örtü”(Hımar) kelimesini, geleneğin de etkisiyle başörtüsü diye çevirmişlerdir. Hakkında bunca yaygara koparılan, bunca sıkıntı yaşanan ve insanları ikiye bölen dinsel bir olgunun aslında dini bir uydurma olduğu gerçeğini ne kadar da anlatsak, uğruna yapılanların çokluğu, savunanları ikna etmeye yetmeyebilir. Ama umarım gerçek bir Kuran araştırmasıyla herkes doğruyu bulabilir.

Tabiki, aslında temel sorun dini anlamada hangi yöntemi kullandığımızdır. Allah’ın kitabının yanında diğer kaynakları Allah’ın bozulmamış ve öz olan kitabıyla aynı kefede değerlendirirsek, ortaya çıkan tabloda türban (başörtüsü) vazgeçilmez olabilir. Dolayısıyla bilinçli bir şekilde değerlendirme yapılıp, inananlardan Tanrı’nın tek talebi olan Kuran kaynak edinilmeli, kararlar verilirken O, baz alınmalıdır.

Ayrıca türban (başörtüsü) tartışmasında ortalığı karıştıran ve din düşmalıklarını insanlara aşılamaya çalışan gruba karşı birşeyler yapma isteğim beni belli yerlerde türbanı (başörtüsü) savunmaya itebiliyor. Çünkü konu üzerinden ortaya atılan tartışmalarda dine karşı tavır alınması, dinin antipatik ve cahilerin işi gibi gösterilmeye çalışılması bu noktada din düşmanlarının türbana (başörtüsü) karşı olan tarafta toplanması yüzündendir.

Sonuç olarak bütün bunları söylediğim bir arkadaşım beni hangi gruba koyacağını şaşırmakta, kafası karmakarışık olmaktadır. Çünkü beyni, ya siyah ya beyaz ilkesine göre çalışmak için koşullandırılmış, ara renklerde aynı bilgisyarların çalışma prensipleri gibi hata (error) vermektedir. İşte karşı olduğum nokta… işte gerçek cehalet…
Savunan ve savunmayanların oluşturduğu kutuplaşmış, cehalet dolu bu tablodan ne kadar uzak durabilirsem o kadar şanslıyım…

Yazar : fatih

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  Gökhan Mar 14 2012 - 15:10 Reply

  Saçı göstermek kadınlara haram kılınmamıştır. Dolayısı ile baş örtüsü değil de örtü demeliyiz, elbette örtü denince evet akla başı örten örtü geliyorsa işte o örtüyü yoksa da yakaları örtmek gerek kolye ile dekolteletmek, dar dar giyinmek değil ondan sonra istediğin kadar örtü sar başına amacını yitirir..

 • Avatar

  Ahmet C Mar 14 2012 - 22:01 Reply

  Gökhan bey söyleminizde haklısınız ama bir de şöyle düşünelim, inansın inanmasın birileri internette saçları göstermenin helalliğini araştırırken “başörtüsü, türban” sözcükleri üzerinden yola çıkar, onları aratır. Söylediğiniz metodu izleyip örneğin konu başlığını “İslam’da kadınların kullanması şart olmayan örtü” gibi bir ifade yapsaydı yazar, o zaman google aramalarında bu konuyu merak eden kişilere ulaşabilme ihtimali çok azalacaktı. Belli ki yazar buna benzer teknik bir endişenin de etkisiyle her türban deyişinden sonra parantez içerisinde “başörtüsü” diye eklemiş.

  Yazıların içeriğinin güzelliği kadar ne kadar çok insana ulaşabileceği de önemli, nitekim yukarıdaki yazının sizin fikrinizle çelişen bir yönü de yok. Maalesef inançsızlar bu tarz teknik ayrıntıları ustaca kullanıp dini konuları araştıranların önüne her seferinde kendi argümanlarını koymayı başarırken, biz inananların da bu önemli noktalara dikkat etmesi lazım o yüzden ben yöneticilerin buradaki üslubunu akılcı buluyorum.

  Örneğin google’a “Allah yok diyenlere ispat” yazın, aşırı dinci gibi görünen bu ifadeyi aratınca karşınıza çıkan Turan Dursun kitaplarından derleme saçma ateist videosunu görün. Bilerek sözcük kullanımları, başörtüsünün olmadığını bile bile, türban(başörtüsü) diye vurgulayarak yazmak vs yöneticilerin ustaca kullandığı bir teknik olarak görünüyor ki facebook gruplarına 21bin kişi üye olmuş.

  Mesajımın uzun olması yanıltmasın, size muhalif birşey söylemedim sadece konuya farklı bir açıdan yaklaşırsak siz gibi düşünebilecek başka inananlar da yanıt bulmuş olur. İnşallah dini yazılar editörleri daha da çok insana ulaşırlar.

  • Avatar

   Gökhan Mar 15 2012 - 07:53 Reply

   Haklısınız Ahmet C bey herkesin düşüncesi bir değil işte ancak dinin kaynağını Kuran olarak düşünemeyip ya da bilgisini bile bile bu kaynaktan tamamlamayan batıla sapacaktır çünkü has kaynaktan bilgi edinmez Allah’ın sözüne ortak koşmuş olur onu dinler (belkide o an bunun farkında olmaz bile). Kişilerin yönlendirmeleri güzeldir ancak Kuran’ın geneline bakmak gereklidir insana örneğin savaşta savunmayı tavsiye ayet vardır ancak bir de size teslim olana dokunmayın vardır ayetler birbirini tamamlarlar o yüzden aldığımız tavsiyelere de dikkat ediyor olmamız gerekir her zaman çünkü ayetleri çıkarları doğrultusunda seçmebileceğini ve diğerlerini gizleyebileceğini düşünen aşağı bir insan tabakası var.

Leave a reply

Name (required)

Website