Kürtaj Konusundaki Çelişkiler…

Kürtaj konusunun tartışılması çok önemli bir gelişme ancak bu konunun siyasi duruşumuzca belirlenmesi tartışmayı hayli verimsizleştiriyor. Öncelikle siyasi angajmanlarımızdan kurtulmalı ve olaya akılcı yaklaşmalıyız.

Ben burada kürtajı kayıtsız şartsız destekleyen birkaç argümana değinmek ve onları eleştirmek istiyorum. Önce şunu görmeliyiz ki kürtaj hadisesini vücuda dövme yaptırma ile eşit göremeyiz. Çünkü burada kürtaja karşı çıkanların itiraz ettiği nokta “bedenin dokunulmazlığı” değil, bir insanın yaşam hakkının elinden alınmasıdır. İnsanın yaşam hakkına da annesi karar veremez. Eğer annesi o benim bebeğim, onun yaşayıp yaşamayacağına ben karar veririm diyorsa, aynı mantıkla çocuğunu doğurmuş bir kadın da “çocuğum benim ruh sağlığımı bozuyor, onu öldüreyim. Nasılsa o benim bebeğim” diyebilir.

İtiraz etmek istediğim bir diğer konu da özürlü çocukların veya tecavüz ile meydana gelen çocukların anne karnındayken alınabileceğidir. Elbette bunlar çok acı durumlardır. Ancak eğer kürtajın belli bir dönemden sonra cinayet olduğuna hükmedersek, bir annenin “bu çocuğu istemiyorum, o halde o ölsün” demeye hakkı yoktur. Çocuğun özürlü olması onu öldürmeyi makul kılmaz. Bu durumda olayın Nazilerin yaptığı “kusursuz ırk” yaratma çabasına benzeyeceği unutulmamalıdır.

Elbette bunlar kürtajın insan haklarını ilgilendiren yönü. Olayın dini yönü ise halen tartışılmaktadır. Kimileri ayetlerden ceninin ne zamandan itibaren insan olduğunu çıkarmaya çalışmaktadır, kimileri ise sperm ile yumurtanın buluştuğu ilk günden itibaren insan potansiyelinde olduğu için öldürülmemesi gerektiğini söyler. Bu çabalar değerlidir ancak burada önemli olan önce kürtaj konusunda karar verip sonra ona uygun teori üretmek değil, akıllı bir şekilde Kuran ayetlerine yaklaşmak olmalıdır. Filanca hoca şu süreye kadar olur demiş, gibi kabuller yerine her müslüman ortaya konulan argümanları değerlendirmeye çalışmalıdır. Bu vesileyle birilerinin bizim adımıza düşünmesini isteme eğilimimizi de sorgulamalıyız.

 


About the Author
Author

alp

Comments (7)
 • Avatar

  ORHAN Jun 5 2012 - 00:38 Reply

  Süper bir yazı, “Bu vesileyle birilerinin bizim adımıza düşünmesini isteme eğilimimizi de sorgulamalıyız.” cümleniz de ayrıca mükemmel Alp Bey, Allah razı olsun.

 • Avatar

  Güray TEKİN Jun 5 2012 - 13:51 Reply

  BENCE SPERM İLE YUMURTA BİRLEŞTİKTEN SONRA YAPILAN HER TÜRLÜ MÜDAHALE YENİ DOĞACAK İNSANIN YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR.

 • Avatar

  mstf tzcn Jun 5 2012 - 19:32 Reply

  Cahillerin konuştuğu yerde alimler susar. Bence sence onca bunca……. Hiç kimse acaba gerçekten nasıl diye sormuyor. Bu konuda neden net bilgi verilmemiştir yada öneri yoktur? Acaba bundaki hikmet nedir ? Bu işin pratiğindeki insanlar ne diyorlar? Daha önceki anne ölümleriyle, sonraki dönemdeki ölümler arasında ne gibi farklar vardır? Herkesin bir fikri vardır ancak bunlardan sadece biri doğrudur.

 • Avatar

  tuğba Jun 6 2012 - 19:58 Reply

  aynen öyle tebrik ederim insanları bilinçlendirdiniz kürtaja karşıyım Allahın verdiği canı ancak Allah alır

 • Avatar

  vekuran Jun 10 2012 - 14:33 Reply

  http://www.vekuran.blogspot.com adresin “istekuran” sitesinden alintilanan, kürtaj ile bir çalişma var. kitapda eksik yoktur.

 • Avatar

  Gökhan Jun 20 2012 - 16:34 Reply

  Allah’ın yarattığı değiştirilmemelidir diyen ayete uyarsak, Allah’ın izni ile bu karmaşadan uzaklaşmış oluruz diye düşünüyorum..

 • Avatar

  nur Jul 20 2012 - 12:08 Reply

  Ben ebeyim. Kürtaja elbette karşıyım ama herkesin gözardı ettiği birşey var. Kürtaj gerçekten bazı durumlarda kaçınılmaz bir seçenek olarak çıkabiliyor karşımıza; yanlış anlamayın bu annenin tercihiyle veya bebeğin istenmeme durumuyla alakalı değil yalnızca, annenin sağlığını birebir ilgilendiren bir durum. Gebelik beraberinde birçok komplikasyonu meydana getiren fizyolojik bir olay. Bu komplikasyonlar bazen anneye bazen bebeiğe bazen de her ikisine ilişkin olabiliyor, Bebeğin alınmadığı bazı hallerde anne için ölümcül risk oluşturabiliyor, bazen bebeğin yaşama şansı bile olmayabiliyor, anne ölüm vakalarının temel nedeninlerini de bunlar oluşturuyor. Diğeceğim o ki; biaz daha esnek yaklaşmak gerek bu konuya.

Leave a reply

Name (required)

Website