Hangi İslam?

Hangi İslam?

Bundan birkaç sene evvel Afganistan’da din değiştiren bir kişi ölüm cezası ile yargılanıyordu. Buna gerekçe olarak, Hanefilikteki dinden dönenlerin öldürülmesi gerektiği inancı gösteriliyordu. Gerçekten de mezheplerin böyle bir uygulama yaptıkları tarih içinde görülmüştür. Hatta bunu Peygamberimize atılan iftiralarla meşru hale getirmek isteyenler, bu yönde hadis uyduranlar da vardır.

Oysa Kuran’ın bu konudaki tavrı nettir. Bakara suresi 256. ayette belirtildiği gibi “Dinde zorlama yoktur.” İnsanlar seçme hakkına sahiptir. İster ateist olurlar ister inançlı. Bu dünyada buna kimse ceza veremez. (Tevbe suresinde ateistlerce alıntılanan ayetler ise bağlamından koparılarak okunmaktadır.

Allah ayetlerin devamında inananlara bir savaş durumunda ve kendilerine saldırıldığında öldürme izni vermiştir. Öldürmek Kuran’da genel olarak yasaklanmıştır. Eğer bu istisnai izin olmasaydı inananlar kendilerine saldıranlara karşı pasif kalacak ve yok edileceklerdi. Kaldı ki Allah Mümtehine Suresi 8. ayette şöyle buyurur:Allah, sizinle din konusunda savaşmayan, sizi yurtlarınızdan sürüp-çıkarmayanlara iyilik yapmanızdan ve onlara adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz. Çünkü Allah adalet yapanları sever. Bu konuda daha detaylı bir analiz için bakınız http://www.canertaslaman.com/retorik/)
Öte yandan mezheplerin İslamı birçok zorlamaya kapı aralar. Bu dinde insanları “dinden çıkmış” ilan etmek çok kolaydır. Örneğin Suudi Arabistan’a gittiğimde restoranların zorla kapandığını görmüştüm. Çünkü namaz vakti dükkan açanlara ceza veriliyordu. Oysa bu tavır Kuran’a aykırı idi ve münafık/iki yüzlü yaratmak dışında bir etkiye sahip değildi. Allah’ın dinini bozup kraldan çok kralcı olanlar sadece İslam’a zarar veriyorlardı.

Bu noktada sorulması gereken ilk soru hangi İslam’dan bahsettiğimiz olmalı. Kuran’daki İslam özgür düşünceye önem verirken, insanlara seçim hakkı verirken; mezheplerin İslam’ı dayatmacı ve zorbadır. Oysa bu ikinci din Allah’ın vahyettiği dine zıttır. İnançsızlık elbette inançla bir olmayacaktır. Ama bunun karşılığını bu dünyada biz veremeyiz. Allah ahirette herkese hak ettiği karşılığı verecektir. Bir kez daha görüyoruz ki Mezheplerin İslam’ı, Kuran’ın İslam’ından bambaşka bir dindir.


About the Author
Author

alp

Comments (3)
 • Avatar

  cibril Nov 22 2011 - 03:28 Reply

  on numara olmuş ;)

 • Avatar

  ercan Dec 12 2011 - 04:14 Reply

  tabiki dinini secme konusunda zorlama yoktur bize dusen sadece dinden haberdar etmektir birey özgürdür hatta bjr yaraticiya dahi inanmayabilir ama eger ben müslümanim derse o zaman islamin gerektirdigi sekilde yasamalidir Allahin peygamberi araciligiyla bildirdigi emir ve yasaklara uymalidir Allahin rasulu bu konuda örnektir……

  size siyer okumanizi siddetle tavsiye ederim
  esselamu aleykum

 • Avatar

  -1923- Jan 27 2012 - 15:40 Reply

  İslam tektir. Ondan sapanlar ise mezhep – İslamı der. İkisinin arasını uzak tutmayı tercih ederim ki araya fitne gitmesin. Resimde zina eden birisi cezalandırılıyor da olabilir kimin ne olduğunu ancak Allah bilir ön yargılı olmamalıyız.

Leave a reply

Name (required)

Website