Faizle Geçinen Müslümanlar

Konu para olunca babasını bile tanımayan insanlarız. Zaten Allah da bunu bildiği için iki lafından biri: “Sevdiğiniz şeylerden harcayın”, “Zekat verin, dağıtın…” Oysa biz, para dağıtmakla mükellef olanlar, bırakın para dağıtmayı, bir de bankada para biriktiriyoruz.

Bankada para biriktiremez miyiz? Elbette biriktirebiliriz. Ama bunu ne niyetle yapıyoruz? Şüphesiz ne niyetle yaptığımızı Allah biliyor. Kenara üç beş kuruş atıp kendini emniyete almaya çalışmak ve bunu yaparken zekat vermeyi sürdürmek ve ileride verilecek zekatların yolunu yapmak başkadır; sonsuza dek bu dünyada kalacakmış gibi cimrilikten biriktirmek başkadır. Bizler, kendimize Müslüman diyoruz, fakat bir Müslümanda olmaması gereken her özelliği üzerimizde barındırıyoruz. Evet biz paramızı dağıtmıyoruz, Allah’ı dinlemiyoruz, O’nun sözlerini hiçe sayıyoruz. Çünkü ahiret bize oldukça uzak geliyor. Çünkü biz parayı zor elde ediyoruz. Çünkü para kazanmak bizim anamızı ağlatıyor. Ne var ki, para kazanmanın zorluğu, bizi zekat vermekten muaf tutmuyor.

Biz parayı dağıtmamak bir yana, bir de dağıtmayıp biriktirdiğimiz paranın faizini alıyoruz. Evet maalesef Müslümanların birçoğu dolaylı tefeci. Peki neden böyle? Çünkü para en kolay tefecilikle kazanılır. Gram yorulmazsın. Ev kirası gibi paran her ay hesabına yatar, mis.

Ne yazık ki pek çok Müslüman, Ramazan’da orucunu tutuyor, Cuma namazlarını hiç kaçırmadan kılıyor, arada sırada bazı sitelere girip paylaş butonuna basıp birkaç saniye içerisinde ayet-hadis paylaşıyor, cami yardım kutusuna da ayda beş lira bırakınca kendisinden iyi Müslüman yok sanıyor. Tüm bunları yaparken, bir yandan da geçinemiyorum bahanesiyle banka faizi yiyor! Evine faiz parasıyla aldığı erzağı getiriyor. Çocuklarını faiz parasıyla okula yolluyor. Kendisini; “Bizim aldığımız faiz hiçbir şey, çok az alıyoruz”, “Banka esasında paramı kullandığı için bana her ay para ödüyor”, “Bankada beklediği sürece paramın değeri düşüyor, faizle o düşen değeri dengeliyorum” benzeri cümlelerle kandırıyor.

Allah, Bakara 279. ayette faiz almayı sürdürenlere savaş ilan ettiğini söyler. Fakat Kuran okunmazsa bu ayetler elbette duyulmazlar. Gördüğünüz gibi Kuran’ı duvara asmanın, arada bir duvardan indirip öpmenin, Arapça okumanın bize bir faydası olmuyor. Kuran sadece anlayarak okunursa anlam kazanıyor.

Buradan, anasının ak sütü gibi gözünü bile kırpmadan faiz yiyen genç-yaşlı herkese seslenelim:

Anladık parayı çok seviyorsunuz, dünya kolay parayla güzel, hayatta zekat mekat vermezsiniz; ama en azından faiz almayı bırakın. Belki Allah iyi halinizi görür de bakarsınız bir gün zekat vermenizi de sağlar…


About the Author
Author

aysu

Comments (4)
 • Avatar

  isimsiz May 31 2013 - 09:13 Reply

  Cok haklısın Coooook.YIllar önce çalışan bı komsum vardı emeklı olmaya yakın bankalardan ne kadar faız verdıyını sorup sorup yazıyordu;hangı banka daha cok verırse emeklı parasını o bankaya yatıracaktı. oyle ugrasınca ruyasında da söyle görüyormus.ellerı pıslık ıcınde agzından pıs seylerın bosaldıgını falan bana söyledıgınde dedımkı ellerınle faızı hesaplıyon agzınla konuşuyon gel vaz geç faız den ,yapma Allah senı sevıyor uyarıyor haram kıldıgı seyle ugrasma. sonra o da vazgectı Allah razı olsun cok önemlı bı konuya degındıyın ıçın sende

 • Avatar

  Gökhan May 31 2013 - 16:46 Reply

  Faiz sistemi çok acımasız bir sistem eğer paranızı karta ya da bankaya yatırıp çekseniz bile o sisteme katkı sağlamış oluyorsunuz o yüzden uzak durmak lazım bankada paramızı tutmayıp değerlendirip ticaret edip alacağımızı alıp artanın emredildiği şekilde infak etmeliyiz infak 12 kez maaş alan birisi için 12 kereden ya da armadığını düşünürsek daha azdır diyebilirim ama çoğü kişi artmasın diye savuracak bir şekilde yığmayı tercih edecektir

 • Avatar

  yusuf Nov 20 2013 - 17:37 Reply

  Hay Ağzına Yüreğine sağlık…

 • Avatar

  hikmet Nov 25 2014 - 22:33 Reply

  Aramızdaki akılcı geçinip faizi masum göstermeye çalışanlarada dikkat etmek lazım.

Leave a reply

Name (required)

Website