Hayvanların Büyüleyen Dünyası

Birçok insan hayvanların vahşi acımasız ve korkutucu olduklarını düşünür. Kısmen hayvanlar böyle gözükse de onlar sadece kendi doğalarını yaşıyorlar. Tüm bu evrenin Sistemini dengede tutmak için her hayvan kendisine verilen görevi uyguluyor. Hayvanların tek tek yaptığı işleri sayamasak da en azından bir amaçları olduğunu biliriz. Bu akılsız canlılar belli bir amaç için programlanmışlardır. Hatta öyle davranışlar sergiliyorlar ki bir insanın yapamayacağı birçok şeyi hayvanlar aklıları olmadan yapabiliyorlar. Tıpkı bal petekleri inşa eden bir arının bir mühendis gibi hesaplayarak peteğini şekillendirmesi gibi. Biz sadece keşfedebildiğimiz kadar hayvanların dünyalarını görebiliyoruz fakat bilinmeyen çok şey var. Hatta bilim adamları hayvanları inceleyerek birçok teknolojik gelişmeye zemin hazırlamıştır. Öyle ki bugün bu teknolojileri kullanabiliyorsak, bunu hayvanları programlayan Yaratıcının ayetleri ışığında gerçekleştirebiliyoruz. Yani sakın teknolojiyi ve bilimi dinden bağımsız gibi düşünmeyin. Bilim ve teknoloji sadece Allah’ın izni ve ayetleri sayesinde gelişir. Doğadaki hayvan, bitki davranışları ve algıları örnek alınarak ona göre teknolojiye uyarlanıyor. Tabi Evrende hiçbir şey birbirinden kopuk ve bağımsız değildir. Kuran’da bu konu şöyle açıklanıyor. Nahl Süresi 5 inci ayette hayvanların üzerinde insanlar için birçok menfaatin olduğu belirtilirken 8 inci ayette daha bilemeyeceğiniz neleri yaratacak diye bugünkü teknolojik gelişmelerin müjdesini verilmiştir. Tabi günümüzde uçak yine kuşların örnek alınmasıyla geliştirilmiştir. Bu ayetle sadece uçaklar değil hayvanları örnek alınarak geliştirilen tüm teknolojik araç ve gelişmelerin müjdesi çok uzun zaman önce insanlara bildirilmiştir. Akıl, öğrenme ve düşünce gibi kavramlardan uzak olan hayvanlar nasıl olurda bir insandan daha iyi işler çıkarabilir ve her hayvan farklı bir görevi yerine getirir. Bunu tesadüf veya içgüdüsel diye açıklamak elbetteki çok aciz kavramlardır. Ben bir bilgisayar programcısı olarak size şunu söyleyebilirim hiçbir programın tesadüfen oluşması mümkün değildir. Siz a tuşuna bastığınızda ekrana a yazısı çıkıyorsa bu bilgisayara programlanmış bir harekettir. Bunu tesadüf veya içgüdüsel olarak kabul etmek veya bilgisayar hissediyor gibi gerçekten uzak değerlendirmeler sadece komik olur. Aklını kullanabilen insanlar her şeyin Tek Bir Yaratıcı Allah tarafından yaratıldığını bilirler. Evren ve her şey kusursuz yaratılmıştır. Bir yaratan olmadan var olmakt da mümkün değildir. Böyle bir ihtimal bile yok. Biz Allah bizlere acıyıp, merhamet ettiği ve bu nedenle bize doğru yolu gösterdiği için ne kadar şükretsek azdır. Hamdolsun Alemlerin Sultanına;


Son olarak makaleme konu olan ayetleri sizlerle paylaşıyor ve sizi saygı ile selamlıyorum. Hoşça kalın sevgiyle kalın.

Nahl Süresi

5. Hayvanları da yarattı, sizin için onlarda bir ısınlık= ısıtacak şeyler ve bir takım menfaatler vardır. Hem de onlardan yersiniz.

8. Hem binesiniz diye, hem de zinet olmak üzere atları, katıdan ve eşekleri de yarattı ve bilemeyeceğiniz daha neler yaratacak.

Yazar : BirKul

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website