Hesap Günü Ne Sorulacak? Bizi Kim Kurtaracak?


İlmihal kitapları ile dua ve namaz hocası gibi Müslümanlara el kitabı olarak hazırlanan ve satılan kitaplara baktığımızda, insanın ölüm anından itibaren daha mezara konar konmaz hatta defin için gelenlerin daha  oradan  uzaklaşmadan sayısız ve çok detaylı  sorularla(mezheplerin hükümleri gibi) karşılaştığı ve  iç çamaşırına idrar bulaştırmış ise  çok ağır kabir azabına  maruz kalacağından ve günahı çoksa kıyamete kadar cehennem çukurunda gibi kabirde bekleyeceğinden bahsedilmektedir.

Gerçekten  insan ölünce nasıl bir hesaba çekilecek? Yada  her kes aynı sorularla mı ?  yoksa, Peygamberimiz zamanında ölenler sadece kur andan, daha sonra ölenler ise mezhep kitaplarından mı sorularla karşılaşacaklar?

Hicri 15 yılında ölene az sayıda soru, mesela şu haramı veya şu günahı neden işledin diye sorulurken, 2012 yılında ölen mü mine şu mekruhu veya şu alimin kitabında yazan şu konuya neden aykırı davrandın, yada neden  tabi olduğun mezhebin kurallarına uymadın diye mi ? sorulacak?

Veya  alime farklı, çobana farklı sorular mı, sorulacak?

Ne kadar oruç tuttuğumuz, kaç rekat namaz kıldığımız  ve kaç defa hacca gittiğimiz mi, sorulacak? Yoksa,  Kur an da ki mesajları, Hz Peygamberimizin  öğüt ve nesihatlarını, ne kadar  anlayabildiğimiz, yada  kendimizi ne kadar arındırarak, tevhid inancına uygun ve sadece Allah a  kul olarak yaşayıp yaşamadığımız mı, sorulacak?

Tüm bunlar için sanırım doğru cevap ve adres  Kur an olsa gerek.

Şimdi bakalım Kur an ne diyor?

 

“gerçek şu: bu kur’an sana ve toplumuna elbetteki bir hatırlatmadır. Bundan sorumlu tutulacaksınız.”
zühruf 44. Ayet.

“yemin olsun, size bir kitap gönderdik ki, öğüt ve uyarınız yalnız ondadır, hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?”
enbiya 10. Ayet

“Allah size kitabı detaylı bir şekilde indirmişken O’ndan başka hakem mi arayayım?
6/Enam 114

 

“Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur, en iyi işiten, en iyi bilendir o.”
enam 115. Ayet

 

Anlaşılıyor ki, Kur an Yüce Allah ın din konusunda bizden istediği (kulun  nasıl olması gerektiği) hususların tamamını içermektedir.

Kur an da en’am suresinin 38 ayetinde “…Biz bu Kitap’ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık…” demektedir.

Yani bize düşen sadece kur an da ne varsa ona inanıp, ona uygun yaşamaktır. Zira kur an da en çok tekrar edilen uyarılardan birisinin  inanan ve faydalı işler yapanların hem dünyada hem de ahrette kurtuluşa ereceği  konusu olduğunu fark ettiğimiz de,  Nisa suresinin 136. Ayetin de ki ‘’ ey iman edenler iman edin……’’ yani  iman ettiğiniz gibi tek Allaha güvenin ve  her şeyin O na ait olduğunu bilerek sadece O na  endeksli yaşayın  mesajını algılayarak, adam gibi inanmanın  ve  onurlu bir insan gibi yaşamanın  sırrını çözmüş oluruz. Daha da teferruatla ve üzerimize görev olmayan hatta  kur an da bulunmayan kabir azabı  ya da mendup ve müstehaplarla uğraşmayız.

Biz bunlarla uğraşırken, aynen  Fatihin istanbulu alabilmek için top ve  gülle atölyelerini  hiç kapatmadan sabaha kadar çalıştırırken, Bizans alimlerinin kiliseye toplanıp meleklerin dişi mi erkek mi olduklarını tartıştıkları gibi, şimdide biz Allahın emri olmayan ve kur anda bulunmayan şeylerle uğraşırken, diğer din mensupları çalışıyor ve dünyanın her türlü dinamiğini ellerinde tutarak, bir film ile tüm İslam alemini sokağa ve kargaşa ortamına çekebiliyor. Ondan sonrada  biz kendi sokaklarımızı kırıp-yakarken  onlar Fatih misali gemileri karadan  yürütüyor ve bizleri daha sokaktayken imha ediyorlar.

Bizi bu hale  getiren sebepleri ve bölünmüşlüğü düşündükçe hayıflanmaktan başka bir şey yapamaz olmuşuz.

Hep düşünüyorum, Peygamberimizin hicretten  kısa süre sonra ve çok zor şartlarda   Medine medeni devletini nasıl kurdu ve  yönetti. Cevap çok basit ( zamanın şartlarını iyi okuyarak) akılla kurdu ve yönetti.

Peki şu anda  mükemmel  ve son din olan İslam mensuplarının yaşadığı devletlerde,  Dünyaya yön veren, Dünya gündemi oluşturan ve halkına medeni hayat tarzı sunan  sorunsuz bir devlet var mıdır? Yoksa  kendimizi yönetemediğimiz gibi diğer Dünyanın oyuncağı mıyız ve  CİA  bir film yaptırarak  ya da bir Kur an yaktırarak  bizimle dalgamı geçiyor.

Maalesef arkadaşlar, kendimize gelmediğimiz,  aklımızı kullanmadığımız sürece  çok Müslüman kanı  akar ve bizde  anlamsızca bakarız.  Ayrıca  ABD  AYFON 5 i değil 50 yi bile üretir de  bizde almak için sıraya geçeriz. Böyle yaşayıp gider ve inşallah, kabirde iç çamaşıra idrar bulaştırmanın cezasından kurtarırız.( Sahi böyle önemli bir konu neden Kur an da hiç geçmiyor? Bizimi korkutuyorlar dersiniz?)

Lütfen  sokaklardan ilim yuvalarına,iş alanlarına ve laboratuarlara geçelim de kendimize olmasa da, hiç olmazsa dine ve  gelecek nesillere faydamız olsun.

Ey yüce ALLAH ım  bizleri kuranın mesajını anlayanlardan eyle.

……Allah, her şeyi bilir, tüm hikmetlerin sahibidir.
(nisa-24)

 


About the Author
Author

demirbey

Comments (7)
 • Avatar

  ugur Sep 20 2012 - 22:14 Reply

  demirbey kardeşim öteki dünyada sorgu sual yok biz zaten bu dünyadaki yaşantımızla seçimimizi yapıyoruz.Burada Allahı unuttuysak orada aklımıza gelmeyeçek.bize çennet yada çehennem öyle güzel gösterileçekki kazandığımız yere koşa koşa gideçeğiz ALLAH adaletsizlik yapmaz.Her kes hakkını alaçaktır

 • Avatar

  julide Sep 20 2012 - 22:20 Reply

  ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM , cok guzel mesaj verdin anlayana ,ALLAH mumin kardeslerimizin idrakini aklini acsin ,kuran isigindan ayirmasin RABBIM bizi ,selam ve dua ile ….

 • Avatar

  Gönül Sep 21 2012 - 00:40 Reply

  Yazılarınızın devamını dilerim. Teşekkür Ederim. Ellerinize ve Yüreğinize sağlık..

 • Avatar

  demirbey Sep 21 2012 - 19:43 Reply

  Uğur kardeş, konu hesap gününü yargılamak, yada o gün ne sorulacağını tespit etmek değil, elbetteki her şey kayıt altına alınmakta, cevaba göre değil, yaşanan gerçeklere göre karar verilecektir, zira Kur anın ‘’ Kayıtlar yayımlandığı zaman’’, tekvir suresi 10, ve ‘’Her insanın kaderini kendi boynuna (kişisel seçimine) bağlamışızdır. Diriliş gününde, kendisi için bir kayıt çıkarıp yayımlarız’’-isra-13 ayetleri gayet açıktır, aslında senin de bunu anlamış olduğunu kabul ediyorum. Amaç algılamadaki yanlışları ve geleneksel anlayış içindeki anlamsızlıkları ve akla aykırı şeylerin dinden sayılarak önemsendiğini, yani islamın mesajını doğru okuyamadığımızı bir şekilde vurgulamaktı. Allah kusurumuzu affetsin.

 • Avatar

  mehmet Sep 21 2012 - 20:04 Reply

  çok teşekkür ederim kardeşim gerçek olanda bunların kendileri olduğunu nasıl anlatacağız bilemiyorum ama hurafelerden kutuluş yok insanların çoğu hala köylerini koruyan yatır ermiş gibi kişiler olduğunu düşünüyorsa eğer öyle bişey olsa bile allah tarafından korunduğuna inanmıyorlarsa işimiz çok zor kur.anı kerimi arapça okuyup türkçe mealini incelediğimizde aslında anlaşılamıyacak bişey görenmiyorum ama o zamanda bizlere mealci ismini takmaktalar siz ne bileceksiniz kur.anı kerimi alim olanlar anlıyabiliyormuş olduğunu hep tekrar ederler ve illaki bir veli kula teslim olunacağını televizyonlarde örneğin şu MPL kanalına bir bakın cennete bilet kesilmekte ne kadar basitleştirilmiş eğer aklını kullanmasını bilmeyenlerin galla kuyusuna nasılda düştüğünü bir inceleyin isterseniz teslimiyet,n allaha ve resuluna değilde her sokakta bulunan mürşidi kamillere teslim olduktan sonra bizlere mahşerde nasılda sahip çıkacaklarını ve birer trafo olduklarını bizlere nasılda ballandıra ballandıra anlatmaktalar evet cehaletten kurtulmak okadar kolay olmasa gerek yıllarca anlatılamayanlarhala anlatılamıyor okuma alışkanlığımız yok biraz çenesi kuvvetli olanlar işi götürmekteler allahım yar ve yardımcımız olsun inşallah

 • Avatar

  demirbey Sep 22 2012 - 20:00 Reply

  Evet kardeşim sorun aklı kullanmamakta yatıyor. Baksana cübbeliye çevresindekilerin zeka seviyesini gayet iyi bildiği için, duruşma günümde beni sevenler adliye önüne gelmezlerse, Medine ye gideceğim diyor ve sevenleri yağmura rağmen adliye önünde dolup taşıyorlar. Kalabalığı görünce de dalga geçerek gitmekten vazgeçtim diye mesaj gönderiyor. Kimse çıkıp diyemiyorlar ki kardeşim nereye gidersen git, ama önce bize hesap vermen lazım bizi hayal kırıklığına uğrattın, senin bize örnek olman gerekken, bu karı kızlarla ne ilgin olur, neden birileri takva olsun diye şüpheli şeylerden bile kaçarken sen tam merkezinde gezmişsin bunu açıklar mısın?
  Ama bunu diyecek kapasite yok, çünkü din adına piyasaya çıkıpta, karı kız ticareti suçlamasına maruz kaldığı gün herkes yüzüne tükürürken, cezaevine götürüldüğü sırada yine dinden uzak hurafeci topluluk vardı çevresinde ve feveran ediyorlardı. Halbuki din adına duruş onurlu ve kibirli değil ancak dik duruş olmalıdır. Herkesin gıptayla ve güvenle baktığı bir görüntü vermelidir müslüman. Demek ki onu bunu kandırarak, inananların iyiniyetlerini istismar ederek ancak böyle olabiliyoruz. Bir bakın İslam alemine yerlerde sürünüyor ve birbirimizi öldürüyoruz, Batı bizimle evcilik oynuyor ve oynadığını ancak yıllar sonra anlarken, birbirimizi ise kurnazca ve kolayca devamlı kandırmaktayız.
  Adam hurafe ve kur anın mesajına aykırı olan, oradan buradan aldığı bilgilerle çevresinde isim yapıyor, tek emeği mukallitlik yani yalan yanlış bile olsa okuduğu bilgileri aynen aktarmak, buna karşı çare tartışmasız ve tek kaynak olan kur anı öğrenip onların ilerisine geçmektir. Kısaca kur an ı çok okuyup, mesajını iyi algılamalıyız ve en az onlar kadar konuşmalı, çalışmalı ve cesur olmalıyız. ALLAH emeğin karşılığını fazlasıyla verir.

 • Avatar

  lal Oct 6 2012 - 02:44 Reply

  Zaten Rabbimizin ilk emri oku değil mi? Ne yazık ki hiç okumuyoruz ,araştırıp, düşünmüyoruz.

Leave a reply

Name (required)

Website