İstanbul Sokaklarının Bugünlerde Anlattıkları…

İstanbul sokakları ne yazık ki artık Suriyeli mültecilerden geçilmiyor. Neredeyse her köşe başında bir veya bir kaç kişi aç, evsiz, barksız biçimde kıvrılmış bu soğuk günlerin geçmesini ve kendilerine bir yardım elinin uzanmasını bekliyor. Allah yardımcıları olsun.

Bir müslüman olarak bu insanları gördükçe içim parçalanıyor ama öbür taraftan da “bu kadar insana ben ne yapabilirm ki” diye kendimi avutuyordum. Fakat iyi bir müslüman tavrının bu olmadığını bu sabah bir ayeti okurken fark ettim.

Beled suresi 12:
O sarp yokuşun ne olduğunu sana bildiren nedir?

diye sormakta ve cevap olarak da “Köle azad etmek veya açlık gününde yakını olan bir yetimi ya da hiç bir şeyi olmayan yoksulu doyurmaktır…” diyor.

Bu surede bahsedilen sarp yokuşu tırmanmanın yolu çaresiz, yoksul ve muhtaç insanlara yardım etmekten geçmektedir. Kuran bu yardımı yaparken inanç, millet ve ırk ayrımı yapmamaktadır zira ihtiyaçlı olan insanlara yardım etmek hiç bir önkoşula tabi olmadan her müslümanın borcudur. Dünyaya gelen her insan kendisine verilen nimetlerin hesabını tek tek vereceğine göre etrafımızdaki muhtaç insanlara din, millet, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan yardım elini uzatmayız. Tek kriterimiz içinde oldukları yoksulluk ve muhtaçlık olmalıdır. Aslında hatırlamamız gereken şey şu olmalıdır; Allah tarafından bize“emanet” olarak verilen mal ve mülkün gerçek sahibi zaten biz değiliz. Malın gerçek sahibi olan Allah bizden bize ödünç olarak verdiği nimetleri ne şekilde harcamamız gerektiğini Kuran’da söylemektedir. Biz de emanete hıyanet etmeyip bize verilen nimetleri gerektiği gibi harcamalı ve Allah yolunda mümkün olduğunca çok infak etmek için yarışmalıyız. Ancak bu yolla malın yükünden kurtulur ve hesap günü bu konuda zorluk çekmeyiz.

Allah’a ibadet edin. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetim ve öksüzlere, çaresizlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa, size bağımlı olanlara iyi ve güzel davranın. Allah, kasılıp böbürlenen şımarıkları sevmez.
4 – Nisa Suresi – 36

 

Feryal


About the Author
Author

Feryal

Comments (4)
 • Avatar

  Salih Feb 5 2014 - 11:18 Reply

  Selam..

  İnsanları özgür bırakmak, özgürce yaşama imkanı sağlamak; onları sömürmemek, kul köle yapmaya çalışmamak, raineleştirmemek ve sahip olunan dünya nimetlerini, serveti paylaşmak, infak etmek tarih boyunca insanlara çok zor gelmiştir. (cümle çok uzun oldu)
  Özgürlük ve paylaşım insanın sarp-zorlu yokuşudur. Nefs; yani içimizdeki şeytan, bu iki konuda bizi kötüye, olumsuza yönlendirir.
  İnsan neslinin mazisi en az iki milyon yıl olmasına rağmen daha yeni yeni diktatörlüklerden; krallıklardan, padişahlıklardan, sultanlıklardan demokrasiye, özgürlüğe geçmeye çalışıyoruz.. Yönetim sistemi çağdaşlaştığı, insanların özgürlükleri, özgür yaşamaları sağlandığı ölçüde; dikta zihniyyetli 13 asır öncesine özlem duyan dinci, kinci, adil olmayan, riyakar kafalar etkisizleştirildiği , yönetimden uzak tutulduğu ölçüde ve de refah tabana yayıldığı, haksız kazançların, yolsuzlukların engellendiği; ölçü ve tartıda hile yapılmadığı ölçüde sarp yokuşu tırmanmış oluruz..

  Süriye’li mültecilerin bizim topraklarımız içinde değil de; sınıra yakın kendi topraklarında kurulacak kamplarda korumalarının, ihtiyaçlarının sağlanması ve bu konuda uluslararası bir organizasyonla birlikte hareket edilmesi çook daha uygun olurdu kaantindeyim..

  saygılar..

 • Avatar

  cortextm Feb 5 2014 - 12:34 Reply

  Üstadım harika bir okuma gerçekleştirmişsin. Zaten bizim olmayanı ve bize emanet edileni vermeyi emrediyor Allah. Dolayısıyla Kur’an farklı görmeyi öğretiyor. Bizim ölü dediğimize “ölü demeyin”, görür dediğimize “onlar kördür” dediği gibi…

 • Avatar

  Güray TEKİN Feb 6 2014 - 07:13 Reply

  BU SEFALETİ KURAN’I REFERANS ALARAK YORUMLAMIŞSINIZ AMA, AYNI KURANI REFERANS ALDIKLARINI İDDİA ETTİKLERİ HALDE BU SEFALETE SEBEP OLANLARI AÇIKLAMAMIŞSINIZ.

 • Avatar

  ASYALI Feb 7 2014 - 09:28 Reply

  ÜLKEMIZ TÜRKIYE CUMHURIYETI TÜRKLERE SIGININAN BU INSANLARA YARDIM ETMEK HER INANCLININ GÖREVIDIR DIYE DÜSÜNÜYORUM.PYGAMBER EFENDIMIZ SELAM OLSUN ONA ENSARLA BIRLIKTE MEKKEDEN MEDINEYE GÖC ETMISTI,MEDINE HALKI ONLARA KUCAK ACTI VE TÜM IMKANLALARINI ONLARLA PAYLASTI. BU TARIHI OLAY BIZLEREDE IBRET OLMALI! BIZDE BU INSANLAR ICIN ELIMIZDEN GELENI YAPMALIYIZ EGER INANIYORSAK! NIHAYET BU KARDESLERIMIZDE TIPKI ENSAR GIBI ZULUMDAN KACIYORLAR. MÜSLÜMANA DÜSEN VAZIFE EKMEGINI PAYLASMAK VE BIRLIK OLMAK.

Leave a reply

Name (required)

Website