Kuran`da geçen hayra ve barışa yönelik işler nelerdir?

Yüce kitabımız Kuran`da inananları güzel işler yapmaya teşvik eden birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayetler birçok surede geçmektedir. Küçük bir araştırma yaptığımız zaman “hayra ve barışa” yönelik işler yapmak kelimesinin Kuran`da 100’e yakın ayette geçtiğini görmekteyiz. Bazılarını aşağıda da görebileceğiniz bu ayetlerde iman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanların ödüllendirileceği belirtilmektedir.


Bu ayetlerden de Allah`ın rızasını kazanmak ve cennete gitmek için “hayra ve barışa” yönelik işler yapmanın çok önemli olduğunu anlıyoruz. Ancak tabi ki hayra ve barışa yönelik işler yapabilmek için bu tabirle neyin kasdedildiğini anlamamız gerekiyor. Nedir hayra ve barışa yönelik işler? Neleri kapsarlar? Hayra ve barışa yönelik işlere küçük ya da büyük az ya da çok hangi örnekleri verebiliriz? Bundan 100 sene önce yapılabilecek hayra ve barışa yönelik işlerle bugünküler aynı mıdır? Değilse bugüne özgü olanlar hangileridir? Kuran`dan hayra ve barışa yönelik işler için hangi örnekleri verebiliriz?

Bu konu hakkında fikir yürütmek ve Kuran ayetleri üzerine düşünmek için başlığımızı sizlerle paylaşıyoruz. Görüşlerinizi bekliyoruz.

Bakara 25
İman edip hayra/barışa yönelik işler yapanlara şunu müjdele: Kendileri için, altlarından ırmaklar akan cennetler olacaktır. Onlardaki herhangi bir meyveden bir rızık olarak her nasiplendirildiklerinde, şöyle dileyeceklerdir: “İşte bu, daha önce rızıklandırıldığımız şey!” Bu rızık onlara buna benzer şekilde verilmişti. Onlar için orada tertemiz eşler de vardır. Ve onlar orada sürekli kalacaklardır.

Bakara 62
Şu bir gerçek ki, iman edenlerden, Yahudilerden, Hıristiyanlardan, Sâbiîlerden Allah`a ve âhiret gününe inanıp barışa ve hayra yönelik iş yapanların, Rableri katında kendilerine has ödülleri olacaktır. Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardır onlar.

Bakara 82
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar ise cennetin dostudurlar. Onlar da onun içinde sürekli kalacaklardır.

Bakara 277
İman edip barışa/hayra yönelik değerler üreten, namazı/duayı yerine getiren, zekâtı verenler için Rableri katında kendilerine özgü ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için. Tasalanmayacaklardır onlar…

Âl-i İmrân 46
“Beşikte ve yetişkin çağında insanlarla konuşacaktır. Barışa ve hayra yönelik iş yapanlardandır. ”

Âl-i İmrân 57
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, Allah onlara ödüllerini tam olarak verecektir. Allah zalimleri sevmez.

Âl-i İmrân 104
İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir topluluk olsun. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

Âl-i İmrân 114
Allah`a ve âhiret gününe inanırlar, iyilik ve güzelliği belirlenmiş olana özendirirler, kötülük ve çirkinliği belirlenmiş olandan sakındırırlar. Hayır işlerde yarışırcasına koşarlar. İşte bunlar hayra ve barışa yönelik hizmet üretenlerdendir.

Nisâ 57
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Hep orada kalacaklardır. Orada kendileri için tertemiz eşler de olacaktır. Ve onları, en güzel biçimde serinleten bir gölgeye kavuşturacağız.

Yazar : Hikmet

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website