Su Getirin !

“kuranı yaşamak dileği ile..”

***
Kralın biri, huzurunda el pençe divan duran saray erkanından bir bardak su istemiş. Saray erkanın içinde askerler, şairler, dalkavuklar, medyumlar, kahinler, din adamları vs. hepsi varmış. Geniş bir halka oluşturulmuş halde ayakta dinliyorlarmış? 

Kral su isteyince sırasıyla:

Şair: ?-Yüce efendimiz ve haşmetli kralımızın emrindeki şu zarafete bakın. Böyle bir mısra dünya tarihinde daha söylenmedi: “Su getirin, su getirin, su getirin”

Dalkavuk: ?-Efendim sizin sözünüzün üstüne söz söylenmedi şu alemde: “Su getirin, su getirin, su getirin” 

Din adamı: ?-Her kim bunu günde 100 kez söylerse cennet köşkleri onu bekliyor, aşk ile bir daha: “Su getirin, su getirin, su getirin”

Medyum: ?-Kralımız bu sözüyle gelecek yılın bolluk ve bereket ile geçeceğini haber veriyor, şevk ile bir daha: “Su getirin, su getirin, su getirin”

Kahin: “Bana bir su getirin” cümlesinin ebced hesabı ile değeri 2050?dir. Kralımız bu yılda kıyametin kopacağını haber veriyor. O yıla dikkat edin ve bu cümleyi sakın unutmayın: “Su getirin, su getirin, su getirin”

Velhasıl bir bardak suyu getiren olmamış ama her yan ? “Su getirin” sesleriyle inlemiş. Bir su edebiyatıdır almış başını yürümüş?Dilden dile dolaşmış, hafızlar ezberlemiş, en güzel hatlarla yazılıp duvarlara asılmış?
Hikayede tanıdık geldi mi ? Bir dinin hayattan çekilişi de işte böyle oluyor. 

Okunarak, ezberlenerek, yazılarak, her yere asılarak, büyük saygı duyularak, çok satarak, çok konuşularak, çok dağıtılarak, salonlar dolusu dinlenerek ve fakat asla gereği yapılmayarak bir hayattan çekiliş…

Her yerde “Su getirin.. ” sesleri ama bir bardak su getiren yok! Bu kral kızmasın da ne yapsın? Üstelik de ona “büyük saygı” adına yapılmıyor mu?

Kuran-ı Kerimi gereği gibi okuyup, anlayıp amel edenlerden olmamız dileğiyle?


About the Author
Author

vekuran

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website