Allah Domuz Etini Neden Haram Kılmıştır?

Allah Domuz Etini Neden Haram Kılmıştır?

Allah Kur’an da, bizlerin ilk okuduğumuzda nedenini tam anlayamadığımız bir emir verdiyse, onu görmezden gelmek yerine, önce ona uymalı daha sonrada nedenini araştırmalıyız. Belki çağımızın ilmi, bu emri gerektiği gibi açıklamaya yeterli olmayabilir. Ama bizler Allah`ın yasakladığı şeylere, asla kuşku duymadan elbette kendi nefsimizce, ilavelerde yapmadan uymalıyız. Bilmeliyiz ki Allah bizler için, en güzelini önermiştir.

Yüce Rabbimiz domuz etini bizlere haram kılmıştır. Bunun nedenini belki içinde bulunduğumuz yüz yılda, ilmin-bilimin ileri seviyelerde oluşu nedeniyle biliyoruz. Geçmiş yüzyıllar önce, bu bilgilere sahip olmayan, Allah`ın emirlerine iman eden insanlar, hiç kuşku duymadan domuz etinden uzak durmuşlardır. Elbette Allah`ın emrinden sapanlara, sözümüz meclisten dışarı.

Peki, sizce Allah domuz etini, neden yememizi yasaklamış olabilir? Bu konuda edindiğim bazı bilgileri, sizlerle de paylaşmak istedim.

Hıristiyanlar eski İncillerinde, domuzun pis olarak geçtiğini bugün itiraf ediyorlar. Bildiğiniz gibi Yahudi inancında da domuz yemek haramdır.

Domuz her türlü şeyi yiyen, pis ortamlarda dolaşabilen bir hayvandır. Yemek konusunda hiç ayrım yapmaz. Pis artıklar, çöpler ne koyarsanız önüne yer. Düşünebiliyor musunuz, domuz kendi ölmüş yavrusunu bile yiyen bir hayvandır.

Domuzlar en hızlı ve en zayıf sindirim sistemine sahiptir. Sindirimleri 4 saat sürüyor. Bu iyi ve sağlıklı bir süre değildir. Sindirim sistemi çok hızlı ve çok zayıf olduğundan, yediği şeylerdeki toksinleri tamamen temizleyemezler ve domuz kendi hücrelerinde depolar. Bu şu anlama geliyor, domuz pislikleri, çöpleri ve diğer hastalıklı canlıları yiyiyor ve etini yiyenler için, 4 saat sonra kasapta parçalara ayrılıyor ve yemeye hazır hale geliyor. Ne kadar büyük bir tehlike değil mi?

Burada ki sorun, toksinlerin tamamen temizlenmemiş olmasıdır. Diğer taraftan Allah`ın bizlere helal kıldığı hayvanlardan inek, koyun ve benzerleri, bu hayvanların hepsi temiz beslenen vejetaryenlerdir.  Onların sindirim sistemleri, domuza göre, çok daha ileri seviyede.

İneklerde 3 mide vardır ve taze temiz sebzeler sindirim sisteminde işlendiğinde,  12 saat sürüyor. Kıyasladığımızda bir tarafta 4 saat, diğer tarafta 12 saat. Pislik çöp yiyen bir hayvanı mı tercih edersiniz, ya da taze temiz beslenen hayvanımı tercih edersiniz?

Zayıf sindirim sistemi olan, toksinleri depolayan mı? Yoksa toksinlerden tamamen temizlenmiş olanı mı?

Rabbimiz bir hüküm veriyorsa, bizlere düşen onu gereği gibi uygulamak olmalıdır. Elbette Allah ın haram demediği şeyleri de haramlaştırmak, bir o kadar yanlıştır, günahtır.

Aklımıza şöyle bir soru gelebilir. Peki, madem yememiz sakıncalı, Allah neden domuzu yarattı? İşte bu soruyu da kendimize elbette sormalıyız, ama cevabını ararken nefsimizle değil, Kur’an ve aklın çizgisinden sapmadan aramalıyız, bu sorunun cevabını.

Bu soruya verilecek birçok cevap bulabiliriz. Elbette benimde bazı düşüncelerim var, ama sanırım bu vereceğim cevap erken olabilir. Daha doğru cevabı bulabilmemiz için, ilime-bilime-tıbba, biraz daha zaman tanımalıyız diye düşünüyorum.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK


About the Author
Author

halukgta

Comments (17)
 • Avatar

  ibrahim aykaç Mar 6 2013 - 13:50 Reply

  o halde;
  domuz yağı helal midir?

 • Avatar

  yenihayat Mar 6 2013 - 18:15 Reply

  Sn. halukgta,

  Yazılarınızı yakından takip eden biri olarak son yazınızla ilgili merak ettiğim bazı hususları sormak istiyorum.
  Domuzun haram oldugu konusunda hiç bir tereddüt bulunmamaktadır.

  Diğer taraftan domuz pis, hastalıklı, bünyesinde kendisine has tenya var o nedenle yasak dendiği zaman, tavukta bıraksan kendi pisliğini, leşi ve diğer birçok pis şeyi yer tabiatta başıboş kalsa ama yasak değil afiyetle tüketiyoruz tezini ortaya koyuyor bir kesim.

  Aynı kesim, günümüzde domuz da temiz çiftliklerde fabrikasyon yemlerle besleniyor, steril şartlarda işlenip veteriner kontrolünden sonra piyasaya sürülüyor, böyleze teziniz geçirsiz oluyor diyenlere ne diyelim?

  Dört saaatlik sindirim olayını yeni öğrendim, onu öne sürsek bu sefer de bir gün aç bırakılıyor öyle kesiliyor derler… bahane üretmek kolay ne de olsa.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 • Avatar

  ykpslck Mar 7 2013 - 12:38 Reply

  Allah domuz etini yemeyin dediyse yemeyeceksiniz. Biz domuz etini Allah yasakladığı için yemiyoruz. Bu bence yeterli sebep.İnsanlar tatmin olmak için sakıncalarını kendilerince yorumlayabiliyor. Bedensel veya ruhsal açıdan sakıncaları olabilir belki ama eğer hiçbir sakıncası olmasaydı da ben, sırf emir böyle olduğu için yemezdim. Bence asıl mesele budur. Gerisi teferruat. İnsan o kadar nankör bir varlık ki sayısız nimet varken önünde yenmesi yasak olan ” bazılarına göre mide bulandırmayan” bu tek şeye de tamah ediyor. Kur’ an’da buna benzer örnekler de var. Caner Hocamızın dediği gibi herşey akılla bilinseydi hikmetin ne anlamı kalırdı..!

  • Avatar

   mtıdfkskfk Oct 4 2019 - 07:02 Reply

   skolastik düşünce

  • Avatar

   Vixeqer Dec 23 2019 - 15:51 Reply

   Merhaba,

   Sadece su sorum hakkindaki yorumunuzu/düsüncenizi ögrenmek istiyorum. Baska seylerle kiyaslamadan ve konuyu farkli noktalara cekmeden “Allah kendi yarattigi bir varligi neden haram kildi?” sorusu icin yorumlarinizi yazabilir misiniz lütfen? Domuzun yemek aliskanliklari ile ilgili yazmis oldugunuz cogu bilgiler yanlis. Hatta yazinizda; “domuzun neden haram kilindiginin aciklamasi suanli ilim ve tib ile yeterli olmayabilir demissiniz. Insanlar milyonlarca km ötedeki yildizlari gözlemleme imkanina artik sahipken, nasil oluyorda domuz hakkinda yetersiz kalabiliyor?

 • Avatar

  halukgta Mar 7 2013 - 14:23 Reply

  Domuzun haram oluşuna dair, bugüne kadar birçok sebeb önü sürülmüştür. Ben bu yazımda, domuzun yediklerini sindirmesi konusuna dikkat çekmek istedim.

  Her hayvan pislik yiyebilir. Hatta tavuklar kendi pisliği içinden buğday yada buna benzer artıkları seçer ve yer. Ama domuzun yedikleri çok daha farklıdır.

  Yazımda bahsettiğim konunun dışına çıkarsak, domuzun haram oluşundaki tek nedenin, pis beslenmesi yada yediklerini güzel bir şekilde öğütemediği konusunun dışında birçok neden sayabiliriz. Domuzun özellikleri, yaşantısı, bu konuda söylenenleri yabana atmamalıyız. Hatta ileride kim bilir daha ne gibi zararları bulunacaktır.

  Bir arkadaşımız bu konuda, yabancılar domuz yiyiyor ama çok da yaşıyor demişti. Çok yaşamak farklı bir şeydir. Örneğin sigara ve içki içende çok yaşıyor. Hatta sigara, içki içmediği halde az yaşayan yokmu? Tüm bunlarla karıştırmamak gerekir.

  Bizler Allah ın haram dediği bir konuda, asla tartışmadan önce yasağa uymalı, daha sonrada nedenlerini araştırmalıyız.

  Yazdığım yazımın amacıda bunu vurgulamaktır.

  Saygılarımla

 • Avatar

  cem erdem Mar 7 2013 - 17:40 Reply

  İnsanoğlu kimseye ve hiçbir sebebe bakmaksızın bir kerecik olsun sorgulamadan itaat etse kıyamet kopar herhalde. :)
  Selam ve dua ile.

 • Avatar

  simsek Mar 8 2013 - 08:51 Reply

  Allah hükmünü söylemiştir.

  Şunlar size haram kılınmıştır: Boğazlanmayarak ölmüş hayvanın eti, kan, domuz eti, üzerine Allah’tan başkasının adı anılmış, boğulmuş, vurulmuş, yuvarlanmış, süsülmüş, canı üzerineyken yetişip kestikleriniz müstesna olmak üzere canavar tarafından yırtılmış ve dikili adak taşları üzerinde boğazlanmış hayvanlar ve bir de fal oklarıyla kısmet paylaşmanız… Bütün bunlar birer sapıştır. ………maide 3

  domuzun pis şeyler yemesi bizleri bağlamıyor.

  hangi hayvan hijenik ortamda beslenebiliyor ki? sadece tavuk misal veriliyor.

  bizi ilgilendiren domuzun iman etmiş kişilere haram olduğudur.

  Allah bu konuda yasak koymuştur.o kadar isteyen bu yasağa uyar istemeyen uymaz.domuz pis sağlıksız hayvan diyemeyiz.sağlıksız olsaydı.dünya da müslüman sayısından daha fazla hiristiyan var.ve domuz tüketimi çok fazla bir örnek vereyim.almanya,fransa,ve digerleri askeri donanmaları ve tüm birliklerinde en fazla domuz eti tüketiyor.müslüman ülkelerdeki askerler onlar kadar et tüketimi yapmıyor.

  bakın Allah bir takım yasaklar koymuştur.buda yahudilere has yasaklardır.

  Artık Yahudilerin yaptıkları zulümlerden ve birçok kişiyi Allah’ın yolundan men etmeleri sebebiyle, kendileri için helal kılınmış olan temiz ve güzel şeyleri onlara haram kıldık.
  Nisa 160

  Yahudilere tırnaklı hayvanların hepsini haram kıldık. Sığır ve koyunların ise, sırtlarında veya bağırsaklarında bulunanlar, ya da kemiklerine karışanlar dışındaki içyağlarını (yine) onlara haram kıldık. İşte böyle, azgınlıkları sebebiyle onları cezalandırdık. Biz elbette doğru söyleyenleriz. Enam 146

  bu hayvanlar pis oldukları içinmi haram kıldı. hayır
  Allah bunların pislik yerler.sindirim sistemi şöylede ondan haram kıldım demez.bunlar yahudilere haramdır der.o kadar….

  domuz da bunun gibidir.Allah bizlere domuz eti yemek haramdır.demiştir bizler de uyarız.
  saygılarımla

 • Avatar

  Atakan Mar 8 2013 - 15:17 Reply

  Arkadaşlar, Kur’an yüzlerce ayette akla bilime düşünmeye atıf yapar, bizleri düşünmeye sorgulamaya sevkeder. “Kur’an akledenler için ayetleri açıklanmış bir kitaptır.”
  Akıldan, bilimden nasiplendiğimiz oranda; Kur’an’dan nasipleniriz.
  Kuran, akıl süzgecinden geçirmeden, körü körüne iman etmeyi değil; aklederek bilinçli iman etmemizi istiyor.

  Selamlar.

 • Avatar

  halukgta Mar 8 2013 - 19:09 Reply

  Simsek kardeşim, Allah akla ve mantığa uymayan bir yasak genel anlamda getirmez. Bahsettiğiniz Yahudilerin yasağı, ceza mahiyetindedir. Ayet ne diyordu?

  ( Artık Yahudilerin yaptıkları zulümlerden ve birçok kişiyi Allah’ın yolundan men etmeleri sebebiyle, kendileri için helal kılınmış olan temiz ve güzel şeyleri onlara haram kıldık.
  Nisa 160)

  Domuzun haram oluşu ile bu çok farklı bir konu. Ayette bahsedilen cezadır. Allah bir ayetinde ne diyordu, temiz ve güzel olan şeyleri kendinize haram etmeyin. Allah mı izin verdi, yoksa Allaha iftiramı atıyorsunuz diyordu. Demek ki verilen hükümler akla mantığa ters düşmez. Ceza ise çok farklıdır.

  Allah ayetlerinin sonunda ne diyordu. Düşünün, aklınızı kullanın. Madem akla mantığa uymayan hüküm de verebilir, neden düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı istesin Rabbimiz.

  Hani aklını kullanmayanları pislik içinde bırakırım diyordu.

  Saygılarımla

 • Avatar

  simsek Mar 9 2013 - 08:00 Reply

  haluk bey benim verdiğim nisa 160 ve enam 146 hem ceza niteliğin de hemde bu hayvanın yahudilere bir kısmının haram kılınmasıdır.

  yahudiler bu uygulamayı yerine getirmektedirler.kabüllenmişler.neden yaratıcı yasaklamıştır.onlar da itiraz etmeden uyguluyorlar.demiyorlar ki bu yasaklanan kısımın şuna buna zararı vardır demiyorlar.

  biz ne yapıyoruz.Allah domuzu haram kılmış.biz domuzu günah keçisi yaptık.neden haram?niye haram?yok pislik yermiş.yok sindirim sistemi kısa süreliymiş.

  Allah’ın haram ettiği kuralı Allah açıklamamışken bizler sanki eksiklik varmış gibi tevsir etme ihtiyacı duyuyoruz.

  bizler nasıl ki uydurulan hadisleri kabul etmiyoruz. Allah ın açıklama yapmadığı bir konuda uydurukcular tamamlama ihtiyacı duydukları için kabul etmiyoruz.
  saygılarımla

 • Avatar

  halukgta Mar 9 2013 - 09:42 Reply

  Sayın simsek. Allah ceza verdiyse, bunu elbette sorgulayamayız ve uyarız. Yahudilerde verilenin ceza olduğunu bildikleri için uymuşlardır. Dikkat ediniz ceza olarak haram edilenler, temiz olan güzel şeylerdir. Bu cezada elbette geçicidir.

  Bizlerin bahsettiği ise, genel bir hükümdür, değişken değildir. Kuşkusuz uymak ilk görevimizdir. Geçici olmayan devamlı bir hükmü hikmetiyle anlamaya çalışmamız, bizlerin imanını daha güçlü kılacaktır. Çünkü Allah ayetlerinde, bizlerin düşünmesini, aklını kullanmasını özellikle istemiştir.

  Bu konu ile ilgili bir yazı yazdım, nasip olursa yakında yayınlarım. Ne anlatmak isteğim, daha iyi anlaşılacaktır.

  Saygılarımla

 • Avatar

  Hunter Feb 15 2015 - 18:50 Reply

  Ördek etinin dinimizce yasak olmadığını biliyorum, çok kez tanık oldum biliyorum . ördek insan dışkısını büyük bir zevkle yiyen bir hayvan . Peki kendi pisliğini yiyen , önüne ne konursa yiyen domuz yasak da ördek eti yasak değil? Toksin konusunda size katılmıyorum, o yoğunlukta toksin o canlının yaşamına izin vermez. Ama domuz etinin yani kaslarının içerisinde tirişin denilen bir asalak barındırıyor, çok iyi pişirmaden yenildiğinde bu zarar verebilir..

 • Avatar

  ismet Jul 25 2017 - 22:43 Reply

  neden hayvanları yiyoruz bo dünyada onlarında yaşama hakkı yokmu

 • Avatar

  Ece Nov 29 2017 - 08:38 Reply

  Gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş. Bilimsel açıdam değerlendirmek ve günümüz yeterliliği dahilinde değerlendirebileceğimizi kabul etmek de çok doğru bir yaklaşım. Sadece yazının bitiminde yer alan soruyla ilgili bir yorumda bulunmak istiyorum: yüce Allah her şeyi insan tüketsin diye yaratmamıştır. Dolayısıyla domuzun var olması sadece bizim faydamız açısından değerlendirilmemeli.

 • Avatar

  ilayda Sep 25 2018 - 13:54 Reply

  yaziyi okudum ve cok yanlis buldum

  domuzu vahsi hayatta agirlikli sebze yer , sindirimi baya sagliklidir
  , hatta guney fransa da bahceler elektrik
  ile cevrilidir cunku domuz taze sebze ye bayilir
  yani vahsi ortaminda temiz beslenir
  domuz anneler yavrularina cok iyi annelik yapar cunku cok zeki hayvanlardir hatta kopekten daha iler zekalari oldugu
  yapilan deneylerle kanitlandi
  domuzu kendi vahsi dogal ortamindan ayiran insan hayvana eziyet eden insan bir de tutmus hayvan arkasindan ileri geri konusur yaziktir ayiptir
  tum pathojen ler domuzda oldugu kadar inek koyun keci balik tum hayvanlarda mevcuttur
  inek tenyasi domuz tenyasi bilmem birsuru farkli tenya aileleri olarak tum hayvanlarda mevcuttur
  mesela karaciger flukes keci ve koyundan insana gecer
  turkiye de parazit olmayan yok ,domuz da yenmez
  domuz yenmemeli ama iftira da atmak karalamak
  ayip

 • Avatar

  wtf Jun 13 2019 - 21:11 Reply

  yani bütün hayvanlar insanlar yesin diye yaratılmamıştır… kedi köpek de yemiyoruz ama yemiyorsak niye yaratıldı diye sorgulamıyo

Leave a reply

Name (required)

Website