BAŞÖRTÜSÜ KONUSU VE İNCİLDEN İBRETLİK BİR BÖLÜM, YORUM SİZLERİN.

Günümüzde bizlere kadının başını örtmesi gerektiği konusunda birçok rivayetler anlatılır. Kurandan delil istendiğinde de her şeyin kuranda açıkça yazmayacağı söylenir. Yine içi rahat olmayanlar Nur suresi 31. ayetinde geçen bir cümleden, bakın aslında Allah kuranda bu ayetinde başında örtülmesi emrini dolaylı veriyor diye örnek verirler. Ayette geçen örtü kelimesini başörtüsü anlamı verilerek (Örtülerini( başörtülerini) göğüs yırtmaçlarının üzerine vursunlar. ) cümlesinden Allahın kadının saçlarını örtmesi gerektiği emri çıkarılmıştır. Düşünebiliyor musunuz onca fırtınalar koparılan başörtüsü Allah emridir diye kurandan çıkarılan emir bu cümleden anlaşılıyormuş. Ayette geçen o kelimenin başörtüsü olması durumunda bile emir başın örtülmesi değil göğsün örtülmesi olduğu o kadar açık ki. Hâlbuki bakın Allah gönderdiği ayetleri iyice anlayabilmemiz için nasıl çeşitli örnekler verdiğini açıklıyor. Sizce şimdi yazacağım ayetleri tebliğ alan bir toplum, yukarıdaki cümleden her ne anlamda yazarsanız yazın örtü ya da başörtüsü kelimesiyle, acaba Allah kadın saçını örtmelidir emrimi çıkıyor lütfen aklı olan birazcık düşünsün. Acaba bir cümlede açıkça söylemeyip ve de kuranın hiçbir yerinde başka tek bir söz dahi bahsetmeden böyle bir emir verir mi Allah, şimdi de ona bakalım. Bakın Allah ne diyor?

(Kehf Sur54. ayet; Yemin olsun, biz, bu Kuran`da, insanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk. İnsan ise varlığın, tartışmaya en çok tutkun olanıdır. )

(İsra suresi 89. ayet; Yemin olsun, biz bu Kur`an`da, insanlar için her benzetmeden nice örnekler sıraladık. Ama insanların çoğu inkâr ve nankörlükten başka bir şeyde diretmediler. )

(Nisa Suresi 174. ayet; Ey insanlar! Size Rabbinizden apaçık, çok parlak ve güçlü bir kanıt gelmiştir. Biz size, her şeyi açık seçik gösteren bir ışık gönderdik. 175. ayet; Allah`a inanıp O`na sarılanları O, kendisinden bir rahmetin ve lütfun içine sokacak ve onları kendisine ulaşan dosdoğru bir yola kılavuzlayacaktır. )

Değerli arkadaşlarım, kardeşlerim yukarıda okuduğunuz sözler Yüceler yücesi RABBİM İN SÖZLERİ. Ne diyor hatırlayalım. insanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk. Yemin olsun, biz bu Kuran`da, insanlar için her benzetmeden nice örnekler sıraladık. Size Rabbinizden apaçık, çok parlak ve güçlü bir kanıt gelmiştir. Şimdide düşünelim, her türlü örneği değişik ifadelerle verdim diyen Rabbim, acaba kadın saçı haramdır başını örtmelidir emrini vermiş olsaydı, yukarıda Nur suresinden verdiğim örnekte olduğu gibi, göğsün örtülmesi emrinin içinde açık değil de gizlice mi verirdi? Her benzetmeden nice örnekleri sıraladık diyen Rabbim, kadın saçını örtmelidir emrini açıkça kuranda asla yazmadan Nur suresi 31. ayette göğsünüzü örtüyle, ya da söyledikleri gibi başörtüyle örtün seklinde mi bizlere verirdi, yoksa her benzetmeden nice örnekleri sıraladık diyen Rahman bunu da açıkça yazmaz mıydı dersiniz? Bizlere Rabbinizden apaçık ve çok parlak güçlü kanıt getirdiğini söylüyor Kuran, acaba kadın saçının örtülmesi Allah emri olsaydı, güçlü ve apaçık kitap, kadın saçını örtmelidir diye yazmaz mıydı dersiniz?

Değerli arkadaşlarım şimdide bakalım acaba bize öğretilenler nerede yazıyor? Kadın saçını mutlaka örtmelidir diyen, hatta işi ileri götürüp kadın saçını açacaksa başını traş etmesi gerektiğini söyleyen, kadının Allah a başı açık dua etmesinin uygun olmadığını açıklayan kitap sizce hangisi olabilir? İşte size İncil den bir bölüm, bakın ne kadar açık ve net yazıyor kadının başının örtülmesi gerektiğini. Tabi sorumlu oldukları kitap İncil se sözüm yok. Yok, eğer Rabbim sizleri bu kitaptan sorumlu tutuyorum diyor da, birileri sorumluluk sahasını şaşırıyorsa, bence dikkatlerini toplamaları gerektiğini öneririm. Bakın Allah aklını kullanmayanlara ne diyor? ( Enfal sur. 22. Çünkü yeryüzünde debelenenlerin Allah katında en kötüsü, akıllarını işletmeyen sağır-dilsizlerdir. )

Neden apaçık kuran varken elimizde, birilerinin sözlerini doğrulamak adına Rahmanın sözlerini görmezden gelelim. Aklın yolu birdir o da rehber KURAN. Allah kadının saçının örtülmesi emrini verseydi acaba gizli kapaklı herkesin anlayamayacağı şekilde mi verirdi. Yoksa şu anda Hıristiyanların inandığı İncil deki gibi apaçık ve net bir şekilde mi? Karar ve yorum sizlerin. Herkes kendisinden sorumlu ve tek başına hesap verecek, hesabınıza geldiği gibi iman edin ama sonucuna da katlanın, bana böyle öğrettiler diyerek işin içinden sıyrılmak yok, Rabbim gönderdiğim rehberi okuyun ve onu anlamaya çalışın, daha sonra da onun gösterdiği yoldan gidin diyor. Demek ki bana öyle söylediler diyerek işin sorumluluğundan kaçamayız. Lütfen düşünün acaba günümüzde bize başörtüsü konusunda öğretilenler İncil de çok açık yazıyor, acaba kuranda neden yazmıyor dersiniz?

SAYGILARIMLA
Haluk GÜMÜŞTABAK

İncil den alıntıdır; (Pavlusun mektupları)

1. Korintliler 11:

5 Ama başı açık dua ya da peygamberlik eden her kadın, başını küçük düşürür. Böylesinin, başı tıraş edilmiş bir kadından farkı yoktur.
6 Kadın başını açarsa, saçını kestirsin. Ama kadının saçını kestirmesi ya da tıraş etmesi ayıpsa, başını örtsün.
7 Erkek başını örtmemeli; o, Tanrı`nın benzeri ve yüceliğidir. Kadın da erkeğin yüceliğidir.
8 Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı.
9 Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı.
10 Bu nedenle ve melekler uğruna kadının başı üzerinde yetkisi olmalıdır.
11 Ne var ki, Rab`de ne kadın erkekten ne de erkek kadından bağımsızdır.
12 Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi, erkek de kadından doğar. Ama her şey Tanrı`dandır.
13 Siz kendiniz karar verin: Kadının açık başla Tanrı`ya dua etmesi uygun mu?
14 Doğanın kendisi bile size erkeğin uzun saçlı olmasının kendisini küçük düşürdüğünü, kadının uzun saçlı olmasının ise kendisini yücelttiğini öğretmiyor mu? Çünkü saç kadına örtü olarak verilmiştir.

Yazar : Haluk GÜMÜŞTABAK

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website