Beraat Kandili

Beraat Kandili Müslümanlar tarafından kutlanan gecelerden birisidir. Müslümanlar bu geceyi Allah`ı anmak, ona kul olduklarının bilincine varmak için değerlendirirler. Kimileri oruç tutar, Kur`an okur, camiye gider. Allah`a günahlarının affı için dua ederler.


Bu noktaya kadar Beraat Kandili`nin güzelliklerinden bahsettik. Ancak ne yazık ki Müslümanlar`ın çoğu Beraat Kandili`ni sadece Allah`a yaklaşacak bir gece olarak görmemektedir. Birçok kişi temelsiz sözlere iman edip, bu gece yapılan ibadetin tüm günahların affını sağlayacağına inanmaktadırlar. Bu konuda Kur`an`da tek ayet olmamasına rağmen, Peygamber`imizden 200 yıl sonra yazılmış hadislere itibar edilmekte ve Allah`a vermediği bir söz yakıştırılmaktadır. Dahası, “Bu gecede tüm günahların affedileceği inancı bir zandır ve Allah zandan uzak durmamızı ister” uyarısında bulunanlar Peygamber düşmanlığı ile yaftalanmaktadırlar.

Oysa bu tavır bazı Müslümanlar`ı günaha itmektedir. Etrafımızda Allah`a inanıyorum deyip rahat rahat günah işleyenlere rastlamışsınızdır. Bu insanların günahı bu kadar kolay kabullenmesinde Allah`ın her Beraat kandilinde (veya Hac`da)insanları kesinlikle affedeceği inancı pay sahibidir. Oysa Allah böyle bir söz vermemiştir. Elbette Allah istediği kişiyi istediği zaman affeder ama Allah`a vermediği bir sözü yakıştırmak densizliğin ötesinde bir vebaldir. Eğer insanlar bu sözlere güvenip günaha giriyorlarsa bu sözleri dine sokan kişiler de vebal altındadır.

Bu nedenle hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gereken şey haddimiz bilmek ve Allah`ın dinine ilavede bulunmamaktır. Aksi takdirde Allah`ın güzel dinini el birliğiyle bozmuş oluruz. Kandilleri de bu bağlamda değerlendirmeli, Allah`ı anmak için vesile kılmalıyız. İnşallah Allah`ı anmayı sadece kandillerle kısıtlamamaya da dikkat edelim.

Yazar : Efe

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website