Merhametli ve Şefkatli Allah…

Merhametli Şefkatli Allah’ın Adıyla (Bismillahirahmanirahim).

Kuran-ı Kerim’in ilk ayeti olan bu cümle belki de tüm dünyada asırlardır en çok tekarlanan kelimeler topluluğudur. Her namaza başlamadan okunmasının yanında birçok müslüman tarafından da gün içinde sıkça kullanılmaktadır. Çoğu kez ağız alışkanlığı olarak kullandığımız “merhametli, şefkatli Allah’ın adıyla” cümlesinin aslında ne kadar da koruyucu ve sevgi dolu olduğunu genellikle düşünmeyiz. Ama bu kısacık cümle bize çok şeyler anlatmaktadır.

Allah Kuran’da ne kadar bağışlayıcı, affedici, merhamet edici olduğunu defalarca tekrarlamakta ve kullarının dualarını duyduğunu söylemekte, kendisine yaklaşmaya niyet edenlere daha fazla yaklaşacağını belirtmektedir. Adaleti gereği cezalandırırken bile işlenen suç kadar cezalandıracağını fakat ödüllendirirken ise kat kat vereceğini belirtmektedir.

Allah’tan af dile; Allah çok affedici, çok merhametlidir.
Nisa 106

Günahlar işledikten sonra tövbe ile iman edenlere gelince, o tövbe ve imandan sonra Allah çok affedici, çok merhametli olacaktır.
Araf 153

Eğer Allah’a gönül hoşluğuyla bir şey borç verirseniz O, onu sizin için katlayarak artırır ve sizin hatalarınızı bağışlar. Allah Şekûr’dur, şükredenlere karşılık verir; Halîm’dir, yumuşak ve merhametli davranır.
Teğabün 17

Kim bir güzellik ile gelirse ona, getirdiğinin on katı var.Kötülükle gelene ise yaptığının kadarından fazla ceza verilmez. Enam 160

Bizi bu dünyada imtihan eden, türlü dertlerle sınayan, verdiği nimetlerle hesaba cekecek olan Allahımızın ne kadar sevgi dolu olduğunu, affetmeye ne kadar açık kapı bıraktığını devamlı hatırda tutmak, başımıza gelen zorluklar karşısında Allah’ın şefkatine sığınıp yardım ve af dileyebilmek ne kadar da güzel. Şu kısacık dünya hayatında O’nun merhametine ve şefkatine ne kadar ihtiyacımız olduğunu unutmamak dileğiyle.

Kim bir kötülük yapar yahut öz benliğine zulmeder de sonra Allah’tan af dilerse Allah’ı çok affedici, çok merhametli bulur.
Nisa 110


About the Author
Author

Feryal

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website