Özgür Olmanın Bedeli, Zorlu Bir İmtihandır…

Bugün sizlerle paylaşmak, sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, acaba Allah bizleri yarattıktan sonra, yaşantımızda tamamen özgür mü bırakıyor? Yoksa yaşantımızın bazı evrelerinde, yine bizleri doğruya yönlendirmek, aklımızı başımıza getirmek için, müdahalelerde mi bulunuyor? Gelin bu soruyu birlikte düşünerek, Kur’an dan bir cevap aramaya çalışalım.

Önce yaradılış gayemizin ne olduğunu Kur’an dan doğru anlamalıyız ki, Allah ın bizlere yaşantımızda müdahalesi var mı, ya da hangi şartlarda var, onu doğru anlayabilelim.

Kur’an a baktığımızda ve Allah ın verdiği birçok örneklerden yola çıktığımızda, bizleri özgür irademiz ve nefsimizle baş başa bıraktığını görüyoruz.  Fakat Allah özgür bıraktığı kullarını yinede tamamen terk etmeyip, belirli zamanlarda onlara doğru yolu göstermek adına, birçok rehber kitapları, elçileri vasıtası ile ulaştırdığını Kur’an dan anlıyoruz.  Kur’an da birçok ayetin sonunda akla, düşünmeye bizleri yönlendirerek, bu konuda ne derece özgür olduğumuzu, onun içinde yaptıklarımızdan sorumlu tutulacağımızı, birçok ayetlerinde bizlerin dikkatini çekiyor.

Örneğin Yunus suresi 100. ayetinde Allah, Akıllarını güzelce kullanmayanları pislik içinde bırakacağı uyarısını yapıyor bizlere.

Yine Nisa suresi 31. ayette, Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz diyerek, bizlerin hareketlerimizde özgür bırakıldığımızı, fakat takip edildiğimizi, izlendiğimizi yine birçok ayetinde açıklamasını yapıyor.

Araf suresi 3. ayetinde bizlerin özgür iradesi ile baş başa olduğumuzu şöyle hatırlatıyor. Rabbinizden size indirilene uyun; O’nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz.

Dikkat ederseniz Allah, yarattığı kullarını sürekli uyarıyor. Çünkü kullarına rehber olsun diye indirdiği kitaplara, bir kısım kulları uymuyor ve kendilerince Veliler edinerek, onların peşi sıra gidiyorlar ki, Rahmanda uyarma gereği duyuyor. Dikkat ederseniz ayetin sonunda, siz ne kadar az öğüt alıyorsunuz, yani sözlerimi çok az dinliyorsunuz diyerek, bizlere kızgınlığını belirtiyor. Bu sözlerden de anlıyoruz ki, Allah kullarını, yaşamında vereceği kararlarda, özgür bırakmıştır. Allah bizleri imtihan edeceğini söylüyorsa, imtihanında birinci şartı özgür olmak değil midir zaten? Özgür olmadan yapılan bir imtihan, imtihan olabilir mi?

Yine Allah Zühruf suresi 44. ayetinde; Doğrusu Kur’an, sana ve kavmine bir öğüttür. İleride ondan sorumlu tutulacaksınız diyorsa, bizlerin özgür iradesi ile sorumlu tutulacağımız bir kitaptan, imtihan olacağımız çok açıktır.

Buna benzer yüzlerce ayet vardır ki, bizlerin özgür iradesi ile yaşadığımızın kanıtlarıdır. Allah bir ayetinde apaçık bir hüküm vermiş ise, buna bağlantılı ayetleri de aynı fikir doğrultusunda düşünmeliyiz ki, ayetleri doğru anlayabilelim. Çünkü Allah, Kur’an da verdiği bir hükmün tersini, başka bir ayetinde asla vermez. Bunu söylemek, ayetlere bu şekilde anlamlar vermek, Kur’an da çelişki yaratır ki, bunu yapmakta büyük hata olur.

Önce araştırdığımız konuyu doğru anlayabilmek için, kendi yaşantımızdan bir örnek verelim. Hepimiz okullarda bir eğitimden geçtik. Kimimiz dersimize çok çalıştık başarılı olduk, zamanımızı iyi değerlendirdik. Kimimizde haylazlık yaptık iyi çalışmadık, istediğimiz başarıyı sağlayamadık. Bakın hepsi özgür irademizle yapılıyor.  Okullarda öğretmenlerimiz, bizleri eğitmek için çok çalıştılar ve bizleri çalıştığımız, çaba gösterdiğimiz ölçülerde değerlendirip, imtihanlar yaparak, bir meslek sahibi olmamızı sağladılar. Dikkat ederseniz hepimiz bu çabamızda özgürdük,  ama hepimiz farklı makamlara geldik, çalıştığımız çaba gösterdiğimiz ölçüde. Kimimiz güzel lüks evlerden otururken, kimimiz oturacak ev bulmakta bile zorluk çeker durumda olduk.

Şimdi de verdiğim son örneğin, tam tersini vermek istiyorum. Allah çok güzel evler, mal, mülk, para verdiyse, acaba bunları yalnız hak ettiğimiz için mi vermiş olabilir? Yoksa tüm bunlar imtihanımızın bir parçası mı? Fakir ailede doğan bir çocuk, hangi nedenlerin sonucunda fakir bir ailede doğdu biliyor muyuz? Ya da tam tersine zengin bir ailede doğan bir çocuğun durumu hakkında, sebep sonuç ilişkisini kurabilecek var mı aramızda? Gerçekten bunları bilmemiz, hiç mümkün değil. Allah bolca verip imtihan edeceği gibi, az verip de imtihan edebilir. Bizlere düşen, bilinmeyenler üzerinde değil, bilinenler üzerinde konuşmak olmalıdır. O kadar zengin görürüz, toplumda sevilmez onun bunun hakkını yer. Öyle fakirler görürüz, insanlık örneğidir bizler için. İşte sizlere çok düşündürücü örnekler. Peki, tüm bunların değerlendirmesini yapabiliyor muyuz?

Bakın o kadar farklı, değişik örnekler var ki, hepsi de birbirinin tam tersi. Hiç birimizde bu gerçeklerin bağlantısını kuramıyoruz. Çünkü elimizde bu konuyu açıklayacak gerekli verilerin hepsi yok. Madem elimizde tüm kanıtlar yok, bizde elimizde olan veriler doğrultusunda düşünmenin ötesine geçmemeliyiz.  Kendimizce kesin yorumlar yaparak hükümler verirsek, düşüncelerimizin doğruluğu konusunda emin olamayız. Buda bizi yanlışa götürecektir.

Tüm bunlardan yola çıkarak düşündüğümüzde, öyle bir noktaya geliyoruz ki, karşımıza büyük bir soru işareti çıkıyor. Konuyu araştırmaya devam edemiyor ve bu sorunun net cevabını bulamıyoruz. Bu durumda yapmamız gereken, Allah ın bizlere açıklamadığı, detay vermediği şeyleri söylemek konuşmak yerine, apaçık belirttiği, hüküm verdiği, yapmamızı emrettiği şeyler üzerinde durmak ve onların peşi sıra gitmek, bizleri en doğruya ulaştıracaktır. Bilmediğimiz, emin olmadığımız bir konuyu, istediğimiz kadar konuşalım, tartışalım doğru bir sonuca ulaşmamız, asla mümkün olmayacaktır.

Allah bazı konularda detay vermeyip açıklamadıysa, bizlerin bu konularda doğru muhakeme yapamayacağımızı bildiği içindir. Bizler bazı olayların sebep, sonuç ilişkisini kuramadığımız için, olaylar hakkında doğru karar veremeyip değerlendiremeyiz. Allah geleceği gördüğünden, yine bizleri doğruya iletmek için, yaşantımıza yaptığı müdahalelerin, değerlendirmesini de bizler doğru yapamayız. Hatırlayınız Allah bir ayetinde, başınıza gelen bir musibet üzücü bir olay, belki sizin için bir hayırdır der. Yine başınıza gelen bir hayır belki de bilemezsiniz, sizin için şerdir diyerek, bizlere çok önemli bir açıklama yapmıştır. Düşünene, aklını kullanana büyük bir örnektir.

Bizler evlatlarımızı yetiştirirken, onların yaşamlarında doğruyu bulmaları adına, küçük müdahaleler yapmaya, onlara yol göstermeye çalışırız. Ama hepside bir yere kadardır. Çünkü biz anne babalar olarak, ancak onlara tavsiyeler de bulunuruz. Onlar belirli yaştan sonra özgür iradeleri ile hayatlarını kendi akıl ve nefisleri doğrultusunda yön verirler. Yaradan da bizlere aynısını yapıyor. Tavsiyeler de bulunuyor, uyarıyor. Daha sonrada yaptıklarımızın, yaşantımızın değerlendirmesini yaparak, gerçek adaleti sağlıyor.

Konuyu dağıtmak istemiyorum, ama tüm bu ve benzerleri konular, KADER konusu ile iç içe geçmiş konulardır. Peygamberimiz bile bu konularda sorulan sorulara, cevap vermekten kaçınmış, bir yere kadar konuşmuş ise, bizlere düşenin bilinen, açıklanan konular üzerinde yoğunlaşması, en doğrusu olacağını düşünüyorum.

Allah bizleri özgür bırakmış, fakat bu özgürlüğün bir bedeli de olduğunu, verdiğimiz çabanın değerlendirildiğini ve buna göre karşılık göreceğimizi Kur’an da anlatmıştır.  Bu Dünyada imtihandan geçirildiğimizi de, bakın bir ayetinde nasıl hatırlatıyor bizlere.

 

Ankebut 2: İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

 

Sizce de mantıklı değil mi? Bizler zaten yaşantımızda, yani ömrümüzün evrelerinde de, hayatımızı kazanacağımız işimiz, mesleğimiz ile ilgili, sürekli bir imtihan içinde değil miyiz? Okulda öğretmene ben dersimi çalıştım dediğimizde mi not veriyor sınıfımızı geçiyordu, yoksa dersimizi çalıştığımızı anlamak için imtihan mı yapıyordu? Allah madem bizleri özgür bıraktı, elbette yaptıklarımızdan da hesap sorması, imtihan etmesi gerekmez mi? Bunu yapmadığı takdir de adaletsizlik, başıbozukluk, sorumsuzluk olacağı çok açıktır.

Özgürlük göreceli bir kelimedir ve bir sınırı vardır. Örneğin siz müzik dinlemesini seviyorsunuzdur. Evinizde çok yüksek sesle müzik dinleyemezsiniz. Çünkü komşunuzu rahatsız ettiğiniz andan itibaren, sizin müzik dinleme özgürlüğünüzün sınırına gelmişsiniz demektir.

İçinizden çok kızdığınız, sevmediğiniz bir insana yumruk atmak geldi. Bunu yapabilir misiniz? Yaptığınız an, tutuklanır ve hapsedilirsiniz. Böylece bir süre, özgürlüğünüz tamamen elinizden alınır. Demek ki yaşadığımız hayatımızda bile özgürlüğün bir sınırı varsa, Allah ın da bizleri özgür bırakmasının bir sınırı, elbette olmalıdır.

Buradan yola çıkarak şunu düşünebilir miyiz? Bizlerin kendi ellerimizin yaptıkları sonucu, başımıza gelenlerle, yine Allah ın bizleri yaptığı imtihan arasında büyük bir bağ olmalı, diyebilir miyiz? Bunu elbette tam olarak bilemiyoruz. Allah madem, yaptıklarımız bizlerin kendi elleriyle kazandıklarımız olduğunu söylüyor, imtihanımızda bu doğrultuda olabilir mi? İşte bu konuda söyleyebileceklerimizin sınırı, bu sözlerimden sonra başlıyor. Kesin bir şey söylememiz, daha ileri gitmemiz mümkün değil. Çünkü bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu sorunun cevabını, yalnız Allah bilir. Allah açıklamadığım, detay vermediğim konularda konuşmanızı HARAM kılıyorum diyorsa, bizler ancak anlatılan, hüküm verilen konular üzerinde konuşmalıyız, üzerinde düşünmeliyiz, daha ileri giderek yanlış yapmamalıyız.

Kur’an da aynı konulara, farklı örneklerle açıklık getiren, bazı ayetler vardır. Yani Kur’an ayetlerini, kendi içinde açıklar örneklerini verir. Aşağıdaki ayetleri birlikte düşünelim.

(Örneğin; sizin başınıza gelen bela ve musibetler kendi ellerimizin yaptığı yüzündendir ayeti ile sizden öncekilerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız. Biz sizleri mallardan, canlardan ve eksiltme ile deneriz ayetini nasıl anlamamız gerekiyor.)

Allah ayetinde çok açık bir hüküm vermiş ve sizin başınıza gelen bela ve musibetler, kendi ellerinizin yaptıkları yüzündendir demiştir. Daha sonraki ayet karşılaştırmasın da da, aslında aynı şeyi hatırlatıyor ve sizden öncekilere de aynı hükümleri uyguladım, onlarda bu Dünyada yaptıklarının karşılığını aldılar diyerek, bizlerin özgürce yaptıklarımızın karşılığını bu Dünyada da görmeden, cennete gitmeyeceğimizi apaçık belirtiyor ayet bizlere.

Allah Ankebut 3. ayetinde de, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir der. Elbette Allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır diyerek, birçok ayetinde, aynı konuyu daha açıkça anlatmıştır.

Yoksa sizden öncekilere de uyguladığım adaleti, sizlere de göstermeden cennetime gireceğinizi mi sandınız diyerek, bu Dünyada yaptıklarımızın bir karşılığını mutlaka göreceğimizi, çok net anlatıyor.  Biz sizleri malla, mülkle, canla sevdiklerinizle imtihan ederiz, deneriz diye açıklık getiriliyor. Aslında tüm bu ayetler birbirlerini tamamlayan, açıklayan ayetlerdir. Hepside aynı noktada birleşiyor ve birbiriyle bağlantılı. Yaptıklarımız ve imtihanımız. Detayını Allah bilir.

Anlamaya çalıştığımız konuyu kısaca özetlersek, evet bizler yaşantımızda özgürüz. Özgürüz ama yaptığımız her şeyden, attığımız her adımdan da sorumluyuz. Hatırlayınız Allah bizleri, melekleri aracılığıyla her an kontrol altında tuttuğunu anlatır Kur’an da. Peki neden? Neden kayıt altına alınır yapılanlar? Neden alacağımızı borcumuzu yazarız, kaydederiz? Bir gün hesabını vereceğimiz, ya da alacağımız içindir elbette. Bizlerin yaptıklarının kayıt altına alınmasının nedeni de, yeri ve zamanı geldiğinde, hesabının sorulması adına olduğu çok açıktır.

Sınırsız, kontrolsüz güç, güç değildir mantığından yola çıkarsak, sınırsız, kontrolsüz özgürlükte asla olamaz.

Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyorsa, gelin Kur’an ın ipine sarılalım, onu anlamaya çalışalım. Kur’an dışından, hükümler, veliler, şefaatçiler aramayalım. Allah şefaat tümden bana aittir dediği halde, şefaatçiler edinerek, sakın velilerin ardı sıra gitmeyin dediği halde Veliler edinip, emin olmadığınız bilgilerin ardına düşmeyin dediği halde, Kur’an ın hiç bahsetmediği bilgilerin ardı sıra giderek, güzelim imtihanımızı, Allah ın vaat ettiği sonsuz yaşamımızı tehlikeye atmayalım.

Özgürsek, özgürlüğün de bir sınırının, bedelinin, zorlu bir imtihanın olduğunu asla unutmadan,  sınırı aşmadan, verilen emaneti doğru kullanmalıyız ki, sonunda mükâfata ulaşabilelim.

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

 


About the Author
Author

halukgta

Comments (3)
 • Avatar

  ugur Mar 19 2012 - 12:44 Reply

  hocam doğru söylüyorsunuz. düşünmek suc değildir düşünürsek gelişiriz
  düşünmeliyizde ADEME eşyaların ismini öğrettiğini söylüyor ALLAH bu günkü insana bakın çocukların bile bilgileri karşısında hayrete düşüyoruz insan düşündükçe gelişen yaşayan bir varlıktır mademki düşünüyorum öyleyse yaşıyorum frsız sözü bütün mesele sratı müstakimde olmak kıldan inçe kılıctan keskinderler yunusun üstüne köşkler kurasım gelir dediği yer Yunus gibi düşüne bilirsek anlaya bilirsek
  ( zavallı durumuna düştüğümüzde kendimizi ermiş sandığımızı zannederiz )doğru yolda oluruz
  çinler ve insanların tümü uğraşsa ALLAHIN ayetinin bir benzerini yapamazlar ayeti düşünün ALLAHIN mükemmel bir kainat yarattığına şahitolur ne bir eksik ne bir fazla göremezsiniz bir solucanın yaptığını yapabilmek için rafineri büyüklüğünde bir fabrika kurmanız lazım insanın yaşayacağı yer kalmaz dünyada şeytan olmasın insan olsun deseniz yapamazsınız insanı yarada bilmek için şeytan meçburidir seytan olunca imtihan kacınılmaz olur ALLAH adildir zengi olsun fakir olsun farketmez sonunda yaşamak için müçadele ettikce daha çok zevkli bir yaşamınız olacak babası araba alanla çalışıp çabalayıp
  araba alan birini mukayese bile edemezsiniz aldıkları zevk başka olacaktır belli bir yaşa ve kıvama geldiğinizde dünya malının hiç olduğunu görecek siniz sevgiyi satın alabilseniz dünyayı bile vere bilirsiniz bir çocuğun size güvenmesi sizi sevmesi ayaklarınızı yerden kese cektir
  ALLAHIN imtihanı illede acı çekmekdeğildir verdikleri zenginliklerde imtihandır
  bir gününüz diğer gününüze eşitse imtihanı kaybettiniz devamlı gelişmiyor daha güzel görmüyorsanız daha iyi duymuyorsanız boşuna yaşamışsınızdır HAMDIM PİŞTİM OLDUM
  hiç birşey bilmiyordum okudum öğrendim öğrettim bunları yapmazsanız ölmeğide beceremezsiniz pek çok kişi tanırım zirveye cıkıp yükü kaldıramamış yerlerde sürünen
  ALLAH yaşama sevinçimizi artırsın kaldırım kenarında çıkan ota saygıyla bak yaşamak için
  nasıl bir mücadele veriyor taşı parcalayıp yaşama tutunuyor bu arzuyu ALLAH kuluna vermişse maddiyatın önemi yok
  ALLAH yaşantımıza devamlı müdahale ediyor doğru yola girmemiz için adeta yalvarıyor ALLAHIN af etmesi koruması olmasa iki günde insan diye birşey kalmaz bu dünyada özgür irademizi bizler ibadetlerimizle namazımız oruçumuzla gem altına almaya çalışsakta o azgın bir at gibidir Kısacası ALLAH hiç bir şeye muhtaç değildir bizler ALLAHA
  her an muhtaçız genel din adamlarının yaşamı sineme flimigibi görürler kader inançı buradan haklımış gibi görünür bilgisayar oyunu gibi görürsen eğer bu yazıyı okuyorsan
  ALLAH bildiği gibi okumayıp bir sürü işlede uğraşa bilirdin ALLAH yine bilirdi ama sen özgür iradenle seçiyorsun kader ölçü demek olduğuna göre ATOM enerjisi kaderi büyük bir enerji acığa cıkartmak ister adam öldür ister elektrik üret basit bir örnek içkili araba kullanan ların %90kaza yapması gerekirken %10 kaza yapıyor günahkar kullarını bile yüçe ALLAHIM nekadarçok koruyor görebilirsiniz

 • Avatar

  ugur Mar 24 2012 - 12:29 Reply

  özgür irade egodur benliktir kötüdür nalıncı keseri gibi hep kendine yontar hayvansal bedenin istekleridir şeytanidir oda BEN ateşten yaradıldım der özgür iradede BEN bilirim der
  insanda öğretilmiş irade vardır insan doğduğunda hiç bir şey bilmez
  anne emzirmese açlıktan ölür muhtaç bir şekilde yaradılmıştır alt beyin üst beyin konularını bilenler daha iyi anlar çocuk anne baba arkadaş öğretmenlerden öğrenir o bilgilere göre düşünür ne kadar çok okuduysa (ilk ayet)okadar geniş yelpazede düşünür bilgi artıkça daha iyi görür anlatılanları duyar anlar aynı konudayüzlerçe kitap okusa gelişmez o konuları mukayese edebileçeği kitapları okursa gelişir farklı düşüne bilir geri kalmışlığımızın sebebi budur eğitimsizlik öğretilmiş irade iyi bir eğitimle elde edilir kişi kişilikkazandıkca kişiliğini bulunca özgür irade sahibi olur bilinçli bir şekilde hareket eder
  öğretilenleri kabul eden biatçı bir toplum yapması gerekenleri sorgulamadan robot gibi yaparsa gelişemez ilerleyemez cehalet insanların baş düşmanıdır
  cehalet okumamış olmak değil sabit fikirli olmaktır insanın inatçı karakteri toplum için büyük tehlikedir müslüman toplumda bunu görüyoruz hac ibadeti KURANDA haram aylarda
  yapılmalı derken üç güne sıkıştırılmış bunu yıkmak çok zordur böyle örnekler çoktur
  eğitim sistemini kişilikli fertler yetiştirmek için değiştirmezsek ileriye gidemeyiz yardım sever olalım ama kullanılmayalım duygularımızı sömürmesinler gelişmiş ülkelerde çeza ve ödül sistemi yetersiz olduğundan onure etme metotu gelişmiştir
  bize uzak değil Y unus emre uygulamış cennet cennet dedikleri -birkaç köşkle birkaç huri-
  isteyene ver onları -bana seni gerek seni bu mısraları analiz edersek gerçeğe yaklaşız
  özgür irade öğretilen iradeden kendimize göre doğru olan iradeyi bulmak kişlilik sahibi olmaktır bunun için okumak yazmak düşünmek gerekir beyni geliştirenöğrenilmesi kolay unutulması zor olan medot budur çocuklarımızın günlük tutmasını sağlamak için elimizden geleni yapalım onlardanda sorumluyuz

 • Avatar

  inzham Apr 30 2012 - 20:59 Reply

  Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemeyince, siz dileyemezsiniz.” Tekvir suresi, ayet 29

  ÖZGÜRLÜK ? Bence Teslimiyet!

Leave a reply

Name (required)

Website