Medyanın Gücü

Medyanın Gücü

Medyanın toplum üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Hergün gazete, televizyon ve internet aracılığıyla, istenilen bilgi, haber, yorumlar insanlara ‘istenildiği’ gibi verilmekte ve beyinler çok ince ayarlarla kontrol altına alınmaktadır.

Medyanın bu kadar güçlü olmadığı dönemleri hatırlayalım… Toplumda sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma çok daha fazlaydı. Komşuluk ilişkileri, yıllarca süren okul arkadaşlıkları ve herşeyden önemlisi güçlü yapıya sahip aile bağları… Huzurun ve güven duygusunun henüz yitirilmediği o dönemlerde insanlar çok daha mutluydu. Çıkar ilişkileri hayatımızı bu kadar ele geçirmediği için insanlar küçük şeylerle mutlu olur, anlamsız hırslara kapılmazlardı. Ahlak anlayışı henüz yitirilmemiş olduğundan herşey çok masum ve güzeldi.
Bugüne dönersek geçmişte yaşanan huzur ve güven ortamından eser kalmadığını hepimiz çok net görüyoruz. Aile bağlarının koptuğuna, para ve iktidar hırsının insanları nasıl esir aldığına hepimiz hergün şahit oluyoruz. Nerede o eski arkadaşlıklar dediğimiz günümüzde arkadaşlık ve dostluklar maalesef çıkarlar doğrultusunda şekillenmekte ve ufak bir darbede yıkılabilmektedir. Tıpkı yapılan evlilikler gibi…Toplumun bu hale gelmesinde pek çok neden olabilir. Ancak en önemli etkenlerden biri hiç kuşkusuz medyadır.

Bugün televizyonlarda özellikle gençlere ve çocuklara yönelik hazırlanan programlara, dizilere ve filmlere bakınca toplumun neden bu duruma geldiğini anlamak çok ta zor olmuyor. Her geçen gün bir öncekinin tahribatından daha büyüklerini yapmaya çalışan dizileri izledikçe ahlakın ve iyiliğin neden kaybolduğunu, neden insanların bencil ve hırslı olduğunu daha iyi anlıyoruz. Gençlerin sınır tanımaz özgürlük anlayışı ve aile kurumunu hiçe sayan tavırları, evlilik dışı beraberliklerin artması ve toplumun hızlı değişimi.. hepsi verilen telkinler sonucu oluşmaktadır.
Duygusallık ve romantizm telkinleriyle gençleri anı yaşamaya teşvik edenler, sonuçları üzerinde sorumluluk kabul etmeyip sadece gazetelerin 3. sayfalarından ya da tv’lerden haberlerini vermekle yetinirler. Evlilik vaadiyle kandırılan genç kızlar, aşkı için herşeyi yapan ve hayal kırıklığına uğrayıp intihar edenler, töre cinayetleri ve pekçok acı olay…
Toplumu oluşturan insandır. İnsana şiddeti, yalanı, güçlü olmayı, zinayı, nefreti aşılarsan böyle bir toplumda yaşarsın. Şeytanın sistemine hizmet eden bu yayınları izlerken daha bilinçli olalım ve çocuklarımızı bu tehlikeli oyunlardan uzak tutalım. Bugünün çocukları, gençleri bizim geleceğimizi oluşturacaksa daha düzeyli ve güçlü bir topluma sahip olmak için bu yayınlara tepkimizi gösterelim. En güzel ahlakı yaşama konusunda kararlı olalım ve asla taviz vermeyelim!
Altuğ Öztürk


About the Author
Author

Altug Ozturk

Comments (2)
  • Avatar

    ugur Jan 22 2012 - 13:03 Reply

    en kötüsü nokta atışlarla şartlandırmalar meclisin koltuklarını sorsanız herkes ceylan derisi der dana derisi ama ceylanderisiolduğuna inandırmışlar hrant dink olayında arkadaşları ergenokana okadar inanmışki ne yaparsanız ikna edemezsiniz peşin hükmü vermişler onları memnun etmek için sucsuz insanları suclamakmı lazım yaşadığımz gördüğümüz olaylarda bile gerçekten uzakız istedikleri gibi yönlendiriyorlar bu adamlar sucsuz olamaz diye düşünçeğimize tutuklu olduklarına göre birşeyler var diyoruz saçma diye düşünürüz insan bindiği dalı kesermi kesiyoruz işte farkında değiliz çözüm KURANDA oku oku ALLAHA inan imanı ne demek olduğunu kavrarsan ALLAH imanımı artırdiye yalvarırsan gerçeği göürür farkına varırsın yoksa sorduklarında ceylanderisi der gecersinnamaz kıldınmı kıldım ALLAHtan ne istedin üç kuluvalla bir elam okudum şartları yerine getirdim oruçu tutunmu tuttum yardım yaptım güzellik yaptım ölünce cennete gitmeyi hakkettin her halde farkındamısın elbise giymiş kütüğe benzediğinin aklını kullanmamışsın sana söylenenleri taklit etmişsin yapmışsın robot gibi ALLAHIN isteği bu mu insanı bunun içinmi yarattı insanlar öyle bir yönlendiriliyorki uçuruma gittiğini bile bile gidiyor işimiz ALLAHA kalmış

  • Avatar

    hikmet Nov 7 2014 - 10:28 Reply

    Günümüzde medya toplumun altını oymaktadır. Toplumsal değerlerin en büyük düşmanı medyadır.

Leave a reply

Name (required)

Website