Adem Havva Kıssası Hakkında Yanlış Bilinenler

Kadın karşıtı söylemlerin çoğu bir noktada mutlaka Adem ile Havva’nın hikayesine dayanır ve “zaten Adem’i cennetten kovdurtan da Havva değil midir?” diye sonlanır.  Kadınların kötü, aşağılık, yoldan çıkarıcı oldukları iddiası bu hikayeye dayandırılır. İşin kötüsü bu iddiaları Adem-Havva hikayesine dayandırmak pek çok kişi için aslında İslam dinine dayandırmak anlamına geldiği için din karşıtı, her fırsatta dini eleştirmeye, küçük düşürmeye çalışanlar da bu hikayeyi İslam dini aleyhine kullanıp dururlar. “Adem-Havva-Elma hikayesine dayanan bir dini, bir kadın olarak nasıl kabul edebilirsin?” gibi saçma sorular yöneltilir. Oysa bilindiği şekliyle bu hikayenin İslam dini ile alakası yoktur. Kuran’da bu olaydan bahsedilir ancak pek çok farklılık ile…

Kuran’da bu hikaye Araf Suresi 11. ve 28. ayetler arasında anlatılır. Özellikle 19. ayetten sonrası okunduğunda açıkça görülecektir ki Adem ve Havva’yı yoldan çıkarıp, Allah’a karşı gelmelerine, dolayısıyla da cennetten kovulmalarına neden olan şeytandır. Yani Havva, Adem’i yoldan çıkarmaz ya da günaha sevk etmez. Her ikisini de günaha iten şeytandır.

Kıssanın detayları dikkatlice incelendiğinde görülen şudur; Allah kullarını her zaman sınava tabi tutumuştur. Adem’i ve eşini yarattığında da onlara bir sınama olarak cennetteki bir ağacı vermiş (ağacın elma ağacı olduğu ile ilgili bir bilgi de Kuran’da yer almaz) ve o ağaca yaklaşmamalarını öğütlemiştir.

 

“Ey Âdem! Sen ve eşin cennette oturun, dilediğiniz yerden yiyin ama şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa ikiniz de zalimlerden olursunuz.”
(7 Araf Suresi -19)


İşte tam da bu noktada insanın bu dünyadaki en büyük düşmanı, şeytan, devreye girmiş, Adem ile Havva’ya vesvese vermiş, o ağaçtan yerlerse ölümsüz melekler olacaklarını kendilerine söylemiştir. Ve ilk yaratıldığı andan beri doyumsuz olan insanoğlu da cennetteki güzelliklerle bile yetinmemiş, ölümsüz melekler olma hırsı ile şeytana uymuş, Rabbinin yasağına karşı gelmiş ve o ağaçtan yemiştir. Bu yaptığı ile de cezayı hak etmiştir.

 

Şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan bedenlerini ortaya çıkarmak için onlara fısıldadı: “Rabbinizin sizi bu ağaçtan menetmesinin sebebi, ikinizin birer melek veya birer ebedi varlık olmamanız içindir,” dedi.
(7 Araf Suresi -20)

Böylece onları yalanlarla aldattı. Ağacı tadınca bedenleri kendilerine göründü. Üzerlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar. Rableri kendilerini çağırdı: “O ağaçtan ikinizi menetmedim mi ve şeytanın ikinize düşman olduğunu söylemedim mi?”
(7 Araf Suresi -22)

 

Yani bu hikayeden çıkarılabilecek pek çok ders vardır. Ancak bunların hiçbiri kadın-erkek ilişkileri ile, kadının yaratılış itibari ile kötü olduğuyla, kadının erkeği yoldan çıkaracak bir tehlike olduğu ile ilgili değildir. Ayetlerden anladığımız kadarıyla, olayda Havva ne kadar suçlu ise Adem de o kadar suçludur.

Bu kıssadan çıkarılması gereken dersler; şeytanın insanın en büyük düşmanı olduğu, verdiği vesveseler ile insanı Allah yolundan saptırdığı, bu konuda son derece dikkatli olunması gerektiği, şeytanın vesveselerinin işe yaramasında insanın doymaz, fazla hırslı yapısının son derece etkili olduğu, dolayısıyla da şeytanla baş ederken aynı zamanda nefisimizi de kontrol altına almamız gerektiği şeklinde sıralanabilir.

 

Adem oğulları, şeytan, ana babanızın vücutlarını kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi sizi de şaşırtmasın. O ve kabilesi sizin onları görmediğiniz yerden sizi görürler. Biz, şeytanları, inanmayanların dostları yaptık.
(7 Araf Suresi -27)

 


About the Author
Author

Nazli

Comments (12)
 • Avatar

  ugur May 14 2012 - 22:51 Reply

  bu yanlız islamda değil her görüşte böyledir flimlerin hepsinde muhakak kadın vardır kadının yüzünden olaylar olur kadına şeytan imajı verilir baba erkil bir düzende yaşandığından böyle düşünülür ana erkil bir toplumda kadına çok değer verilir kadın yoksa yaşamda yoktur eskiden çocukların leylek tarafından getirildiğine inana pek çok coçuk vardı şimdi inananı bulamazsınız kuran bu gün inse havva nasıl yaratıldı diye sorarlar cevabınıda alırlardı cennet nerede onuda sorarlardı 20sene önçe kayserinin bir köyünde öğretmen çocuklara kadınların yumurtlamasını biyoloji dersinde anlatıyor çocukta ailesine anlatmış ertesi gün hoca kahvenin önünden geçerken köylünün biri bağırmış kadınları yumurtlatan eşref hoca bizede öğret kadınlar yumurtlasın satar para kazanırız tv yaygınlaşmadan önce anadolu böyleydi birde peygamber dönemini düşünün daha cahil insanlara anlaya bileçeği şekilde böyle anlatılmış kendimize şu soruyu soralım havva nasıl yaradılmış bana göre hayvanları bitkileri nasıl yarattıysa insanıda öğle yaratmış içlerinden birini kutsal kitablara göre adem i halife ilan edip ona konuşmayı düşünmeyi eşyanın isimlerini öğretmiş insanlık böylece başlamış olur ama düşünmek istemiyorsanız onada saygı duyarım kurandakine inan ademdende eşini yarttım diyor ALLAH yeterli görebilirsin bu güne bakalım çennete gidebilmek için ne gerekirse onu yapmaya calışalım adamın başına ne gelirse meraktan gelir kendi seçiminizdir

 • Avatar

  ORHAN May 15 2012 - 17:40 Reply

  Çok güzel bir yazı Allah razı olsun. Konuyla ilgili şu video da izlenebilir:

  http://www.youtube.com/watch?v=BYXandrVXbI

 • Avatar

  Gökhan May 15 2012 - 19:14 Reply

  Kuran der ki;

  3- Al’i İmran – 42 : Hani melekler, “Ey Meryem! Allah, seni seçti. Seni tertemiz yaptı ve seni dünya kadınlarına üstün kıldı.”

  Kuranda adı geçen tek bayan ismi, Meryem’dir. (Dolayısıyla elmanın olmadığı gibi Havva ismi de geçmez. şeytanın suresi yılan vs. olarak da geçmez. )

 • Avatar

  Erdoğan Salih BALKİ May 26 2012 - 00:45 Reply

  Yazınız çok güzel,RABBİM razı olsun….Benim dikkatimi çeken HAVVA ismi ve KURAN’ın hiçbir ayetinde geçmediği halde niye özellikle herkes HAVVA diye isimlendiriyor……EŞ’in diyor RABBİM….

 • Avatar

  UĞUR D. Sep 27 2012 - 09:30 Reply

  Selamünaleyküm. Kuran’ın hiç bir yerinde havva isme geçmez Adem ve Eşi olarak yazar, Kanımca Kuranın esaslarından bihaber gelenekçi islamla yaşayan geçmiş zatların islam adına uydurdukları isimlerden bir tanesi, tıpkı azrail örneği gibi. Din adına her türlü yalanı mübah ve gerekli düşünen kişiler günümüzde hala çokça bulunmakta. Allah onları ıslah eder inşallah

  Selametle….

 • Avatar

  can Oct 21 2016 - 07:16 Reply

  Anlamadığım nokta, şeytanın cennette elini kolunu sallayarak dolaşıp, Allah’ı doğrudan bilen ve onunla iletişime geçebilen insanları kandırıyor olması.

  Bu kısım biraz mantık dışı olmuş gibi.

 • Avatar

  coolmister Jun 27 2017 - 20:21 Reply

  HAVVA İSLAMİ Mİ?

  Yahudiliğin tanrısı Yehova(söyleniş olarak) dır.Bu tek bir tanrı değildir erkeklik (jah) ve dişilik (havah) taşıyan 2 doğa üstü varlığın birleşip tek beden olması jahhavah(okunuş olarak) ile tanımlanır.Burada dişi havah -havvah havva olarak okunur ve tevratta geçer ademin eşi olarak atıfta bulunur tevratan ve sapkın Yahudilikten etkiyle gelen sapkın incilde ve hristiyanlıkta bu ‘eva’olarak geçer.Kur an da geçen tek kadın ismi Hz.İsa nın şerefli annesi Hz.Meryem dir.

  Fakat Kur’an ve İslam da bu isim geçmez.Hz.Peygamber de çevresinde sahabede yoktur.Ayetlerde Adem ve eşi diye geçer.O noktada cinsiyet belirtilmez.Bu da Kur an ın bir inceliğidir.Bu Kur an ın farklı ve doğru olduğunun göstergelerinden biridir.

  Ben bu nedenle havva ismini pek caiz bulmuyorum.eğer diyorsanız ki Kur an da belki buna önem verilmemiştir tevratta bozulmadan önce hak kitaptı belki bozulmadan kalmış hak bir isimdir diye bebeğinize havva isimini düşünüyorsanız kökenini de tanımladım size.Havva yahudiliğin sapkın hermafrodit 2 bütünleşik tanrısından dişi olanıdır.Bu durumda tevrat bozulunca kabalistik yahudiler tarafından tevrata sokulmuştur.

  Tevratta ademin eşi şeklinde dir.adem erkek Havva kadındır.Cehennemden Havva kadın yüzünden kovulurlar.Tevratta yine kadını suçlayan aşağılayan sapkın cinsel iğrenç bir çok ibare bulunur.Hahamlar ağlama duvarında tanrılarına kadın olarak yaratılmadıkları için şükrederler.Ayrıca o erkeğin kaburga kemiğinden yaratılması da Tevratta geçen bir sapkınlıktır Kur an da İslam ın özünde yoktur bu.İşte yüce Kur’an da Allah bunlara dikkat etmiştir.Eğer sapkın tevrattaki gibi anlatım olsaydı insanlık Yahudilerdeki gibi kadını aşağılayacaktı.Ama kur an o cennetten kovulma olayını anlatırken adem ve eşinin ikisinin birden suça iştirak ettiğini belirtir.Zaten sosyal ailevi toplumsal hayatta dünyanın her yerinde böyledir.Kadın ve erkek tek başına suçlu olmaz ikisi beraberdir.Yine Kur an da Havva isim olarak geçmez yoktur.Zaten yukarıda da belirttiğim gibi ademin de erkek olup olmadığı Kur an da önemsiz tutulmuştur dediğim gibi cinsiyet belirtilmez.Cennetten kovuldukları için bu incelik vardır.Bir beraberlik söz konusudur ve adem insan anlamındadır erkek anlamında değil.adem kur an da özel isim değil daha çok cins isimdir.

  Yukarıda bahsettiğim gibi yahudilerin tanrısı tek değil 2 farklı varlığın hermafrodit birleşimidir.Zaten dünyada gerçek anlamda tek tanrılı tek din İslam dır.Yahudilerin yukarıda anlattığım gibi tanrısı jah (erkek) ve havah(dişi) nin birleşimidir ve bu birleşim tüm yaşamı yeri göğü canlılığı ve hayatı başlatmıştır tevrata göre.havah burada Yahudiliğe göre tüm canlıların annesi durumundadır ve öyle tanımlanır.Zaten Javah tan söyleniş olarak türeyen Havva nın kelime anlamı da tüm canlıların annesi dir.Bu sadece insanın değil hayvanların ve bitkilerin de yaşamı sağlayan her türlü olgu enerji ve oluşumun da annesi olmayı getiren genel sapkın bir anlayıştır.Mantıken bakıldığında bu Yahudilikteki o dişil yarı tanrısal güce uymaktadır bu aynı zamanda sapkın tevratta erkek olan adem in kadın eşi olarak ta aynı mantıkla yer bulmuştur.
  Siz kızınıza bu ismi verdiğnizde ona bu Yahudi putunun her canlının annesi nin ismini vermiş olursunuz.Bunun bir put ismi olduğu buradan bellidir.Çünkü insan kadın tüm canlıların annesi olamaz.Tüm canlıların annesi kendine özgü ve fani olacak şekilde farklı farklı yaratılmıştır ve tüm canlıların tek bir yaratıcısı vardır oda Yüce Allah tır.Havva sapkın Tevrat ve Yahudilikte Allah ın yaratma sıfatına ortak koşulmuştur.Allah reddedilerek yerine o konmuştur.

  Bu nedenlerle de havva ismi Kur an da geçmemesi gerekir ve geçmemiştir de.
  Her şeyin doğrusunu Allah bilir.
  Selametle

 • Avatar

  Sezin Aug 29 2017 - 14:48 Reply

  Cennette şeytanın işi ne? ve zaten cennette sonsuza kadar kalınmıyor mu? neden ebedi varlık olmak istiyorlar da elmayı yiyorlar?

 • Avatar

  Faruk Sep 30 2017 - 11:48 Reply

  Benim de anlamadığım oğul bile babasının günahını çekmezken bilmem kaç bin yıl önce iki kişinin günahını binlerce yıl bütün insanlar çekiyor.

  • Avatar

   İnsan Jun 6 2019 - 16:31 Reply

   Hiçliğini düşünebiliyor musun? Zaten var olmasaydın bunları düşünebiliyor olamazdın. Var olduğumuza ve düşünebildiğimize şükretmeliyiz.

Leave a reply

Name (required)

Website