Niye Bu İnat?

Şüphesiz bu Kur’an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan hesaba çekileceksiniz.

 

http://www.youtube.com/watch?v=lBBDkNm7h-8

Kabe İmamı Mescidi Nebevi’de Fecr suresini okurken kamera arada cemaat içerisinde ağlayanları da çekiyor videoda. Gerçekten çok güzel ve etkileyici oluyor anlamını okuyarak dinlerken. Ancak benim dikkat ettiğim konu videonun sonlarına doğru 12-13 yaşlarında bir çocuğun hüngür hüngür ağlamasıydı. Bu çocuk,  ” Kuran’ı siz anlayamazsınız” mantığındaki  insanlara bir delil adeta. Eğer bu çocuk bile anlayıp etkilenebiliyorsa okunan ayetlerden, sen ben niye anlayamayalım. Kimse demesin bana o çocuk Arapça biliyor o yüzden anlıyor okunanı diye. Olay zaten anlamakta yatıyor.

 

Çok sevdiğim, dine ve dini konulara yatkın bir kardeşimin lafları beni çok üzdü. Çünkü O da anlayamayız mantığında malesef. Bana dedikleri Kuran okurken aklından yanlış bir anlam geçebileceği bunun da onu günaha sokabileceğiydi. Ben ise bir çok ayette söylendiği gibi Kuranı düşünerek okumamız gerektiğini, Allah’ın Kuran’da bunu emrettiğini söylesem de fikri değişmedi. Zamanında bu fikri kim ona empoze etti bilmiyorum ancak cemaatlerin ve tarikatların bol olduğu bir bölgede yaşadığım ve çevremde bu gibi düşünen bir çok insan olduğu için yadırgayamıyorum.

Bu olayı öylesine abartanlar var ki camide cemaate farkında olmadan neyi empoze ettiğini bilmeden anlatıyor. Yok neymiş Kuran okuduğumuzda her harf başı 25 sevap alıyormuşuz. neye göre kim hesaplıyor bunu kardeşim. O zaman meal okuduğumuzda da her harf başı 25 sevap almamız gerekiyor dediğimde deneme amaçlı olmaz öyle şey diye kükrüyorlar. Nerdeyse dövecekler o derece. Her doğruyu heryerde söylememek gerekir derler ama bir müslüman için yer farketmez her zaman doğruyu söylemekle mükellef. O yüzden yılmadan, insanlar ne der diye düşünmeden ve dışlanmayı göze alarak Allah’ın ipine sımsıkı sarılmamız gerekiyor.

 

 

 


About the Author
Author

Baybora

Comments (5)
 • Avatar

  Erol Oct 19 2012 - 17:22 Reply

  Allah’ın Selamı üzerine olsun.
  Çok doğru bir yazı olmuş.malesef Kur’an dışı inanışlar hala var.
  Ancak Allah’ın Kuran’da söylediği gibi,sadece akıl sahipleri okuyup öğüt alırlar.

  Selametle

 • Avatar

  nazlı Oct 19 2012 - 21:55 Reply

  çok güzel bir yazı

 • Avatar

  Metin Oct 20 2012 - 16:21 Reply

  Selam.

  “Niye Bu İnat.” İnatlarının sebebi: Hurafelerle bezenmiş saltanat dinciliğini Emevi şeriatını veya şia uydurmalarını bu millete İslam diye yutturma arzularıdır. Ama artık yeter!!
  Tarih boyunca ilk kez bizim neslimizin okuma yazma oranı yüzde yüzlere yakın seviyeye çıkmıştır. Bizim neslimizle birlikte artık herkes kimseye muhtaç olmadan Kur’an’ı okuyacak dinini öğrenecektir. Dinci akımların, yobazların, istismarcıların yönlendirmelerine, aldatmalarına kanmayacaktır. Herkes Kur’an’ı düşünerek, anlayarak okursa dinci fetbazların, mümin kılıklı müşriklerin “sermayeleri” ellerinden alınmış olacaktır.
  Çıkarlarına göre aranje ettikleri, uydurdukları, sentetik din bunların sermayeleridir…
  Gerçek din-İslam: Kur’an ile Allah’ın öğrettiği dindir.
  “el Rahman Alleme Kur’an – Rahman olan Allah Kur’an’ı-İslam’ı öğretti”
  (Rahman 1, 2 )
  Dinimizi öğrenmek için Kur’an’dan başka kaynağa ihtiyaç yoktur.
  Kur’an’ın eksiği fazlası yoktur. (En-am 38)

  Esenlikler dilerim.

 • Avatar

  sntrlc Oct 22 2012 - 20:56 Reply

  Güzel bir yazı elinize sağlık bazen çok yalnız olduğumu hissediyorum ama, neyse ki sizin gibi dinin kaynağını sadece kuran olarak gören insanlar var. Şimdi peygamber(S.A.V.) efendimizin sünneti de kaynağıdır diyenler olabilir, ya da olmaz ben, alışageldiğim bir refleksle belirteyim istedim sünnetin kaynağı da Kuran-ı Kerim’dir.

 • Avatar

  gökteki şimşek Oct 30 2012 - 20:54 Reply

  kur an anlaşılır bir kitabtır.küçük çocuk namazda ne okunduğunu bildiği için ağlıyor.peki bizler namaz da anladığımız dilde mi okuyoruz.peki namazımızı türkçe okusak bana kızarmısınız.allah türkçe biliyor değilmi?evet peki ne okuduğumuzu bilmeden ne yapıyoruz.allah ı nasıl yüceltiyoruz.? nasıl istekte bulunuyoruz.? allah ı nasıl anıyoruz.?kendimiz için ne istiyoruz.?hiç düşündünüzmü ? namazda bunları nasıl söylüyoruz.
  kıyamda ne söylüyoruz.fatihadan sonra…hiç düşündünüzmü kıyamda kadınların ay hali ile ilğili ayeti okumak ne kadar anlamlı olur.?veya abdes ayetini okumamız.bunu niye kime diyoruz.çok saçma degilmi…rüküda ve secde de ne söylüyoruz.anlamını bilmiyorsan okuduğumuz arapçanın namazda ne söylediğimizi bilmiyorsak bu nasıl namaz olabilir ki…
  soruyorum türkçe bilen bir ilahımız var.ve bizde türkçe biliyoruz.ne söylediğimizi bilerek namaz kılsak daha akla mantığa yakın olmazmı?ne dersiniz.

Leave a reply

Name (required)

Website