Dinler…

Biz neden İslam’ı Hayat/Yaşam tarzı olarak benimseyemiyoruz?

Bu duruma nasıl düştük / düşürüldük?

Bu sorularla ilgili kişisel cevabımı sizinle paylaşmak istiyorum. Sizde katkıda bulunursanız sevinirim.
Ben, hayat/düşünce tarzını gerçek İslam’ı araştırıp öğrendikten sonra kuşandım. Allaha olan inancımda bir sıkıntım yoktu fakat düşünce çatım Batı kültürüne göre şekillenmişti. Kültür etkileşimlerinden doğan başka hayat tarzlarını gördüğümde de çoğundan uzak durdum. Hatta korktum. Bunun altında yatan sebebi irdelediğimde anladım ki Dinimi Kişiler üzerinden değerlendirmemden kaynaklanmış…

En sonunda vardığım yargı: Genele baktığımda Algımızı şekillendiren dominant etki ataların kültür dinlerini ve yaşam tarzlarını “DİN” diye algılamamızdan kaynaklanmış. İki faklı dinden bahsettiğimizi anladım. Ataların dini baskıcı, Kula kulluğu önceleyen ve sorgusuz sualsiz kişileri Rab edindiren, kendi yaşam /düşünce tarzlarını önümüze din budur diye sunmalarından kaynaklanan bir algı kırıklı lığı yaşamışız. Günümüzde Medyanın dominant gücü ve etkisi sayesinde Her tür kültür emperyalizmine maruz kaldığımız da göz önüne aldığımız da, küresel köy haline gelen dünyamız gerçek hayat – düşünce tarzına ancak Kula kul olmayı bıraktığında ve gerçek İslam’ ı (Nebi-Resullerin daveti olan) Ana kaynaklarına dönünce kuşanabileceklerdir. Allah bu uğurda önümüzü – ufkumuzu- açsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım etsin.

Selam ve dua ile.


About the Author
Author

MuruvvetCaliskan

Comments (2)
 • Avatar

  Pattinson Stew Jun 7 2014 - 07:53 Reply

  Tespitlerinize katılıyorum.Ama maalesef ne olursa olsun bize verilen aklı en erken ne zaman kullanmaya başlarsak o kadar iyi olur.Medya,gelenek bu gibi faktörler çok etkili.Bu bahanelerden ve kirliliklerden elimizden geldiğince uzak durmalıyız bu durumda yapılabilecek tek şey bu.ALLAH’ın izniyle,hak ve gerçek din olan islam’ı duru ,yalın haliyle öğrenebilmemiz dileğiyle.

 • Avatar

  Salih Jun 11 2014 - 08:08 Reply

  Merhaba.

  “Dinler” olmaz, “ALLAH KATINDA DİN İSLAM’DIR.”

  Din: İslam’dır, sadece İslam için din diyebiliriz. Diğerleri beşer ürünüdür; kültürdür, felsefedir vs..

  saygılar..

Leave a reply

Name (required)

Website