Ülke Olarak Başımız Sağolsun!

Ülkemiz in doğu bölgesi olan Van ve çevresi, yine tabi afet olan deprem ile sarsıldı. Tüm ülke olarak yastayız, başımız sağolsun. Burada ölen vatandaşlarımızın, din kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı dilerken, acılı ailelerine Rabbimden sabırlar dilerim.

Bizler doğusuyla, batısıyla bölünmez bir bütünüz. Van da canı yanan bir kardeşimizin, bacımızın acısı bizlerin de acısıdır. Bizleri bölmek ve parçalamak isteyenler, bunu asla başaramayacaklarını, Kürdü ile Türk ü ile Çerkez ile gerektiğin de, nasıl tek yumruk olduğumuzu gördüklerinde, boşa çaba harcadıklarını anlayacaklardır.

Kızılay, yardım ekipleri ve Devlet yetkilileri hiç vakit geçirmeden, depremde mahsur kalan Vanlı vatandaşlarımızın yardımına hemen koşmuş, onların yaralarını sarmak için var güçleri ile gerek karadan, gerekse askeri nakliye uçaklarıyla, yardımlar ulaştırılmıştır. Bunlar elbette yeterli değildir, ben biliyorum ki ülke olarak, bu vatandaşlarımızın yardımına, hep birlikte acilen koşup, gerekirse tüm ülke olarak yardımlarımızı esirgemeyeceğimizi, burada yaşayan vatandaşlarımızın, din kardeşlerimizin yanı başlarında olacağımızı bilmelerini isterim.

Allah bizleri zorluklarla, üzüntülerle, yokluklarla elbette imtihan edeceğini söyler. Rabbim Enbiya suresi 35. ayetinde;

( Her canlı, ölümü tadacaktır. Biz bir imtihan olarak sizi şer ile de hayır ile de deniyoruz. Sonunda bize döndürüleceksiniz.)

Allah bizleri şer ve hayır ile imtihan ediyor, gelin bu imtihanda sabrımızı gösterip ülkece, başarı kazanmış bir toplum olarak çıkalım. Hepimiz imtihandayız, bunun bilincinde olmalıyız. Allah Kur’an da iman edenleri bile, bakın depremlerle, sarsıntılarla verdiği örneklerinde, nasıl imtihan ettiğini söylüyor.

Ahzap 11: İşte orada iman sahipleri imtihandan geçirilmiş ve şiddetli bir sarsıntıya uğratılmışlardı.

Allah bizleri açlıkla, korkuyla depremlerle, evlatlarımızla imtihan edeceğini söyler birçok ayetinde. İsyan etmeden bunun bilinciyle acılarımızı toplum olarak sarmalıyız. Rabbim sabredene de büyük müjdeler verir.

Çok yakın zaman önce, ülkemizi bölmeye çalışan, vatan evlatlarını şehit edenlerin acıları, daha kalbimizde tazeliğini koruyorken, Rabbim bizleri bir başka imtihandan daha geçirdi. Allah Kur’an da sizlerin şer sandıklarınız, nerden bileceksiniz belki de sizler için hayırdır der bizlere.

Ben inanıyorum ki ülkemizde ırk ayrımı yaparak, ülkemizi bölmek ve bizleri birbirimize düşman etmek isteyenlerin emelleri gerçekleşmeyecektir. Çünkü bizler ülke olarak farklı ırklar ile bir bütün olmuş, nesiller boyu bir birine kaynaşmış, artık özel ve güçlü bir toplum olmuşuz. Bu iki olay şer gibi görünse de, inanıyorum ki sonunda ülkemize inşallah hayırlara vesile olacak, ülkemiz üzerinde oyunlar oynayanlarında emellerini, boşa çıkaracaktır.

Allah bizleri, arka arkaya bu iki imtihandan geçirip, dikkatimizi önemli bir noktaya çekiyor. Eğer bizler bu imtihandan başarılı çıkıp, ülke olarak tek bir yumruk olma başarısını gösterirsek, inanıyorum ki Rabbim çektiğimiz bu acıların sonunda, bizleri mutlu edecek bir sona ulaştıracaktır. Çünkü Allah her acının sonunda, kullarına bir mutluluk vaat etmiştir.

Ülkemizin güzel bir köşesi olan, Van lı kardeşlerimize tekrar geçmiş olsun derken, ölenlerin ailelerine de baş sağlığı dilerim. Acılarınız bizlerinde acılarıdır, bunu lütfen unutmayınız. Sizlerin soğuk kış akşamlarında içinizin titrediğini, bizlerin de yüreklerimiz de hissedeceğimizi, aynı üzüntü ve acıyı da bizlerin gönüllerinde yaşayacağını biliniz ve buna yürekten inanınız.

Bir Müslüman, din kardeşinin acısına ortak olandır. Yaranızın en kısa zamanda sarılması, ülke olarak hepimizin görevidir. Bunu yapmak için ayağa kalkacağımızdan, yanı başınız da olacağımızdan, asla hiç şüpheniz olmasın.

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

 


About the Author
Author

halukgta

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website