Kuran’a İnanmak…

Selamünaleyküm.

2001 yılında Kuran ile tanıştım. Arapça bilmiyorum, meallerden okuyorum. Kuran’ı ikinci okuyuşumdan sonra Ahiret yaşamını birinci, Dünya yaşamını ikinci sıraya yerleştirdim.

En güzel şekilde Ahiret hayatına hazırlanmalıydım, fakat nasıl, çeşitli görüşlerden hangisini takip etmeliydim. Hangi görüş beni Cehennem’den kurtarıp, Cennet’e ulaştırırdı.

Kuran’ı okuyup bazı görüşleri Kuran ile kıyasladığımda araştırabildiğim tüm görüşlerin Kuran ile uyuşmayan yanları olduğunu gördüm. Sonunda Kuran’ı takip ederek yaşamımı düzenlemeye, sonucunda da Ahiret yaşamımı kurtarmaya çabaladım, çabalıyorum.

Kuran’ı okuyorum, uygulayabildiklerimi yaşamaya çalışıyorum.

Edip Yüksel-

2:85 Tüm bunlardan sonra, sizler hala birbirinizi öldürüyor, aranızdan bir grubu yurtlarından çıkarıyor, kötülük ve düşmanlıkta onlara karşı birleşiyorsunuz. Onları yurtlarından çıkarmanız zaten size haramken, bu yetmiyormuş gibi size esir düştüklerinde bir de onlardan fidye istiyorsunuz. Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkar mı ediyorsunuz? Böyle davrananların cezası dünya hayatında rezil olmak ve Diriliş Gününde de azabın en çetinine uğratılmaktan başka ne olabilir? ALLAH yaptıklarınızdan gafil değil.

2:121 Kendilerine verdiğimiz kitabı gereği gibi izleyenler buna inanır; inkar edenlerse kaybeder.


Yukarıda mealleri verilen ayetlerde görüleceği gibi Kuran’a inanmak, Kuran’a uygun yaşamakla olur. Kuran’a uygun yaşanmıyorsa Kuran’a inanılmış olmaz. Yaşantımızın Kuran’a uygun bölümleri ile Kuran’nın o kısımlarına inanmış oluruz, yaşantımızın Kuran’a aykırı bölümleri ile Kuran’ın o kısımlarını inkar etmiş oluruz.

Benim de eskiden kabul ettiğim inanmak sadece dil ile söylem, kalp ile tasdik değildir.

Kuranı nasıl yaşabiliriz? İçinde bulunduğumuz şartlar buna uygun değil. Şartları uygun hale getirmek için aynı görüşteki Müslüman’lar bir araya gelmeli ve çabalamalı.

Benimle aynı görüşte kimse var mı ?

Birlikte çabalamaya varmısınız?

Hilmi Yılmaz

09.04.2012


About the Author
Author

hilmi

Comments (12)
 • Avatar

  whiteagle Apr 18 2012 - 00:34 Reply

  Aleyküm Selam.Ben de katılıyorum size ama bu amaca nasıl ulaşabiliriz onu tam olarak bilemiyorum.

 • Avatar

  Ebul Feth Apr 18 2012 - 02:57 Reply

  Allah yolunda Kuran’la cihat etmeye, Kuran’ı teblig etmeye, Kuran’a uygun bir hayat yaşamaya, Kuran’ı anlamak kavramak için her zaman birlikte çabalamak gerektiğini düşünen bir insanımdır. Birlikten güç doğar, parçalanmanın ne kadar tehlikeli olduğunu hep görürüz hayatımızda ve görmeyede devam edeceğiz. Peygamberimizin teblig metonu örnek alarak birlikte çalışmaya her zaman açığım kardeşim.

 • Avatar

  Serdar Apr 18 2012 - 08:09 Reply

  Varız…

 • Avatar

  whiteagle Apr 19 2012 - 13:23 Reply

  Buradakiler tamam dedi.Ne yapıyoruz?

 • Avatar

  Çağlar Apr 19 2012 - 17:23 Reply

  NİSA-45 Fakat Allah, düşmanlarınızın kimler olduğunu çok iyi bilir. Hiç kimse Allah gibi dost olamaz ve hiç kimse Allahın yardım ettiği gibi yardım edemez.

  AHZAB-48 hakikati inkar edenler ve ikiyüzlüler(in değerlerin)e uyma ve onların incitici sözlerine aldırma! (Yalnız) Allah’a güven! Hiç kimse Allah kadar güven verici olamaz.

  ENFAL-64 Ey Peygamber! Allah sana da yeter, sana uyan inanmış kimselere de!

  BAKARA-137 Eğer (ötekiler de) sizin inandığınız gibi inanırlarsa şüphesiz doğru yolu bulmuş olurlar; yüz çevirirlerse de derin bir çıkmaza saplanmış olurlar, ama Allah seni bundan korumaktadır. Zira yalnız O’dur her şeyi işiten, her şeyi bilen.

 • Avatar

  ugur Apr 20 2012 - 00:06 Reply

  bir yerde okumuştum gönül kapım acıktır caldığında kim o dediğimde ben dersen acılmaz tekrar cal kim o dediğimde sen dersen sonuna kadar acılacaktır biz olabilrsek başarırız sitemizde çaba gösteren hre kese teşekkürler

 • Avatar

  Ebul Feth Apr 20 2012 - 00:46 Reply

  3:103 ALLAH’ın ipine topluca sımsıkı sarılın; ayrılığa düşmeyin. ALLAH’ın size olan nimetini anımsayın. Siz birbirinize düşmanlar idiniz de kalplerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeşler oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi ondan kurtardı. Yola gelesiniz diye ALLAH ayetlerini böyle açıklıyor.

  3:104 İçinizde, iyiliğe çağıran, sağduyuyu öğütleyen ve kötülükten sakındıran bir topluluk olsun. Bunlar başaranlardır.

  3:105 Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra ayrılık ve anlaşmazlığa düşenler gibi olmayınız. Onlar için büyük bir azap var. 21

  Çağlar kardeş ne maksatla o ayetleri paylaştın bilmiyorum ama Kuran bir olmamızı dağılmamazı istemiştir, Peygamberimiz savaşlara tek gitmedi değil mi? Savaş kılıçla topla tüfekle olarak algılanmamalı. Bizim savaşımız şirkle, batılla olacaktır. Allah yolunda Kuran ışığında mücadele etmek isteyen arkadaşlar varsa as.ozyurt@hotmail.com ekleyebilirler.

 • Avatar

  hilmi Apr 23 2012 - 13:31 Reply

  Ebul Feth
  hilmi
  Serdar
  ugur
  whiteagle

  Yukarıda alfabetik sıra ile birlik olmak isteyenlerin takma isimleri var. 5 kişi çok az, fakat bir kişinin 5 katı.

  Ne yapabiliririz? Herkes fikrini yazarak katkıda bulunursa bir sonuca varabiliriz.

  Benim önerim; Site yönetiminin veya tanınmış uygun bir kardeşimizin önderliğinde tanışıp toplantılar yapmak, istişare etmek. Bir bildiri hazırlamak. Bu bildiri etrafında kaç kişiyiz tespit etmek.

  Toplamda üçyüz – beşyüz kişi ile yapılabilecekler ile üçyüzbin – beşyüzbin kişi ile yapılacaklar farklıdır.

  Biz kaç kişiyiz?

  Tabi öncelikli soru biz kimiz? Ben Kuran ve Peygamberimizin uygulamaları doğrultusunda müslümanım. Kuran’da bulunmayan hiçbir şey din adına hüküm olamaz, Kuran’da bulunup ayrıntıları verilmeyen konularda Peygamberimizin uygulamaları hüküm olur.

  • Avatar

   Gökhan Apr 24 2012 - 11:54 Reply

   Anladığım kadarı ile sünnet konusunda ısrarcı kişilerdensiniz Hilmi bey, bunu bir yorumunuzdan yola çıkarak söylemek isterim yorumunuz;

   “İki konuyu anlayamıyorum;
   1- Kuran’da şifre olmaz diyerek 19 Mucizesini kabul etmeyenleri. 19 mucizesi ile ilgili verilerin tamamı yanlıştır deseler mesele yok, yanlışı gösterirler anlarım.
   2- Peygamberimizin uygulamalarını tümden dışlamayı. Kuran’da Cuma Namaz’ı bir yerde geçiyor. Şimdi Peygamberimizin uygulamalarına göre Cuma Namaz’ını eda etmenin ne mahsuru var?”

   http://www.diniyazilar.com/2012/04/yontem-yanlissa-dogru-anlamak-da-mumkun-olmayacaktir/

   Bu yorum size ait ise anladığım kadarı ile Kuran’ı tümü ile idrak edememiş, Namaz hocası kitabı Peygamber sünneti zan ediyorsunuz ve Kuranda biz bu kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık dediği yoruma açık bir konuyu rekatlandırarak evet en doğru ölçüt budur ve bu şekilde standartlaştırılmalı görüşündesiniz. Ölçü ile namaz olmaz eğildi kalktı yaparak nasıl huşu duyulabilir? Hele ki topluma uyum sağlamaya çalışıyorken bu mümkün değildir. Ağızda dualar geçiştirilir, acaba bir tane okusam mı diye arada çok kalırsınız her şey imama göredir en önde de namazı o kılar.

   Demem o ki ortak koşmanın, küfrün küçüğü büyüğü olmaz bir taaviz verirseniz alır başını gider yok ben topluma girer dilediğim gibi namazımı kılarım derseniz yere bir seccade koyun, sıkışmadan kılın imamı aynı hizada namaz kılmaya davet edin ve olacakları öğrenin, kitaba çağırın cahillikle itham edilin cahiliye devrini yaşayın.

   • Avatar

    hilmi Apr 25 2012 - 11:22 Reply

    Sn Gökhan bey alıntıladığınız yazı benim.

    Sizin görüşünüz size, benim ki bana, ben benimle aynı görüşte olanlar (varsa) ile birlik olmak istiyorum (Allah’ın emrini yerine getirmek için). Sizde görüşünüzü değiştirirseniz sizinle de birlik olabilirim.

    Kuran’da toplu ibadet varsa ki var, bunun en güzelinin Peygamberimizin sünneti olduğunu düşünüyorum.

    Tek kişi olsamda Kuran’dan anladığımın dışına çıkmamaya çalışıyorum.

    Size başarılar dierim.

 • Avatar

  whiteagle Apr 24 2012 - 21:15 Reply

  Merhabalar,

  Ben bugüne kadar içinde yanlış bir fikir barındırmasın diye daha siteye yazı eklemedim.23 yaşındayım ve İstanbul’da oturuyorum.Ben sadece Kur’an diyenlerdenim.İlk önce bir toplanalım konuşalım derim ben.BİR olmadıkça çok sağlıklı hareket edemiyoruz arkadaşlarımla.Dediğim gibi ben varım.Adresimde e.kuskun58@gmail.com.İsteyen mail atsın konuşalım.

Leave a reply

Name (required)

Website