Başkasının Günahını Yüklenmek…

Halk arasında din konusunda yapılan sapkınlıklardan biri de bazı insanların arkadaşlarına veya ailelerindeki kişilere Allah’ın yasakladığı çeşitli eylemleri yapmaya teşvik ederken söyledikleri ifadelerdir. Buna göre örneğin bir kişi içki içmek istemeyen arkadaşını içki içmeye teşvik etmek için “günahını bana, sen iç” gibi bir ifade kullandığına şahit oluruz.

 

29 – Ankebut Suresi –
12. İnkâr edenler, iman edenlere dediler ki: “Bizim yolumuzu izleyin, sizin günahlarınızı biz taşırız.” Oysa onlar, iman edenlerin günahlarından hiçbir şeyin taşıyıcısı değillerdir. Gerçek şu ki, onlar tamamen yalancıdırlar.
13.  Onlar hem kendi yüklerini hem de kendi yükleriyle beraber başkalarının yüklerini taşıyacaklar. Bunda kuşku yok. Kıyamet günü de iftira edip durdukları şeylerden zorlu bir sorguya mutlaka çekileceklerdir.

 

Ankebut suresindeki bu ayetler tam da bu konuya değiniyorlar. Bu ayetlerden anladığım bir kişi başka bir kişiyi bir günaha sevk ederse veya Allah’ın bir emrini örneğin namazı kılmamaya teşvik ederse Allah’ın emrine uymayan kişiyi Allah’a karşı bu eyleminden dolayı sorumluluğundan kurtaramaz. Kuşkusuz her birimiz ahirette Allah’a karşı bireysel olarak sorumlu tutulacağız. Allah’a karşı saptırdığı kişiyi sorumluluktan kurtarabileceğini iddia eden kişi ayette de belirtildiği gibi yalancılardır.

İkinci olarak başkasını günaha sevk eden veya Allah yolundan alıkoymaya çalışan kişi hem kendi dinden uzak hayatından dolayı hem de insanları dinden uzaklaştırmasından dolayı Allah’a karşı sorumlu olacak ve Allah’a hesap verecektir.

Bu ayetlerde belirtilen durumun gerçek hayatta gördüğümüz benzerlerini düşündüğümüzde belki de şaşırtıcı olan diğer kişileri Allah’a kulluktan alıkoyan veya onları günaha teşvik eden kişilerin bir kısmının aslında inançlı insanlar olmalarıdır. Bu durumda bence Kuran’da çeşitli ayetlerde belirtildiği gibi insanların sadece inandık demelerinin tek başına çok anlamlı olmadığıdır. Allah’ın istediği müslümanların inançlarının kalplerine tam manasıyla yerleşmesidir. Bu da ancak dini öğrenmeye çaba sarf etmek, hayatımızı tamamen dine göre şekillendirmek ve karşımıza çıkabilecek zorluklar ve imtihanlarda Allah yolundan ayrılmadan dine uygun tercihlerde bulunabilmektir.


About the Author
Author

ferhat

Comments (2)
 • Avatar

  Gökhan Apr 16 2012 - 19:39 Reply

  Teşekkürler. Bu bilgiyi de aklımda bulundurmalıyım, ne kadar çok insan halinden anlayabilirsek o kadar yardımcı olma ve sevap işleyip günahından da sakınma işlemini gerçekleştirebiliriz. İlim de tıpkı doktorluk bilgisi gibi geniş ancak mütevazı olan tek tip bir ilaç.

 • Avatar

  ugur Apr 17 2012 - 11:58 Reply

  bu kabiliyeti kazana bilmek için özgürce düşüne bilmek gerekir
  ne kadar özgürüz birileri kendi düşünçelerine göre doğru yada yanlış diye karar veriyorsa
  özgürlükten bahsedilemez bazı yasaklar konmuştur düşünemezsiniz ateşin karşısında oruç tutuyoruz dayanamıyorlar yük başkalarının sırtına biniyor amir mecburen günahı benim boynuma diyordu o insana o şartlarda oruç tutamayaçağını anlatamıyorsunuz şartlanmış özgürçe düşünemiyor önce cehennem sonra cennet uydumu uyuyorsa kabul ediyor yanlış doğru yok böyle bir sürü şeyler olmazsa olmaaz diye beyinlere kazınmış örneğin kölelik islama insanlığada ters bir kavram neden kaldırılsın diye bir ayet yok diye yıllardır sorarım cevap veremezler düşünmezler bile buna cevap verdiğinizde aklınıza başka sorularda geleçek ozaman ya sapıtır inançınız zedelenir yada özgür olur ALLAHI bilirsiniz hırıstıyanlar yanlız hırıstıyanlar cennete gideçeklerini söylediklerinde ALLAH ne diyor öyleyse ölümü hemen isteselerya ben ölümü istiyorum dediğimde tövbede diyorlar benim için dünya malının değeri yok tanrıya kavuşmakiçin ölümü isterim ama onların yalancı olduklarını dünya malını ne kadar çok sevdiklerini ahirete inanmadıklarını ALLAH biliyor ALLAH özgürçe düşünen ALLAHI bilen kullarından olmamızı nasip etsin

Leave a reply

Name (required)

Website