ANKEBUT SURESİNDEKİ İNANILMAZ ENLEM-BOYLAM MUCİZELERİ


Ankebut suresinde böylesine açık ve net bir mucizenin olabileceğine inanamayacaksınız.

Ankebut suresinin sure numarası 29 dur. Bu surenin 38. ayetinde Semud ve Ad kavminden bahsedilerek, onların yaşadıkları yerler hakkında beyanda bulunulduğu ve açıklama yapıldığı belirtilmektedir. İster istemez tam bu ayette bu kavimlerin yaşadığı yerler hakkında açıklama yapıldığının belirtilmesi, bu yer belirlemenin bir çeşit navigasyon koordinatıyla gerçekleşebileceğini düşündürdü. Dünya üzerinde bildiğiniz üzere ancak paralel ve meridyenlerle (enlem-boylam) bir yer belirleme mümkündür. Bunun için iki veri gereklidir: Enlem ve boylam değerleri.

Kuran-ı Kerim’deki ayetlerin de bir koordinatı bulunur. Bunlar o ayetin Kuran’ın neresinde olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Tahmin edeceğiniz üzere Ankebut suresi 38. ayetin koordinatı olan (29: 38) verilerini enlem –boylam değeri olarak uyarladığımızda ortaya çok şaşırtıcı bir mucize çıkmaktadır. Gerçekten de 29. Kuzey paraleli ile 38. doğu meridyenin birleştiği nokta, ayette geçen kavimlerin yaşadığı bölgeye isabet etmektedir. Semud kavmi, Ad kavminin devamı olan bir toplumdur. Ad kavmi helaka uğradıktan sonra ilk yaşadıkları bölge olan Arabistan Yarımadasının güneyinden, kuzeye göç etmişler ve Semud kavmini oluşturmuşlardır. Aynı bölge bu bakımdan Ad ve Semud’un yaşadığı yerlere karşılık gelmektedir. Aynı şekilde 36. ve 37 ayetlerde bahsedilen Medyen kavminin yaşadığı bölge de tam olarak 29. paralel ile 36. Ve 37. meridyenlerin birleştiği yerlere karşılık gelmektedir. Üstelik Semud kavmnin yaşadığı yerle ilgili olarak Medine (Hicaz) ile Şam arasındadır deniyor ve Medine ile Şam arasına bir doğru çizdiğimizde tam orta noktası 29. kuzey paraleli ile 38. doğu meridyeninin kesiştiği noktaya rastlıyor. Bu coğrafi bölgelerin haritaları ve haritalar üzerindeki enlem-boylam gösterimleri ilgili çalışmada kaynaklarıyla birlikte mevcuttur.

Bunlarla da bitmiyor. Lut Gölü’nün coğrafi konumu ve Hz. Musa’nın denizi yardığı tahmin edilen bölgelerin de koordinatları sure ve ayet numaralarıyla işaretlenmiş.

Neden kuzey paralelleri ve doğu meridyenlerinin esas alınması gerektiğinin de çok basit bir açıklaması vardır. Sure ve ayet numaraları doğal olarak pozitif tamsayılardan oluşmaktadır. Koordinat düzleminde her iki unsurun da pozitif olduğu bölge (+x, +y), dünya haritasına uyarlandığında kuzey paralelleri ile doğu meridyenlerine karşılık gelmektedir. (Ekvatoru x- ekseni, 0 derece boylamını da y- ekseni olarak varsayıyoruz. )

Ayrıca neden Ankebut?… Ankebut örümcek anlamına gelir. Surenin bir ayetinde örümceğin evinden bahsedilir ve sure adını bu ayetten alır. Örümceğin evi, bilindiği üzere örümcek ağındandır. Örümcek ağı şekil itibariyle doğadaki yapılar içerisinde paralel ve meridyenlere en çok benzeyenidir. Üstelik El-Ankebut kelimesi teknik bir terim olarak, lehva üzerindeki şebeke ( ağ, örgü, ızgara) anlamına gelmektedir. Tıpkı bir haritanın üzerindeki enlem- boylam çizgileri gibi…

Daha ne kadar açık bir mucize bekleyebiliriz ki…

www. yenimucizeler. com

BU VE DİĞER BİRÇOK MUCİZENİN İNSANLIĞA DUYURULARAK İSLAM İNANCININ YAYILMASINA KATKIDA BULUNMANIZI RİCA EDERİM…

EĞER MESAJIMI OKUDUYSANIZ KISA BİR YORUM GÖNDERİRSENİZ SEVİNİRİM..

ALLAH`A EMANET OLUN..

Yazar : Tarık Taşpınar

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (5)
 • Avatar

  duran demir Jan 19 2012 - 08:07 Reply

  Yazınız için teşekkürler.Yararlı bir çalışma.
  Şunu herkesin bilmesi gerekir, Allah Kuran da sonsuz mucize saklamış olabilir. Bizler ancak onları zamanı geldikçe ve ilmimiz yettiği ölçüde görebiliyoruz. O nedenle Kur ana matematiksel bakılmaz şeklindeki eleştiri ve itirazı kabul etmek mümkün değildir. O Allah ki bize katından mesaj olarak gönderdiği kitabında aklımıza gelen ve gelmeyen her konuda (kimya-fizik-biyoloji-astronomi-matematik-jeoloji-coğrafi vs.) mesaj ve bilgi sunmuş olabilir.
  Bazen bir olay yaşarız ve deriz ki dünyanın tüm filozof ve bilim adamları ile medyunları bir araya gelse bu olayı kurgulayıp ortaya çıkan sonucu oluşturamazlar, ancak Allah yaratabilir. işte Allah ın sonsuz kudreti ile ilmindeki bu sınırsızlık, bir kitap içinde sınırsız mucize yarayabilir. Yeterki çalışıp anlayabilelim.Fakat kavrayamadığımız konularla ilgili olanlarıda inkar etmeyelim derim.

 • Avatar

  Mustafa Jan 23 2012 - 00:38 Reply

  MaşaAllah çok güzel bir mucizeyi bizlerle paylaştığınız için Rabbim sizlerden razı olsun.yaklaşık 3 saattir felan sitenizi inceliyorum,gerçekten çok hayırlı bir iş yaptığınıza inanıyorum İnşaAllah.Yüce Kuran’da o kadar çok Mucizeler varki hayret etmemek elde değil hakikaten.Benim birde çok hayretime giden ve çoğu kimsenin bilmediği bir mucizeyide sitenize yansıtırsanız sevinirim.Kuran’ı Kerim’in ayet sıralanışı ve ayet sayıları arasında öyle bir matematiksel denge varki akıllara zarar,buda rabbimizin her kelimesine kadar kendi kelamı olduğunun göstergesi oluyor MaşaAllah.Rabbim İlminizi ve derinliğinizi artırsın İnşaAllah Selamlarla…

 • Avatar

  Pinar Sep 7 2012 - 01:32 Reply

  Allahuekber denir ne denir ki baska, cok tsk ederiz bilgiler icin ;)

 • Avatar

  Zülkarneyn Nov 26 2013 - 17:55 Reply

  Bunun gibi nice ayetler vardır. Sizin bu çalışmanızdan dolayı,bizleri bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.İşte müteşeabih ayetler bunun gibi herkesin anlayabilecegi ayetler degildir. O tarihte enlem,boylam desen kim anlardı ama şimdi enlem boylam deyince ilkokul talebesi bile biliyor. Bu ayetleri sanki hoca,alim,şeyh anlar gibi ifadeler çıkarılmış ne kadar yanlış oldugunu ilim,fen,asronomi,tıp,endüstri gelişdikce ilerledikce anlaşılıyor.Çalışmalarınızın devamını dilerim.

 • Avatar

  Nevzat KUNT Jan 14 2014 - 19:24 Reply

  Çok güzel ve Teknik bir çalışma. Emek ve zahmetleri için bu çalışmayı yapan kardeşimi kutluyorum. Allah Razı olsun. Kişisel kanaatim odur ki ; Her İlim dalından – Her Meslekten Kendi meslek veya Branşında söz sahibi olmuş kişilerden oluşan bir konseyin belirli (10 -20 ve buna benzer) zaman aralıklarında toplanarak kuranı Kerim ayetlerinin Direkt manası ile anlatılmak istenen manasını da o günkü teknik ve Bilimsel verilere dayandırılarak açıklamalarda bulunulursa daha nice mucizeler göreceğimize, Kuranı kerimin müsbet ilimlerle daha iyi anlaşılacagına inanıyorum. Kaptan Kusto’nun çalışmaları olmasaydı İçimizden kaç kişi iki deni suyunun karışmadığını belirten ayeti anlayabilirdik ! Allahın Selameti, Rahmet ve Bereketi Üzellerimize olsun.Saygılarmla.Nevzat KUNT

Leave a reply

Name (required)

Website