Ümitsizlik Şeytandandır; İnsanı Huzurlu ve Güvenli Yaşatan İmandır

Ümitsizlik Şeytandandır; İnsanı Huzurlu ve Güvenli Yaşatan İmandır

Şeytan, insanlara her zaman güvensizliği fısıldar. Olaylara karamsar bir açıdan bakmayı telkin eder ve gelecekten yana ümitsizliğe düşürmeye çalışır. İnsanların Allah’a iman ve itaat etmelerini, sabırlı, tevekküllü ve ümitvar olmalarını istemez. Kadere teslimiyet, sabır ve tevekkül insanları Allah’a yakınlaştıran davranışlardır çünkü. Ve insan Rabb’ine ne kadar yakınsa Şeytandan o kadar uzak olur. Bu yüzden şeytan, insana ümitsizlik telkin etmeye ve çaresiz ve çözümsüz bir ruh haline sürüklemeye çaba gösterir.

Birçok insan yaşadığı zorluklar karşısında ümitsizliğe kapılır. Ancak derin iman sahibi insan, Allah’ın her işinde kendisine yardımcı ve destekçi olacağının bilincindedir. İnananların her işi Allah’ın koruması altındadır. Sonuç olumsuz gibi görünse bile lehlerindedir.

Kimi zaman insan, yaptığı bir hata ya da işlediği bir günah yüzünden imanından umudunu keser, asla bağışlanmayacağına ve azapla karşılık göreceğine kendisini inandırır. Kur’an dışı olan bu düşünce, şeytanın verdiği vesveselerden biridir. Allah’a yönelmek, O’ndan bağışlanma dilemek, tevbe edip O’nun rahmetine sığınmak konusunda ümit kesilmemelidir. Allah,

“… Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım. Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir. ”
(Zümer Suresi, 53)

buyurarak kullarına bu gerçeği müjdeler.

Şeytan Allah’ın dosdoğru yolundan alıkoymak için ümitsizlik telkini vererek hata yapan insanın moralini bozmaya çalışır, hatalarını telafisi imkansız göstererek onu daha büyük günahlara sürüklemek ister. Bunu başarırsa kişi imani zafiyet içersine düşer, “nasılsa geri dönüşü imkansız bir hata yaptım” diye düşünerek ard arda hata yapmaya başlar.

Bu mantık insanı şeytanın telkinlerine açar, tuzaklarına düşecek duruma getirir. İman sahibi ise böyle bir duyguya kapıldığı an Kur’anî bakış açısıyla değerlendirir ve

“Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah’a sığın…”
(Araf Suresi, 200)

ayeti gereği hemen Rabb’ine sığınır.

Bu korkunç ruh haline sahip olan umutsuzluk içindeki insan gerçekte Allah’ın kudretini gereği gibi takdir edemeyen kişidir. Allah’ın sonsuz gücüyle her şeye güç yetirebileceğinden gaflettedir. Oysa insan Allah’a ve Kur’an’a bağlı olduğu ve Allah’a güvenip dayandığında şeytanın ümitsizlik telkini asla etkili olmaz.

Allah’ın rahmetinden ümit kesen kimseler zorluk karşısında Allah’a sığınmak, O’ndan rahmetini umut etmek gibi nimetlerden yoksundurlar. Bu nedenle imtihan gereği yaşanan zorluk zamanlarında inananlar imanlarını kanıtlarken, bu kişiler isyan eder ya da umutlarını yitirirler. Kur’an bu insanları bekleyen sonu,

“Allah’ın ayetlerini ve O’na kavuşmayı ‘yok sayıp inkar edenler’; işte onlar, Benim rahmetimden umut kesmişlerdir; ve işte onlar, acı azab onlarındır.
(Ankebut Suresi, 23)

ayetiyle haber verir.

İnsanı huzur ve güvenli yaşatan imandır. İmandan başka kurtuluş yolu yoktur. Dünyevi her amacına ulaşsa da insan, gerçek huzur ve mutluluk için samimi imandan başka kurtuluş yolu yoktur.

Haberiniz olsun; Allah’ın velileri, onlar için korku yoktur, mahzun da olmayacaklardır. Onlar iman edenler ve (Allah’tan) sakınanlardır. Müjde, dünya hayatında ve ahirette onlarındır. Allah’ın sözleri için değişiklik yoktur. İşte büyük ‘kurtuluş ve mutluluk’ budur.
(Yunus Suresi, 62-64)

Süheyl Okur


About the Author
Author

suheylokur

Comments (6)
 • Avatar

  nazan Jan 31 2012 - 20:05 Reply

  bu duygusal paylaşım için çok teşekkür ederim.insan bazen ümitsizliğe düştüğü anda allahtan bir işaret bekler ya hani.bu yazı da aynı onun gibi tam vaktinde geldi…emeğinize sağlık.

 • Avatar

  seçkin Feb 1 2012 - 08:38 Reply

  kadere teslimiyet ? lütfen kuranca araştırınız kader konusunu…

 • Avatar

  seçkin Feb 1 2012 - 08:39 Reply

  iblis, b-l-s: ümitsizlik demektir zaten. ümit melekesi

 • Avatar

  muammer May 30 2015 - 23:04 Reply

  Birgün inşallah yaşadığım tüm kötü şeyler geçecektir. Hala yaşayabiliyorsam demek ki umudum var. Tüm mümin kardeşlerimden dua istiyorum. Buna gerçekten çok ihtiyacım var. Sizde Allah`a emanet olun.

 • Avatar

  Ahmet Oct 10 2016 - 23:06 Reply

  Bugune kadar hep umutsuzdumm . Ama bundan sonra asla herseyin en iyisini o bilir .

 • Avatar

  abdurrahman May 12 2017 - 15:33 Reply

  Herkezin seni unutacagı olum anında senı unutmayan rabbini herkezin onu unuttugu anda ananlardan oll

Leave a reply

Name (required)

Website